Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość" otwarta zostanie w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
O wystawie mówił Adam Duszyk. Z lewej Mariusz Król, kurator wystawy, z prawej Paweł Ślusarz, właściciel kolekcji.
O wystawie mówił Adam Duszyk. Z lewej Mariusz Król, kurator wystawy, z prawej Paweł Ślusarz, właściciel kolekcji. Muzeum Malczewskiego Facebook
Wystawa zatytułowana "Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość" otwarta zostanie w czwartek, 8 września, o godzinie 17 w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

O wystawie mówiono we wtorek, 6 września, podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył Paweł Ślusarz, właściciel zbiorów kolekcjonerskich, z których zdjęcia z lat 1939 - 40 będą prezentowane na ekspozycji.

Wystawa, jak przypomniał Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego, jest związana ze zbliżającymi się obchodami - 100 lecia powstania Fabryki Broni w Radomiu, niezwykle ważnej w historii Radomia. Rola wybudowanej w 1922 roku fabryki jest ogromna, fotografie na wystawie pokazują tylko niewielki wycinek historii tej fabryki w czasie okupacji hitlerowskiej.

O ekspozycji mówili jej kurator, Mariusz Król oraz Paweł Ślusarz, warszawiak, mieszkający dziś w USA, pasjonat historii i broni, który kontakt z radomskim muzeum nawiązał w 2018 roku. Już wtedy była mowa o takiej ekspozycji, lecz przygotowania przerwała pandemia. Dopiero teraz zrealizowano cel.

Ekspozycja poświęcona jest początkom okupacji hitlerowskiej, kiedy zakład – pod nową nazwą Waffenfabrik in Radom – przygotowywany był do nowej produkcji dla armii niemieckiej na bieżące potrzeby wojenne.

Na wystawie znajdą się unikatowe dokumenty, w tym niepublikowane wcześniej niemieckie fotografie oraz (na zasadzie porównawczej) oryginalne eksponaty broni produkowanej w Fabryce przed wojną i w trakcie jej trwania.

Zasadnicza część ekspozycji to 66 fotografii przedstawiających chronologicznie od pracę w fabryce od 8 września 1939 roku, do II połowy 1940 roku.

Fotografie pochodzą z dwóch albumów oficerów niemieckich będących w kolekcji prywatnej Pawła Ślusarza, a uzupełniają je eksponaty i dokumenty radomian.

Wystawa adresowana jest do wszystkich miłośników historii Radomia i zainteresowanych II wojną światową, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół średnich i studentów.

Otwarta 8 września ( to dzień wkroczenia Niemców do Radomia w 1939 roku) wystawa, będzie czynna do 30 grudnia 2022 roku.

Muzeum zaprasza także na wykład „Produkcja pistoletu Vis wz. 35. Fakty znane i niej znane” w niedzielę, 11 września, o godzinie 12. Prelegentami będą: Paweł Ślusarz, Krzysztof Nowak i Mariusz Król. Prowadzenie: Marcin Kępa.

Wykład odbędzie się w sali 104, tu jest ekspozycja, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Gmach Główny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie