W poniedziałek i wtorek, 11 i 12 marca w Skaryszewie będzie handlowało się końmi, bawiło, oglądało stoiska i kosztowało przysmaków.

Od setek lat na handlowanie końmi wyznaczony jest „wstępny” poniedziałek i wtorek. Wtedy do Skaryszewa przyjeżdżają hodowcy i kupcy. Na jedną z największych imprez targowych w Europie, na której handluje się końmi, wybierają się tysiące ludzi.

Zmienia się rola konia

To historyczne wydarzenie zmienia się tak, jak zmienia się rola konia na przestrzeni wieków. Dziś, w dużej mierze konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Wykorzystywane są też w hipoterapii.

- W tym roku, po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia. Skaryszew staje się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem, a skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciąga miłośników tych zwierząt oraz turystów – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

Pokazy i wystawy

Od sześciu lat, Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu Wstępy towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie podziwiać między innymi konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlachetnej półkrwi i zimnokrwistej.

Jarmark sztuki ludowej

Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej Alei Twórców Ludowych, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.
Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się.

Estrada folkloru

Jarmark Koński, to wielkie święto kultury ludowej. Estrada Folkloru to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów. Jak co roku, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z różnych zakątków naszego kraju. - Jarmark łączy wielosetletnią tradycję z nowoczesnością. Jest imprezą z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym. Staramy się oferować odbiorcom jarmarku bogaty, a zarazem zróżnicowany program artystyczny - zapewniają organizatorzy.

Wstępy obecnie

Dziś Wstępy są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedną z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy.

Wieki tradycji

Niemal 400 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową. To miejsce gdzie można zakupić najlepsze konie użytkowe i hodowlane, a także konie wykorzystywane w celach sportowych, rekreacyjnych i hipoterapii z całej Polski.

Skąd nazwa?

Jarmark Koński odbywa się nieprzerwanie od 1633 roku, a jego nazwa wywodzi się z przywileju targowego nadanego na najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu – stąd Wstępy. Do Skaryszewa przyjeżdżają rolnicy, hodowcy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


Masters i De De Negra w Explosion. Zobacz zdjęcia z soboty!POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Ścięcie Śmierci w Jedlińsku