WYDZIAŁ SZTUKI

Materiał informacyjny UT-H Radom
Szanowni maturzyści, drodzy przyszli studenci, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny prowadzi studia na 8 wydziałach, w swojej ofercie posiada ponad 30 kierunków studiów. Kształcimy specjalistów w wielu dziedzinach, m.in. humanistycznych, artystycznych, technicznych, ekonomicznych, prawnych oraz związanych z naukami medycznymi. Rozpoczęliśmy cykl prezentacji naszych wydziałów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Wydział Sztuki jest ważnym miejscem w procesie edukacji artystycznej, kształcenia teoretycznego i warsztatowego młodego pokolenia twórców, to miejsce ich debiutów, polemik i dyskusji, czy wreszcie realizacji ambitnych projektów i spełniania twórczych marzeń.

Strukturę Wydziału tworzy pięć katedr: Katedra Architektury, Katedra Grafiki i Projektowania, Katedra Malarstwa i Rysunku, Katedra Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych, Katedra Wzornictwa.

W ramach działalności dydaktycznej na Wydziale Sztuki realizowane są następujące kierunki kształcenia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym:

Grafika – profil ogólnoakademicki (studia I i II stopnia)
Od początku istnienia kierunku Grafika, celem kształcenia jest zapoznanie studentów z możliwościami technicznymi i artystycznymi grafiki warsztatowej i grafiki projektowej. Proces ten wymaga stopniowego wprowadzania studentów w tajniki poszczególnych technik graficznych a także technik peryferyjnych oraz multimedialnych. Począwszy od druku wypukłego poprzez druk wklęsły, druk płaski, druk cyfrowy a także techniki unikatowe, daje im możliwość do poszukiwania własnej formy wypowiedzi, sprecyzowania problemu, którego ma dotyczyć. Wstępny kontakt z rodzajami druku, technikami oraz programami graficznymi stwarza również możliwość podjęcia decyzji o wyborze pracowni dyplomowej, w której dalej doskonalony jest warsztat graficzny i proces twórczy. Baza dydaktyczna oraz kadra Wydziału Sztuki gwarantują studia na najwyższym poziomie oraz przepustkę do ciekawej pracy i świata sztuki.

Wzornictwo ubioru i akcesoriów mody - profil praktyczny (studia I stopnia)
W pracowniach projektowania odzieży, obuwia i akcesoriów mody studenci realizują ćwiczenia poruszające zagadnienia artystyczno-projektowe, w których nacisk położony jest na kreatywność i rozwinięcie wyobraźni studenta. Poszczególne ćwiczenia wykorzystują wiedzę i zdolności studentów oraz umiejętności posługiwania się warsztatem plastycznym oraz technicznym umożliwiającym rozwiązywanie różnorodnych zagadnień projektowych. Uczą w ten sposób samodzielnego myślenia, zdolności gromadzenia i analizowania informacji w zakresie konkretnej inspiracji czy omawianego zagadnienia. Rozwiązaniem są nowe propozycje kolekcji ubioru i akcesoriów mody, wykorzystujące autorskie konstrukcje i zbiegi technologiczne, które w połączeniu z detalem i poprawnie dobranym materiałem na realizację, stanowić mogą nową ofertę projektową dla przemysłu mody.

Architektura wnętrz – profil ogólnoakademicki (studia I stopnia)
Studia na kierunku Architektura wnętrz w ramach opracowanego programu kształcenia zawierają zarówno treści o profilu inżynierskim, związanym z budownictwem i architekturą, jak i przedmioty kształcące w zakresie sztuk plastycznych. Celem zasadniczym nauczania jest wykształcenie absolwenta – projektanta wnętrz i przygotowanie go do twórczej działalności w dziedzinie projektowania wnętrz architektonicznych. Świadomego organizowania i kształtowania najbliższego otoczenia człowieka, zgodnie z systemem wartości opartym na odpowiedzialności wobec użytkowników, środowiska naturalnego i dziedzictwa kultury. Absolwenta powinien cechować właściwy poziom opanowania i realizowania problemów projektowych, umiejętność łączenia różnych dyscyplin artystycznych z wiedzą techniczną i wykorzystywania ich w twórczości architektoniczno-plastycznej. Realizowane tematy semestralne z zakresu architektury, architektury wnętrz, projektowania mebla, kompozycji krajobrazu czy wystawiennictwa, świadczyć będą o nabyciu umiejętności łączenia zasad funkcjonalności, estetyki, technologii i techniki w procesie projektowania form i przestrzeni w kategoriach użytkowych.

Sztuka mediów i edukacja wizualna (studia I i II stopnia)Program studiów na kierunku Sztuka mediów i edukacja wizualna bezpośrednio związany jest z technologią „statycznego” i „ruchomego” obrazu cyfrowego, a przede wszystkim z jego projektowaniem i wykorzystywaniem w przestrzeni analogowej i wirtualnej. Studenci zdobywają umiejętności realizując różnorodne projekty w pracowniach artystycznych, w których poznają zagadnienia związane, zarówno z mediami klasycznymi: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, jak i cyfrowymi: projektowaniem stron internetowych, animacją, cyfrowym projektowaniem wydawnictw (DTP), grafiką 3D, fotografią, intermediami i multimediami. Nasi wykładowcy dokładają wszelkich starań, aby wyposażyć studentów w praktyczne umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Oferta dydaktyczna wydziału jest stale wzbogacana i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów oraz przyszłych pracodawców. Wydział Sztuki współpracuje z instytucjami i uczelniami krajowymi oraz zagranicznymi. Studenci mają możliwość wyjazdów na studia do krajów europejskich w ramach programu ERASMUS+, a także mogą realizować swoje pasje w kołach naukowych działających na wydziale.

Serdecznie zapraszam wszystkich, których twórczy intelekt oraz zdolności manualne a także marzenia predysponują do rozwijania swoich umiejętności artystycznych. Studiowanie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego to bardzo dobry wybór.

Dziekan Wydziału Sztuki
prof. Andrzej Markiewicz

WYDZIAŁ SZTUKI

WYDZIAŁ SZTUKI
ul. Malczewskiego 22, 26-600 Radom
tel. +48 (48) 3617854
www.ws.uniwersytetradom.pl
www.facebook.com/wydzialsztuki.radom/

WYDZIAŁ SZTUKI
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3