Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2019 w powiecie szydłowieckim. Będzie kwesta na cmentarzu i zmiana organizacji ruchu przy nekropoliach

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W szydłowieckiej kweście udział bierze wiele znanych osób, w tym między innymi były burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.
W szydłowieckiej kweście udział bierze wiele znanych osób, w tym między innymi były burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Archiwum
Publiczna kwesta na cmentarzu przy Kamiennej w Szydłowcu, zmiana organizacji ruchu w jego obrębie. Warto zabrać na groby bliskich pieniądze oraz należy uzbroić cię w dużą dozę cierpliwości podczas szukania miejsca parkingowego.

W piątek, 1 listopada na szydłowieckim cmentarzu odbędzie się kwesta. Osoby, które będą zbierać pieniądze, staną przy czterech bramach - przy trzech od ulicy Kamiennej oraz przy jednej od strony ogródków działkowych. Dzień później na cmentarzu Żołnierzy Wyklętych będzie można spotkać członków szydłowieckiego oddziału Związku Strzeleckiego. Będą zbierali fundusze na ekshumację „żołnierzy wyklętych”.

W tym roku pieniądze będą przeznaczone na renowację płyt nagrobnych mające wartość historyczną, a także artystyczną, które świadczą o kunszcie artystów. Zbiórkę funduszy organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca. Udział w zbiórce wezmą 64 osoby. Zbiórka rozpocznie się o godzinie 9, a zakończy po godzinie siedemnastej.

Zbierali znani

Przed rokiem udało się zebrać 8 394 złotych i 6 groszy. 8,20 euro i 10 rupii indyjskich. Komisja do spraw przeliczenia zebranych funduszy była w składzie: Irena Przybyłowska-Hanusz, Maria Nowakowska, Wiesław Wismont, Paweł Bloch, Elżbieta Jakubowska. W kweście brały udział najbardziej znane osoby: burmistrz Szydłowca Artur Ludew, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, były burmistrz Andrzej Jarzyński oraz inni włodarze miasta. Byli również radni miejscy jak Paweł Bloch. Udział w kweście brali również: były znany nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu Jan Piwowarczyk, dyrektor żłobka Magdalena Nowacka w Szydłowcu, Marcin Banaszczyk, redaktor naczelny portalu Nasz Szydłowiec, Przemysław Duda, prezes Stowarzyszenia Strefy JP2.

Łącznie to prawie 60 osób. Niektórzy robili to kolejny rok z rzędu i powtórzą to również jutro. Wielu mieszkańców zdecydowało się wesprzeć finansowo kolejną kwestę w Szydłowcu. Niektórzy wrzucali symboliczną „złotówkę”, inni znacznie więcej.

Niestety, kwestującym mimo bardzo sprzyjającej pogody, nie udało się pobić rekordu z przed dwóch lat. Wówczas udało się zebrać ponad 9,5 tysiąca złotych. - Należy się jednak cieszyć tym wynikiem, ponieważ przeznaczymy to na szczytny cel - mówiła Irena Przybyłowska - Hanusz, prezes stowarzyszenia. Jak przekazała nam prezes, pieniądze wykorzystano na odnowę zniszczonego i roztrzaskanego nagrobka pułkownika saperów Kazimierza Czernickiego. Teren wokół niego został wyłożony kostką brukową.

Zmiana organizacji

Jak co roku w pobliżu cmentarzy w Szydłowcu i Chlewiskach wprowadzono zmiany w organizacji ruchu - mają one zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych oraz ułatwić dojazd do nekropolii. Policjanci apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie i być szczególnie czujnym. Jeśli chodzi o Chlewiska, to kierowcy muszą liczyć się ze zmianą tylko 1 listopada. Inaczej jest w Szydłowcu. Tam zmiana organizacji ruchu potrwa do 5 listopada do godziny 11, a rozpoczęła się już w środę, 30 października. Obowiązuje ruch jednokierunkowy na ulicy Kamiennej i Brzozowej. Zarządca cmentarza ustawił też dodatkowe toalety dla odwiedzających groby swoich bliskich. Organizatorzy proszą o zwracanie uwagi na znaki drogowe i zachowanie szczególnej ostrożności. Ale ciężko będzie również w Mirowie, Jastrzębiu i Orońsku, gdzie kierowcy zostawiają wzdłuż dróg samochody.

Zostaw zużyte znicze

Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego w Szydłowcu przygotowali specjalne miejsce przy wejściu od strony ul. Brzozowej, gdzie można zostawić używane znicze, które ponownie mogą zostać wykorzystane po zakupie wkładów. Rozwiązanie to pozwoli zmniejszyć ilość odpadów i przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Zachęcamy do korzystania mieszkańców i odwiedzających.

Zaręczyny w radomskim klubie Explosion! Zagrali Bayera i Menelaos

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie