Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. 1 listopada będzie kwesta na zabytkowym cmentarzu w Borkowicach

Sok
Tak wyglądała ubiegłoroczna kwesta przeprowadzona 1 listopada na parafialnym cmentarzu w Borkowicach.
Tak wyglądała ubiegłoroczna kwesta przeprowadzona 1 listopada na parafialnym cmentarzu w Borkowicach. Urząd Gminy w Borkowicach
1 listopada już po raz ósmy na cmentarzu parafialnym w Borkowicach odbędzie się zbiórka publiczna pod hasłem „Odnawiamy stare nagrobki” , zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice.

Celem kwesty będzie odnowienie nagrobku Anny Lipko, która zmarła w 1911 roku, przeżywszy 23 lata i spoczęła na borkowickim cmentarzu.

Pamięć o nauczycielce

- Anna Lipko była nauczycielką w dworze Dembińskich w Borkowicach. Zmarła bardzo młodo, jak zapisano - na suchoty. W czasie choroby płucnej ufundowała dla kościoła w Borkowicach neogotycką monstrancję oraz biały ornat - mówi Robert Fidos, Wójt Borkowic i znawca historii regionu i cmentarza.

W tegorocznej zbiórce wezmą udział : harcerze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Borkowicach, ministranci, schola z parafii Borkowice, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Borkowicach, samorządowcy oraz członkowie Stowarzyszenia i wszyscy inni chętni w pomocy.

Będzie to już kolejna zbiórka na renowacje grobu Anny Lipko. Na ten cel zbierano już rok temu, a jej nagrobek z figurą Matki Bożej wymaga odnowy. Dzięki ofiarności ludzi odwiedzających cmentarz w ubiegłym roku zebrano prawie 5000 złotych.

- Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Do tej pory zostało odnowionych sześć starych kamiennych nagrobków. Przed rokiem odnowiony został nagrobek Rodziny Łąckich ziemiańskiej rodziny z Radestowa o bogatych tradycjach patriotycznych - dodaje wójt Robert Fidos.

Zabytkowa nekropolia

Cmentarz Parafialny w Borkowicach liczy sobie prawie 200 lat, został założony w 1827 roku. Wcześniej zmarłych chowano w pobliżu murów kościelnych, ale po wyczerpaniu miejsc cmentarz wytyczono za Borkowicami.

W poprzednich kwestach mieszkańcy odnowili mogiłę rodziny Łąckich, z której pochodził kapitan Janusz Łącki. Był on przedwojennym wójtem Gminy Borkowice oraz oficerem Wojska Polskiego. Zginął w 1940 w Katyniu zamordowany przez Rosjan. Jego żona Zofia Łącka była instruktorem harcerstwa i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Radestowie. Z kolei Antoni Łącki w czasie I Wojny Światowej był przewodniczącym Komitetu Opiekuńczego i dbał o zdrowie i wyżywienie mieszkańców gminy. Jerzy i Janusz Łąccy urodzeni w Radestowie to synowie Antoniego Łąckiego i Janiny z Dworzyckich właścicieli majątku ziemskiego.

Classic w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie