Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Powstaniu Styczniowym w Odrzywole

/Sok/
Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, otworzył wystawę o Powstaniu Styczniowym. Wśród gości był wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, otworzył wystawę o Powstaniu Styczniowym. Wśród gości był wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Archiwum
Niezwykłą wystawę mogli obejrzeć uczniowie i wszyscy mieszkańcy Odrzywołu. Po parodniowej prezentacji wystawa trafiła teraz do szkoły w Lipinach.

Kilka dni temu w budynku Publicznego Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Odrzywole została otwarta senacka wystawa "Gorzka Chwała. Powstanie 1863 roku".

PAMIĘĆ I NAUKA

Wystawa upamiętnia 150-lecie wybuchu powstania na ziemiach polskich. Organizatorem wystawy i spotkań z nią związanych jest nauczycielka historii w gminie Odrzywół - Bożena Kmieciak. Wystawa została udostępniona przez kancelarię Senatu RP przy wsparciu Wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Wicemarszałek Stanisław Karczewski osobiście przybył do Odrzywołu na otwarcie wystawy.

- Wystawa jest adresowana do młodzieży gimnazjalnej, i starszych klas szkoły podstawowej. To ważne, by młodzież poznała naszą historię - powiedział Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu.

Po otwarciu przez wicemarszałka wystawy, odbyła się lekcja wychowania obywatelskiego z udziałem pana senatora. Młodzież zadawała w trakcie spotkania wiele pytań nie tylko o samą historię Polski, ale uczniowie pytali też o pracę senatorów i jak funkcjonuje polski parlament.

Wystawę można było zwiedzać w Odrzywole przez kilka dni, a teraz jest ona otwierana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach. Po prezentacji w Lipinach wystawa powędruje do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Ludwika Skowyry w Przysusze.

KRWAWE WALKI

Wójt Marian Kmieciak przypomniał o historii powstania na ziemi odrzywolskiej i o grobach powstańczych w okolicy.

Przypomnijmy, że bitwa pod Ossą została stoczona 10 lipca 1863 roku pomiędzy oddziałem powstańczym Ludwika Żychlińskiego, a oddziałem wojsk rosyjskich majora Szukalskiego. Polscy powstańcy w sile 200 żuawów, 300 strzelców, 600 kosynierów i 200 ludzi bez dostatecznego uzbrojenia oraz 50 koni założyli obóz w Ossie i rozpoczęli przeprowadzanie ćwiczeń. O godzinie 6 wieczorem zostali zaatakowani przez kolumnę rosyjską w sile dwóch rot piechoty i sotni kozaków.

Pierwszy impet ataku powstrzymali rozłożeni tyralierą żuawi. Chaos w szeregach moskiewskich spotęgowało uderzenie kawalerii Grabowskiego. Uchodzący w kierunku Nowego Miasta Rosjanie pozostawili na polu bitwy 28 zabitych, powstańcy wzięli 5 jeńców w tym jednego oficera. Straty polskie wyniosły 4 zabitych i 16 rannych.

Po powstaniu władze carskie szczególnie zemściły się na powstańcach w Ossie, a dwór Brykczyńskich w Ossie, został rozebrany do fundamentów.

Podczas wystawy wójt Marian Kmieciak zaprosił wszystkich na inscenizację bitwy powstańczej w Ossie, która odbędzie się 7 lipca w Odrzywole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie