Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jacek Stolarski ponownie walczy o fotel burmistrza Grójca. Jaki ma program?

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Jacek Stolarski zapewnia, że jako burmistrz jest do dyspozycji mieszkańców Grójca i gminy przez siedem dni w tygodniu.
Jacek Stolarski zapewnia, że jako burmistrz jest do dyspozycji mieszkańców Grójca i gminy przez siedem dni w tygodniu. Archiwum prywatne
Wybory samorządowe odbędą się już w niedzielę 21 października. Prezentujemy rozmowę z ostatnim kandydatem na burmistrza Grójca, Jackiem Stolarskim. To aktualny włodarz tego miasta i gminy. Z samorządem lokalnym związany jest w sumie od ćwierć wieku. Po raz pierwszy był burmistrzem miasta i gminy w latach 1993-98. Od 2002 roku pełni to stanowisko nieprzerwanie. W tych wyborach startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Rozwój i Gospodarność.

Już kilka miesięcy temu zapowiadał pan oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Jakie cele i program stawia pan sobie walcząc o kolejną kadencję?
- Startuję po raz kolejny, ponieważ mam bardzo duże doświadczenie i wiedzę niezbędne w pracy samorządowca, ale przede wszystkim mnóstwo energii i nowych pomysłów na przyszłość. Chcę je realizować z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców. Realizujemy wiele inwestycji, które wymagają kontynuacji w kolejnych latach. W okresie moich rządów wydaliśmy w sumie około 200 milionów złotych na różnego rodzaju inwestycje. Dochody naszego budżetu przekroczyły sto milionów złotych. Z tego 75 milionów złotych stanowią fundusze pozyskane z zewnątrz. Grójec jest obecnie atrakcyjnym miastem i przyciąga nowych mieszkańców. Do naszego budżetu wpływa na przykład więcej pieniędzy z tytułu podatku od nieruchomości. Nie podnosiliśmy wprawdzie jego stawki, ale przybyło jego płatników. Uniknęliśmy wyludnienia, które jest niebezpieczne dla gminnych finansów i hamuje rozwój. Widzę potrzebę kontynuacji rozpoczętych zadań.

Część pańskich kontrkandydatów do fotela burmistrza głosi tymczasem hasła, że urząd oraz burmistrz powinny być bliżej mieszkańców niż do tej pory. Jak pan się do tego ustosunkuje?
- Mogą oczywiście głosić same podobne hasła, ja tego robić nie muszę. Zapewniam, że jestem do dyspozycji mieszkańców przez siedem dni w tygodniu i otwarty na różne sugestie. Ja oraz mój komitet oferujemy jawność, otwartość, przejrzystość i autonomię samorządu. Zapewnimy wsparcie dla organizacji pozarządowych i niezależność działań lokalnych. Posiadam program z konkretnymi inwestycjami.

Na przykład jakimi?
- Obecnie trwa remont kapitalny stadionu sportowego przy ulicy Laskowej. Zakończy on się w 2019 roku. W pierwszym etapie powstaną trybuny oraz ogrodzenie, w drugim nowe boisko oraz bieżnie. Szykujemy się też do budowy hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 1 w Grójcu, także tam powstaną dwie świetlice i rozbudowana będzie stołówka szkolna. Przy ulicy Kościelnej zamierzamy postawić budynek z mieszkaniami socjalnymi, posiadamy już projekt budowlany, wyłoniliśmy także wykonawcę tej inwestycji. W każdym przedszkolu chciałbym utworzyć oddziały żłobkowe, powołać przedszkole przy Szkole Podstawowej numer 2 w Grójcu. Chcę rozbudować siedzibę szkoły w Lesznowoli. Potrzebna jest też rewitalizacja centrum Grójca - termomodernizacja budynków, remont elewacji, wybrukowanie podwórek. Budowa utwardzonych dróg to priorytet inwestycyjny we wszystkich wsiach gminy. Co jeszcze? Wsparcie dla biznesu oraz ekologicznych inwestycji w gminie, rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Grójcu, wsparcie biblioteki gminnej. Planuję wprowadzenie rozszerzonego programu wychowania fizycznego. Chcę kontynuować program wymiany pieców węglowych oraz uruchomić program kolektorów słonecznych i fotowoltaicznych. Około miliona złotych z rocznego budżetu będzie do dyspozycji inicjatyw obywatelskich, to taka forma budżetu obywatelskiego. Wszystkie osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do miasta - będziemy usprawniać ich dostęp i możliwości uczestniczenia w codziennym życiu. W kwestii kultury planujemy utworzenie ośrodka pracy twórczej oraz siedziby ruchów i organizacji miejskich w budynku dworca Grójeckiej Kolejki Dojazdowej. Chcę rozbudowy Gminnego Ośrodka Kultury, wspierać Bibliotekę Gminną. Planuję także uruchomić program „Rower Miejski”. Oczywiście będę także dążył do systematycznego porządkowania przestrzeni miejskiej oraz dbał o estetykę i jej wygląd. Kolejnym punktem w programie jest utworzenie nowego Parku i Zielonych Terenów Rekreacyjnych dla południowo-wschodniej części miasta przy ulicy Sienkiewicza. Jako gmina zakupiliśmy już na ten cel jeden hektar terenów, planujemy nabyć jeszcze kolejny.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory Samorządowe 2018 w Grójcu. Oto kandydaci na burmistrzów oraz wójtów miast i gmin powiatu grójeckiego [ZDJĘCIA]

Czy Grójec należycie wykorzystuje swój potencjał? Część pańskich rywali w tych wyborach twierdzi, że powinien czynić to lepiej.
- Grójec jest atrakcyjny dla i przyciąga nowych mieszkańców. Naszym niekwestionowanym atutem jest położenie komunikacyjne, bliskość stolicy, od granic której dzieli nas 45 kilometrów. Będę chciał to wykorzystać i na przykład wprowadzić dla naszych mieszkańców wspólny bilet komunikacji autobusowej z aglomeracją warszawską.

Skoro mówimy już o komunikacji, problemy przeżywa PKS Grójec, pasażerowie skarżą się na likwidację niektórych linii. Czy gmina Grójec może pomóc?
- Znam dobrze ten temat, omawiamy go podczas spotkań w gronie samorządowców i przedstawicieli przewoźnika. Dobrze zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy posiadają swoje samochody i mają kłopot z dojazdem do pracy czy szkoły. Problem tkwi jednak w tym, że większość udziałów w tej firmie mają prywatni przedsiębiorcy, a tylko część gmina Tarczyn i Powiat Grójecki. Inne lokalne samorządy są otwarte do pomocy przewoźnikowi, ale mogą jej udzielić pod warunkiem uzyskania udziałów w firmie.

Pańscy oponenci zarzucają również, że w ostatnich latach współpraca gminy z powiatem grójeckim nie układała się najlepiej.
- W miarę możliwości wspieramy inwestycje na drogach powiatowych, przeznaczyliśmy pieniądze na sprzęt dla szpitala. Powiat też musi się liczyć z ponoszeniem wydatków na różne potrzeby czy inwestycje. Oczywiście pozostaje mieć nadzieję na poprawę tej współpracy.

Najważniejsze plany programu Jacka Stolarskiego

* Kontynuacja rozpoczętych inwestycji - stadionu w Grójcu, hali sportowej przy Szkole Podstawowej numer 1, mieszkań socjalnych przy ulicy Kościelnej.
* Utworzenie oddziałów żłobkowych w każdym przedszkolu, wprowadzenie na koszt gminy darmowej nauki drugiego języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej, budowa nowego przedszkola przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 2, rozbudowa budynku szkolnego w Lesznowoli.
* Rewitalizacja centrum Grójca poprzez termomodernizację budynków, remont elewacji, wybrukowanie podwórek
* Wdrożenie programu „Rower Miejski” oraz wspólnego biletu komunikacji autobusowej z aglomeracją warszawską
* Uruchomienie programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i HPV i badań kierunkowych, np. mammografii.
* Utworzenie nowego parku oraz terenów zielonych w południowo-wschodniej części Grójca (przy ulicy Sienkiewicza).

CV kandydata

Jacek Stolarski ma 64 lata, mieszka w Grójcu. Z wykształcenia jest magistrem historii. Pracował jako nauczyciel w szkołach średnich i zawodowych w Grójcu oraz Nowej Wsi. Pracował także w firmach: Bertrand Faure Grójec oraz Faurecia Wałbrzych. Z samorządem lokalnym związany jest natomiast od ponad ćwierć wieku. pełnił też funkcję przewodniczącego tamtejszej rady. Ponownie objął fotel burmistrza szesnaście lat temu i zasiada w nim do dziś. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Interesuje się sportem, turystyką górską, lubi czytać książki - głównie biografie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie