Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Proces w trybie wyborczym w gminie Solec nad Wisłą. Kandydatka Lucja Śmieszek ma sprostować nieprawdziwe informacje

Marcin Genca
Marcin Genca
Pierwszy w wyborach samorządowych 2018 proces w trybie wyborczym w powiecie lipskim. Wyrok zapadł 11 października w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Lucja Śmieszek, kandydatka Polskiego Stronnictwa Ludowego na wójta gminy Solec nad Wisłą musi sprostować nieprawdziwe informacje, które zawarła w swojej ulotce wyborczej.

Poszło o informacje, które podała w swojej ulotce wyborczej, dotyczące rzekomego braku pozyskiwania pieniędzy na zajęcia edukacyjne w szkołach z terenu gminy Solec nad Wisłą oraz fundusze na drogi lokalne.

Sąd Okręgowy w Radomiu zajął się sprawą z powództwa wójta, który wnosił o sprostowanie nieprawdziwych informacji oraz zapłatę 5 tysięcy złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wniosek został złożony 10 października, a dzień później doszło do rozprawy.

Jak czytamy w orzeczeniu sądu, "wnioskodawca domagał się nakazania uczestniczce sprostowania informacji podanych w ulotce, a polegających na wskazaniu, iż: "Żeby wzbogacić ofertę edukacyjną naszych szkół, należy wznowić organizowanie zajęć edukacyjnych ze środków unijnych; takie zajęcia były realizowane w poprzednich kadencjach. Obecnie gmina takich środków nie pozyskuje." oraz "Drogi na zachodzie gminy powinny być budowane z udziałem środków unijnych i marszałkowskich. Są takie możliwości, z których w obecnej kadencji nie skorzystano, poza środkami z funduszy ochrony gruntów rolnych".

Wójt wnioskował o to, aby Lucja Śmieszek złożyła ustne oświadczenie na antenie Twojego Radia Lipsko, że obie informacje są nieprawdziwe. Podczas rozprawy kandydatka wnioskowała zaś o oddalenie wniosku. Broniła się, że pisząc "obecnie" miała na myśli okres miesiąca przed wyborami oraz czas sporządzenia ulotki.

W kwestii budowy dróg zapowiedziała, że informacje w tej sprawie posiadała z racji tego, że "przez jej ręce przechodzą częściowe faktury dotyczące inwestycji." Wyjaśniła też, że "środki finansowe, o których mowa w złożonych dokumentach: promesie, umowie i harmonogramie, były przeznaczone na remont dróg południowej części gminy.".

"W związku ze złożonymi przez uczestniczkę wyjaśnieniami, wnioskodawca zmodyfikował żądanie (...)" - czytamy w odpisie postanowienia, domagając się jedynie sprostowania w sprawie zajęć w szkołach z funduszy unijnych. Sąd orzekł zatem zasadność pozwu jedynie co do treści ulotki w tej kwestii.

Kandydatka przyznała przed sądem, że "w poprzednich latach, tj. 2016-2017 r. wójt realizował programy unijne na organizowanie zajęć edukacyjnych". "Zdaniem Sądu Okręgowego zestawienie słów "poprzednie kadencje" i "obecnie" świadczy o tym, że uczestniczka porównywała działalność włodarzy gminy w poprzednich kadencjach z działalnością wójta obecnie urzędującego. Takiego rozumienia zakwestionowanego fragmentu ulotki można oczekiwać od przeciętnego jej odbiorcy." - czytamy w uzasadnieniu, przedstawionym przez Sąd Okręgowy w Radomiu.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Na podstawie dokumentów oraz zeznań stwierdził, że kandydatka napisała w swojej ulotce nieprawdę i nakazał jej sprostowanie tych informacji na antenie Twojego Radia Lipsko. W ocenie sądu było to wystarczające medium, aby dotrzeć do mieszkańców gminy. Jednocześnie odrzucił wnioskowany nakaz zapłaty 5 tysięcy złotych.

- Przyznaję, że redagując treść ulotki zrobiłam błąd, pisząc, że w poprzednich kadencjach programy unijne w szkołach były realizowane, a w obecnej się ich nie pozyskuje. Nie miałam świadomości, że w latach 2016-17 taki projekt odbywał się w szkołach gminy - mówiła nam Lucja Śmieszek, dodając, że wyrok sądu, wydany w piątek, wykonała w sobotę na antenie Twojego Radia Lipsko. - Było to jednorazowe sprostowanie o treści nakazanej przez sąd. Cóż, życie toczy się dalej, a i tak to mieszkańcy zdecydują z kim będą pracować przez kolejne lata.

- Jestem zwolennikiem kampanii pozytywnej i taką też prowadzę. Jestem otwarty na krytykę, ale tylko konstruktywną i zgodną z prawdą. Ten wyrok sądu daje mi oczywiście satysfakcję. Niemniej najważniejsze, że na zajęciach pozalekcyjnych, na które pozyskaliśmy ze środków unijnych kwotę ponad pół miliona złotych najwięcej skorzystały dzieci i młodzież z gminy Solec nad Wisłą. Za smutne a nawet żałosne uważam manipulowanie informacją i wciąganie w to dzieci i młodzież. Cieszę się, że próby zaprzeczania faktom przez kandydatkę PSL, panią Lucję Śmieszek oraz szukanie sposobów na oczernienie mnie jako wójta tej gminy zostały szybko przez sąd udaremnione - komentuje Marek Szymczyk, wójt gminy Solec nad Wisłą.

Wybory samorządowe 2018. Proces w trybie wyborczym w gminie Solec nad Wisłą. Kandydatka Lucja Śmieszek ma sprostować nieprawdziwe informacje

ZOBACZ TEŻ: Koncert Margaret w Lipsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie