Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 w regionie radomskim. Zobacz raport na bieżąco z przebiegu 2. tury. [12 lipca 2020]

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Głosowanie w obwodowej komisji wyborczej numer 23 w Radomiu, która mieści się w XIII Liceum Ogólnokształcącym imienia Polskich Noblistów przy ulicy 25 Czerwca 79.
Głosowanie w obwodowej komisji wyborczej numer 23 w Radomiu, która mieści się w XIII Liceum Ogólnokształcącym imienia Polskich Noblistów przy ulicy 25 Czerwca 79. Tadeusz Klocek
Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich 2020. W niedzielę, 12 lipca zdecydowaliśmy kto zostanie prezydentem RP. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00, głosowanie trwało do 21. Zobacz nasz raport z przebiegu wyborów w całym regionie radomskim.

21.00

W momencie ogłaszania sondażowych wyników wyborów w Radomiu zaczęły się wieczory wyborcze w dwóch sztabach - Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Poniżej nasze transmisje na żywo.

18.30

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane jeśli chodzi o frekwencję wyborczą na godzinę 17. Uwaga! Najwyższą w Polsce zanotowała gmina Klwów w powiecie przysuskim - aż 81,52 procent!

16.30

Do urn udają się także lokalni włodarze. Po południu w obwodowej komisji wyborczej numer 61 w Radomiu (w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich na Prędocinku) głosował prezydent miasta Radosław Witkowski.

13.30

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane jeśli chodzi o frekwencję wyborczą na godzinę 12. W Polsce wyniosła ona 24,73 procent, w województwie mazowieckim była wyższa od średniej krajowej - 26,92. Jak wyglądała w Radomiu i powiatach regionu radomskiego? Najwyższa była w przysuskim, niewiele mniejsza w kozienickim, zaś do południa najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się wybory w powiecie lipskim.

  • Radom - 23,23 procent
  • Białobrzeski - 27,08
  • Grójecki - 25,84
  • Kozienicki - 27,41
  • Lipski - 22,17
  • Przysuski - 27,57
  • Radomski - 24,36
  • Szydłowiecki - 23,09
  • Zwoleński - 23,89

11.00

W ciągu pierwszych czterech godzin głosowania w regionie radomskim nie odnotowano żadnych incydentów wyborczych. Ruch w lokalach jest umiarkowany, najwięcej osób odwiedza je bezpośrednio po mszach świętych. Elżbieta Białkowska, dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomina, że głosowanie toczy się w reżimie sanitarnym. - Musimy pamiętać o zakładaniu maseczek ochronnych, dezynfekcji rąk, wskazane jest też, aby do lokalu zabrać własny długopis. Pamiętajmy też o zachowaniu spokoju i dystansu przed lokalami wyborczymi - dodaje Białkowska.

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Decydowaliśmy, kto będzie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej przez najbliższe pięć lat. Lokale otwarto punktualnie o godzinie 7 rano, głosowanie potrwało do 21. W pierwszych godzinach w Radomiu ruch przed lokalami wyborczymi był umiarkowany. Przed niektórymi ustawiały się kolejki, w innych ruch był mniejszy. Głosowanie, podobnie jak to miało miejsce dwa tygodnie temu, toczy się w reżimie sanitarnym i obostrzeniach. Przed południem odwiedziliśmy obwodowe komisje numer: 1 (przy ulicy Traugutta 52), 13 i 14 (obie przy Sowińskiego 1), 16 (Śródmieście, ulica Miła 18), 22 (Kilińskiego 20) i 23 (25 Czerwca 79). W mieście nie odnotowano żadnych incydentów ani zakłócania ciszy wyborczej. Jak przebiegało głosowanie? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach >>>

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich 2020 w Radom...

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nie utworzono obwodowych komisji w obu największych szpitalach w Radomiu - tym na Józefowie oraz jednoimiennym przy ulicy Tochtermana. Z kolei pensjonariusze domów pomocy społecznej mogą głosować korespondencyjnie lub w innych otwartych obwodach na terenie gmin, gdzie placówki te mają swe siedziby.

9.40

Do urn idą głosować także znane w regionie osoby. Obywatelski obowiązek spełniła już między innymi Małgorzata Potocka, dyrektor Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. - Kto głosuje ten rządzi. Bojkot jest dziecinadą - napisała na swoim profilu na Facebooku.

7:00

Rozpoczęła się 2. tura wyborów prezydenckich 2020. O urząd prezydenta RP ubiegają się:

  • Andrzej Duda
  • Rafał Trzaskowski

W całym kraju uprawnionych do głosowania w wyborach jest 29,5 miliona osób, w województwie mazowieckim około 4,1 miliona. W Radomiu oraz ośmiu powiatach regionu radomskiego do urn mogą iść głosować łącznie 544.133 osoby.

Na bieżąco będziemy relacjonować przebieg głosowania w powiatach regionu.

Lokale wyborcze są dziś otwarte od 7 do 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może przedłużyć godziny głosowania, a tym samym ciszę wyborczą.

Nadal obowiązuje reżim sanitarny! Ograniczono liczbę osób mogących jednocześnie przebywać w lokalu wyborczym. Ponadto należy pamiętać o zachowaniu 2m dystansu społecznego oraz zakryciu ust i nosa maseczką lub częścią garderoby. Przed wejściem do lokalu wyborczego trzeba zdezynfekować dłonie lub założyć rękawiczki.

Z powodu ograniczeń przed lokalami wyborczymi mogą tworzyć się kolejki. W II turze wyborów poza kolejnością mogą wejść na głosowanie: osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3 oraz osoby niepełnosprawne.

Żeby Twój głos był ważny, musisz postawić znak „x” przy nazwisku wybranego kandydata. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami znak „x” to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Jeśli postawisz znak „x” przy nazwiskach obu kandydatów lub poza kratką, nie postawisz go przy żadnym kandydacie bądź postawisz w kratce inny znak niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki, Twój głos będzie nieważny!

Po otrzymaniu karty do głosowania, sprawdź, czy znajduje się na niej pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z przepisami, karty, które nie zostały nią opatrzone, są nieważne – Twój głos oddany na takiej karcie nie zostanie zliczony.

Głosować możesz wyłącznie w lokalu wyborczym właściwym dla twojego miejsca stałego pobytu. Jeśli w pierwszej turze dopisywałeś się do spisu wyborców w innym mieście – zostałeś w nim uwzględniony również na drugą turę. Oznacza to, że musisz głosować w tym samym lokalu, co 28 czerwca. Jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez urząd gminy, możesz udać się z nim do dowolnego lokalu wyborczego.

By otrzymać kartę do głosowania, musisz okazać dowód tożsamości ze zdjęciem. Pamiętaj, że członek komisji wyborczej ma prawo poprosić Cię o zdjęcie maseczki w celu weryfikacji tożsamości.

Wybory odbywają się w reżimie sanitarnym z powodu epidemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie zawierające szczegółowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa sanitarnego w trakcie głosowania.

Członkowie komisji wyborczych będą wyposażeni w maseczki oraz przyłbice, jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji rąk. Ich stanowiska będą oddzielone od siebie przynajmniej o 1,5m.

Ograniczono liczbę osób, które mogą przebywać w lokalu wyborczym w tym samym czasie do 1 osoby na 4m2, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Zgodnie z przepisami, lokale wyborcze muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę przez minimum 10 minut. Nie wpłynie to jednak na obsługę wyborców.

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich? Prezydent to najważniejszy przedstawiciel narodu polskiego na arenie międzynarodowej. Pamiętaj, że Prezydent RP wypowiada się także w twoim imieniu! Sprawdź, dlaczego jeszcze warto iść na wybory prezydenckie!

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich? To Prezydent RP czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji RP. Z tego dokumentu wynika też, że to on odpowiada za suwerenność i bezpieczeństwo kraju oraz nienaruszalność i niepodzielność jego granic. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto iść na wybory prezydenckie!

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich? To Prezydent RP może ogłosić stan wojenny na wniosek Rady Ministrów oraz stan wyjątkowy. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto iść na wybory prezydenckie!

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich? To Prezydent RP stanowi prawo: bez jego podpisu uchwalone przez parlament ustawy nie wejdą w życie. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto iść na wybory prezydenckie!

Cisza wyborcza w Polsce zaczyna obowiązywać na 24 godziny przed dniem głosowania. Od północy z piątku na sobotę aż do zamknięcia lokali wyborczych zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów. Planowo cisza wyborcza skończy się 12 lipca o godz. 21. Może zostać wydłużona przez PKW w wyjątkowych sytuacjach.

W czasie ciszy wyborczej nie można rozwieszać plakatów, roznosić ulotek, wygłaszać przemówień oraz zwoływać zgromadzeń, pochodów i manifestacji. Nie można także agitować w internecie. Wcześniej powieszone banery i plakaty nie muszą być zdejmowane.

Jak nie złamać ciszy wyborczej w internecie? W trakcie jej trwania nie wolno nam zakładać grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach. Nie możemy także komentować i wyrażać stronniczych opinii na temat kandydatów, a także publikować dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Jej naruszenie to wykroczenie zagrożone karą grzywny od 20 do 5 tys. zł. Z kolei za podanie wyników nieoficjalnych sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grzywna wynosi od 500 tys. do 1 mln zł. Co istotne, karze tej podlegają nie tylko media, ale także osoby fizyczne, które publikują takie dane np. na Twitterze czy Facebooku na osobistym koncie.

Zapraszamy na wieczór wyborczy we wszystkich serwisach regionalnych Polska Press Grupy. Jedyne takie spojrzenie na wyniki wyborów prezydenckich – z perspektywy dużych miast poza Warszawą. Startujemy dzisiaj o godzinie 21.45.

Już teraz zapraszamy na nasz wieczór wyborczy – transmisja rozpocznie się o godzinie 21.45. Na żywo połączymy się z redaktorami naczelnymi najważniejszych regionalnych serwisów internetowych i najpoczytniejszych dzienników. Opinie dziennikarzy skonfrontujemy z głosami ekspertów: politologów i socjologów.

Dziś o 21.45 zaczynamy wieczór wyborczy we wszystkich serwisach informacyjny Polska Press Grupy. Już teraz zapraszamy na transmisję na żywo, w której udział wezmą redaktorzy naczelni regionalnych serwisów internetowych i dzienników. Na wybory spojrzymy z perspektywy dużych miast z całej Polski. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie