Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Prywaciarze” w strażnicy OSP w Tczowie

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
Na otwarciu wystawy obecna była także młodzież, która nie kryła, że jest to dla niej ciekawa lekcja historii.  Tczów Prywaciarze1
Na otwarciu wystawy obecna była także młodzież, która nie kryła, że jest to dla niej ciekawa lekcja historii. Tczów Prywaciarze1 Piotr Kutkowski
Fotografia zbitej na gruzowisku Warszawy z desek szopy z odręcznymi napisami „penicure, manicure” i talon na … zastępczy papier toaletowy. Zdjęcie mężczyzny ostrzącego na podwórku noże, a na stoliku maszynka do napełniana długopisowych wkładów. To przykłady z wielu tablic i eksponatów, które można zobaczyć w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczowie na wystawie „Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości”.

Nowy, piękny budynek OSP, w który mieści się także przedszkole istnieje od dwóch lat, ale do tej pory nie gościła w nim jeszcze żadna wystawa. To zmieniło się od piątku, kiedy to głównej sali pojawiły się zdjęcia i przedmioty rodem z PRL. PRL – bowiem przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa wystawa wprowadza właśnie w klimaty tamtych lat. Czasami ponure, a nawet przerażające, niekiedy humorystyczne a wielokroć – absurdalne. Na 24 fotograficznych tablicach ukazywane są na niej losy kupców, rzemieślników, drobnych przedsiębiorców, zwanych pogardliwie przez władze PRL „prywaciarzami” i przez te władze tępione, gnębione i zwalczane. Ludzi, który pomimo tego nie poddawali się szykanom ze strony władz. A jakie to były szykany informują tablice tekstowe.

Na otwarcie wystawy przybyli między innymi Andrzej Wolszczak, wójt gminy Tczów, sekretarz gminy Dorota Stępień, radni i młodzież tczowskiego gimnazjum. Przybyli także członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Bartodziejów, przywożąc ze sobą znakomite potrawy kojarzone z latami PRL, jak swojskie kiełbasy, pasztetowa, kaszanka, chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami czy też kapustę z grochem i pyszne ciasta.

Ale zanim uczestnicy wernisażu zaczęli dosłownie „konsumować PRL”, najpierw usłyszeli rys historyczny o „prywaciarzach” i wzięli udział w kilku mini –konkursach. I choć jak się okazało młodzież miała kłopoty w posługiwaniu się telefonem z tarczą obrotowa, to mogła za to liczyć na życzliwe podpowiedzi starszych od nich wiekiem osób. Potem był już czas na oglądanie fotografii i eksponatów, wśród których wiele budziło ogromne zaciekawienia a wszystkie – przywoływały wspomnienia. Uwagę zwracały m.in. maszynka do napełniania długopisowych wkładów, matryca do produkcji landrynek, wyposażenie salonu fryzjerskiego z tajemniczym „kociołkiem”, pocztówki dźwiękowe. Nic więc dziwnego, że komentarze i dyskusje długo trwały, czemu sprzyjało też degustowanie potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich. Młodzież nie kryła, że ta wyprawa w lata PRL jest dla niej ciekawą lekcją historii, a starsi – okazją do refleksji.

Wystawę "Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości" przygotowała Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa z Grodziska Mazowieckiego. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości, zmiana wizerunku mikro przedsiębiorcy, a także ukazanie barier z jakimi spotykali się i nadal spotykają osoby, prowadzące mikro firmy.
Inauguracja wystawy miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie