Wydział Mechaniczny

Materiał informacyjny

Szanowni maturzyści, drodzy przyszli studenci,
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny prowadzi studia na 8 wydziałach, w swojej ofercie posiada ponad 30 kierunków studiów. Kształcimy specjalistów w wielu dziedzinach, m.in. humanistycznych, artystycznych, technicznych, ekonomicznych, prawnych oraz związanych z naukami medycznymi.
Rozpoczęliśmy cykl prezentacji naszych wydziałów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Wydział Mechaniczny jest najstarszym wydziałem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego  w Radomiu, od swego zarania tworzącym historię radomskiego środowiska akademickiego.

Absolwentami Wydziału Mechanicznego zostało ponad 6 tysięcy studentów. Obecnie studenci kształcą się w systemie studiów dziennych i zaocznych na 3 kierunkach studiów:
• Mechanika i Budowa Maszyn I i II stopnia
• Samochody i Bezpieczeństwo w Transporcie Drogowym I stopnia
• Budownictwo I stopnia

Wydział posiada prawa do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie INŻYNIERIA MECHANICZNA.

Obiekty Wydziału Mechanicznego zlokalizowane są przy ulicy Stasieckiego 54 na osiedlu Borki oraz w ramach campusu na osiedlu Akademickim przy ulicy Chrobrego 45.

Główną siedzibą Wydziału jest nowoczesny campus na osiedlu Borki. Atutem lokalizacji jest też bezpośrednia bliskość zalewu, gdzie studenci chętnie spędzają czas wolny od nauki.
Klimatyzowane, wyposażone w sprzęt multimedialny sale wykładowe stwarzają komfortowe warunki do zdobywania wiedzy.

Na Wydziale istnieje kilkadziesiąt nowoczesnych i dobrze wyposażonych laboratoriów specjalistycznych oraz pracowni komputerowych, niezbędnych na drodze do Przemysłu 4.0 oznaczającego unifikację świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnych bliźniaków, przemysłowego internetu rzeczy i rozszerzonej rzeczywistości.

Przyszli inżynierowie zdobywają aktualną wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu podstaw konstrukcji maszyn i materiałoznawstwa, mechaniki stosowanej i mechatroniki, technik projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji pojazdów samochodowych i maszyn.

Studenci mają możliwość uczestnictwa w wyjazdach zagranicznych na studia w ramach Programu Erasmus+. Na Wydziale działają koła naukowe, w których studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania badawcze.
Studenci korzystają z szeroko rozwiniętego systemu pomocy materialnej w formie m.in. stypendiów socjalnych, naukowych, sportowych, a także w szczególnych przypadkach zapomóg.

Absolwenci Wydziału znajdują zatrudnienie w zakładach produkcyjnych branży mechanicznej, budowlanej i samochodowej.

Aktualnie na Wydziale Mechanicznym realizowane są 3 projekty dydaktyczne:
Projekt „Zintegrowany Program UTHRad”
W ramach projektu dla studentów Wydziału Mechanicznego: prowadzone są zajęcia w języku wykładowym angielskim, realizowane są cykliczne zajęcia z zagranicznymi wykładowcami, studenci odbywają bezpłatnie certyfikowane szkolenia z obsługi specjalistycznego oprogramowania, mają możliwość uczestniczenia w płatnych, specjalistycznych stażach, organizowane są warsztaty z zakresu przedsiębiorczości.

Projekt „Podniesienie jakości i efektywności kształtowania wiedzy oraz umiejętności praktycznych studentów na kierunku Samochody i bezpieczeństwo w transporcie drogowym poprzez utworzenie studiów dualnych”.
Studia dualne umożliwiają studentom połączenie nauki na studiach stacjonarnych z pracą zarobkową. Należy zauważyć, że w ramach studiów na kierunku praktycznym studenci odbywają 6 - miesięczną praktykę zawodową.
Międzynarodowy projekt edukacyjny E-DriveTour. Celem projektu jest opracowanie kursu dla studentów, którzy pracując w międzynarodowym otoczeniu chcieliby uzyskać dodatkowe kompetencje inżynierskie z zakresu elektromobilności.
Część zajęć będzie realizowana z wykorzystaniem platformy e-lerningowej. Projekt umożliwi także studentom bezpośrednie spotkania i pracę w międzynarodowych grupach. Pierwsze takie spotkanie zaplanowano w 2022 roku w International Hellenic University w Salonikach. W ramach projektu studenci odbędą także 14-dniową praktykę w wybranej firmie, np.: Cerca Trova z Bułgarii, eZee Europe z Belgii, Inteligg z Greecji, eProInn z Włoch lub w Greckim Instytucie Transportu.

Bardzo ważne elementy procesu dydaktycznego realizowanego na Wydziale Mechanicznym UTH Radom to również:
- wyjazdy na różnego rodzaju wydarzenia branżowe w organizacji których zawsze możemy liczyć na naszych partnerów z Radomia i okolic.
- liczne, specjalnie dla studentów organizowane dni otwarte w firmach regionu radomskiego
- spotkania z absolwentami WM,
- oferty praktyk, staży i pracy skierowane specjalnie do studentów i absolwentów naszego wydziału,
- tematy prac dyplomowych zgłaszane przez branżowe firmy.

Specjalnie skonstruowane, dwustronne umowy między WM i firmami umożliwiają nam zaproponować naszym studentom możliwość uczestnictwa w programie Studiuj i Pracuj. Program ten umożliwia studentom podjęcie pracy już w okresie studiów i realizacje swoich pasji zawodowych przy jednoczesnej kontynuacji nauki.
W celu dotarcia z naszą ofertą dydaktyczną do uczniów szkół średnich prowadzimy szereg zakrojonych na szeroką skalę działań w tym szczególnie warte podkreślenia są:
- wizyty naszych pracowników w szkołach średnich Radomia i regionu radomskiego w ramach wspólnej akcji z Urzędem Miasta Radomia i przedsiębiorcami,
- organizacja takiego wydarzenia jak np. Dzień Inżyniera na Wydziale Mechanicznym w ubiegłym roku w trakcie którego zaproszeni uczniowie szkół średnich mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym na terenie naszego wydziału. Zawsze z wielką przyjemnością zapraszamy naszych przyszłych studentów do wizyt na naszym wydziale.

W obecnym okresie zagrożenia koronawirusem można zaobserwować szczególne gesty solidarności studentów i pracowników WM. Szybka decyzja i od 17 marca, nieprzerwanie do chwili obecnej powstają w drukarkach 3D oraz na laserowych ploterach elementy przyłbic, które następnie po montażu są przekazywane wszystkim instytucjom zgłaszającym takie zapotrzebowanie.

Dowodem świetnej organizacji pracy na WM jest bardzo szybkie przystosowanie się do kształcenia zdalnego poprzez zorganizowanie i rozpoczęcie pierwszych zajęć on-line już w pierwszych dniach po zawieszeniu kształcenia tradycyjnego oraz przeprowadzenie pierwszych obron prac dyplomowych, które z sukcesem odbyły się już w kwietniu.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej dostępnej pod adresem www.mechaniczny.uniwersytetradom.pl oraz polubienia naszego profilu na facebooku: www.facebook.com/Wydział-Mechaniczny-UTH-Radom.
Nasza aktualna oferta dydaktyczna Wydziału Mechanicznego UTh Radom na rok akademicki 2020/21 dostępna jest pod adresem: https://rekrutacja.uniwersytetradom.pl/ i dotyczy kierunków: Mechaniki i Budowy Maszyn, Budownictwa oraz Samochodów i Bezpieczeństwa w Transporcie Drogowym.

Zapraszamy do aplikowania na Wydział Mechaniczny UTH RADOM.

Dziekan Wydziału Mechanicznego UTH Radom
dr hab. inż. Andrzej Puchalski, prof. UTH Rad.

Wydział Mechaniczny

WYDZIAŁ MECHANICZNY
ul. Stasieckiego 54, 26-600 Radom
www.mechaniczny.uniwersytetradom.pl
facebook - Wydział Mechaniczny UTH Radom

Wydział Mechaniczny
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3