Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz się w podróż śladami Czerwca 76. Przewodnik już gotowy

/pok/
Przewodnik jest w tej chwili w druku, wydajemy go w nakładzie 1000 egzemplarzy – mówi Arkadiusz Kutkowski. Z lewej Marek Wierzbicki, szef Biura Edukacji Publicznej radomskiej delegatury IPN.
Przewodnik jest w tej chwili w druku, wydajemy go w nakładzie 1000 egzemplarzy – mówi Arkadiusz Kutkowski. Z lewej Marek Wierzbicki, szef Biura Edukacji Publicznej radomskiej delegatury IPN. Piotr Kutkowski
Pracownicy radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej stworzyli przewodnik po miejscach związanych z wydarzeniami radomskiego Czerwca 76. Ma być on rozdawany w niedzielę uczestnikom półmaratonu.

Licząca 48 stron książeczka zawiera mapy, opisy, archiwalne fotografie i historie 10 miejsc związanych z wydarzeniami, jakie rozegrały się 25 czerwca 1976 roku. Trasa zaczyna się przy dawnych Zakładach Metalowych w Radomiu, znalazły się na niej również takie obiekty jak "Radoskór", kościół Jezuitów, budynek dawnej komendy policji na ulicy Staszica, dawnej siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR czy sądu, gdzie odbywały się procesy uczestników protestu.

Kończy - przy pomniku ofiar protestu na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

- Przewodnik jest w tej chwili w druku, wydajemy go w nakładzie 1000 egzemplarzy. Premiera ma nastąpić w najbliższą niedzielę, podczas półmaratonu Czerwiec 76. Chcemy rozdać go każdemu z 800 uczestników. To powinna być dla nich duża dawka wiedzy na temat tego, co działo się w Radomiu i zachęta do odwiedzania tych miejsc - mówi Arkadiusz Kutkowski, autor przewodnika.

Przewodnik ma być także dostępny w bibliotekach, punktach informacji turystycznej oraz wręczany uczestnikom wycieczek, które radomski IPN ma zamiar organizować na tej trasie.

Na razie nie udało się zrealizować innego pomysłu - kursowania akumulatorowego wózka, jaki znany jest z archiwalnych fotografii Czerwca 76.

Jak się okazuje trudno jest odnaleźć już takie pojazdy. Być może uda się to w przyszłości. Jeszcze jeden pomysł - trwałe oznaczenie miejsc opisanych w przewodniku, ale jak zaznacza Arkadiusz Kutkowski w tym momencie należałoby to już nie do IPN, a do gospodarza terenu.

- Wiemy, że taką tablicę przygotowuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, której przekazaliśmy potrzebne do tego materiały informacyjne. To właśnie jej siedzibę zajął na kilka lat ówczesny KW PZPR - dodaje Arkadiusz Kutkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie