Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępy 2020 w Skaryszewie. Deszcz na jarmarku końskim nie przeszkodził uczestnikom

sok
Krzysztof Siwek przyjechał do Skaryszewa aż spod Kalisza, by zaoferować na Wstępach do sprzedaży swoje konie.
Krzysztof Siwek przyjechał do Skaryszewa aż spod Kalisza, by zaoferować na Wstępach do sprzedaży swoje konie. Joanna Gołąbek
Ponad 270 koni wystawiono na sprzedaż podczas pierwszego dnia Wstępów. W Skaryszewie koni było nieco mniej, niż przed rokiem, ale najważniejsze, że tradycji stało się zadość i wierzchowce i hodowcy znów przyjechały do miasteczka.

Większość wystawionych koni do sprzedaży była rasy zimnokrwistej, wykorzystywanych do pracy w gospodarstwie, czy w lesie. Jednak sprzedawane też były wierzchowce rasy wielkopolskiej, śląskiej, niewiele w tym roku było kucyków, czy koni pod siodło.

- Mam do sprzedaży wałacha, cenię go na 11 tysięcy złotych, ale wiele osób szuka kobyłki, bo chce mieć w przyszłości źrebaki. Trudno znaleźć chętnego na wałacha - mówił Krzysztof Siwek, oferujący konia.

Wstępy w Skaryszewie to jedna z największych imprez targowych w Europie, na której handluje się końmi.  Na scenie wystąpiły zespoły ludowe, kapele, także miejscowe zespoły. Odbył się również pokaz polskich koni razy zimnokrwistej. ZOBACZ KOLEJNE ZDJĘCIA >>>

Wstępy 2020 w Skaryszewie. Zobacz zdjęcia pięknych koni

Wysokie ceny na zwierzęta

Skutki wyższych cen choćby na wiele towarów spożywczych w sklepach, dało się zauważyć także w przypadku cen koni. Zwierzęta sprzedawano drożej, niż rok temu. Niekiedy ceny wywoławcze były wyższe o tysiąc, czy dwa tysiące złotych. Można by więc zarobić na dobrym koniu pod warunkiem, że znalazł się chętny kupiec.

Jak bywało na Wstępach przed wiekami - historyczny pokaz w Skaryszewie z udziałem rycerzy. Były też walki na szable

- Ja sprzedaję dwie kobyłki małopolskie, każda po cztery tysiące złotych. Za kolejne konie, już rasy zimnokrwistej, chcę po 7-8 tysięcy złotych - mówił jeden z handlarzy, który dojechał do Skaryszewa spod Masłowa w świętokrzyskim.

Inny rolnik chciał za swojego źrebaka 6,5 tysiąca złotych, a kolejny, za ogiera - 12 tysięcy złotych. - Za tę klaczkę chcę 9 tysięcy złotych, to dobra kobyłka. Mogę trochę opuścić - mówił jeden ze sprzedających. Najdroższe były ogiery. Za te konie, rasy zimnokrwistej, sprzedający chcieli od 15, do 18 tysięcy złotych, a nawet 20 tysięcy złotych.

- Ja za swojego ardena chce 19 tysięcy złotych, to naprawdę doby ogier - wskazywał swojego wierzchowca Jan Chojnacki.

Handel końmi szedł na całym terenie targowiska. Koniom zaglądano w zęby, sprawdzając wiek. Wertowano dokumenty koni. W handlu trochę przeszkadzał padający od rana deszcz. Najwytrwalszym hodowcom koni to jednak nie przeszkadzało, zwłaszcza, że spora część targowiska w Skaryszewie jest pod dachem. - Piętnaście tysięcy za ogiera? On ma cztery lata? Może coś opuścimy, bo trochę drogo - targowali się rolnicy oglądając rosłego konia rasy zimnokrwistej. Wiadomo, że targowanie się należy do stałego zwyczaju na targu i trzeba twardo negocjować, by nie stracić.

Wiele osób tylko oglądało

Właściciele koni narzekali, że być może wieści o koronawirusie odstraszyły część handlarzy. - Wiele osób tylko ogląda konie, nie ma zamiaru kupować. Nie ma tylu klientów, co przed rokiem. Wiem, bo przyjeżdżam na Wstępy od lat - mówił Adam Chronowski. - Nie ma z czego wybierać. Koni jest mało, ciężko upatrzyć ładne zwierzę - odpowiadali z kolei rolnicy kręcący się po Wstępach.

Podczas dobijania targu potencjalni kupcy sprawdzali zalety konia - była przebieżka, gdzie sprawdzano, czy zwierzę nie kuleje, czy ma ładna sylwetkę.

Od godziny piątej na targ oficjalnie wjechało 273 konie, to o 11 mniej, niż przed rokiem. Jednak spadek liczby koni widać bardziej na przestrzeni wielu lat. Jeszcze siedem lat temu bywało i 1000 koni. Widać więc, jak zmienia się życie na wsi i jaką rolę dziś pełni koń.

Rzemiosło na straganach

Oficjalne otwarcie targów nastąpiło na estradzie ustawionej w centralnym miejscu Skaryszewa. Wszystkich ważniejszych gości przywitała na scenie orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej. Rolę gospodarza pełnił burmistrz Dariusz Piątek. Przywitał wójtów, samorządowców, radnych z powiatu, gminy, dyrektorów jednostek i wszystkich przybyłych. - Cieszymy się, że możemy was wszystkich gościć na Wstępach, które możemy zorganizować w Skaryszewie już 387 raz - mówił burmistrz.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie