Wystawa "Prywaciarze" zagościła w Grójcu

/kop/
Wystawa pokazuje losy drobnych przedsiębiorców
Wystawa pokazuje losy drobnych przedsiębiorców archiwum
"Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" to tytuł wystawy, która została zaprezentowana w Grójeckim Ośrodku Kultury. Składają się na nią archiwalne fotografie i dokumenty, a także różne eksponaty z lat PRL. Jest także kącik poświęcony grójeckiemu twórcy firmy masarskiej, Stanisławowi Stężyckiemu.
Wystrój sklepiku przybliżał atmosferę lat PRL
Wystrój sklepiku przybliżał atmosferę lat PRL

Wystrój sklepiku przybliżał atmosferę lat PRL

Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy a niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Współorganizatorem grójeckiej prezentacji zwoleńskiej prezentacji został Grójecki Ośrodek Kultury

Otwarcie nastąpiło 6 marca. - Cieszymy się, ża taka wystawa pojawiła się w naszych progach i mamy nadzieję, że stanie się ona przyczynkiem do dokumentowania losów naszych przedsiębiorców. Sam pamiętam, gdy rynek i jego okolice były wypełnione małymi sklepami, zakładami oferującymi różne usługi. Ten temat jest mi znany i z tego powodu, że mój ociec prowadził zakład tapicerski, mając z tego powodu cały czas kłopoty z różnymi państwowymi instytucjami - mówił Grzegorz Rejer, dyrektor GOK.

O tym, jak wyglądała polityka władz PRL wobec "prywaciarzy" opowiedział Piotr Kutkowski, komisarz wystawy. A potem było już oglądanie ekspozycji, na którą składają się fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Również plansze z informacjami o wydawanych przez władze PRL przepisach i tajnych instrukcjach dotyczących zwalczania "prywaciarzy i efektach takich działań.

DZIEJE JEDNEGO ZAKŁADU

Niespodzianką był "kącik" poświęcony Stanisławowi Stężyckiemu. Od 1930 roku prowadził on w Grójcu masarnię i sklep słynące ze znakomitych wyrobów, w tym szynki i kiełbasy cytrynowej. W 1939 roku firma została przejęta przez Niemców, właściciel stał się w nim zwykłym pracownikiem.

Po 1945 rok zakład zlikwidowały komunistyczne władze. Odrodził się w 1956 roku, zaczął doskonale prosperować, ale dwa lata później został bez odszkodowań przejęty przez Gminną Spółdzielnię.

- Niedługo potem podjęto decyzję o budowie hotelu i sklep został rozebrany. I tak zakończyła się kariera dziadka jako masarza. Próbował jeszcze prowadzić inne interesy w swoim życiu, ale tak naprawdę nie miał do nich serca. Żył nadzieję na zmiany w kraju, które umożliwią prowadzenie normalnej działalności gospodarczej, jednak nie doczekał tych czasów - wspominała Anna Skrzycka, wnuczka Stanisława Stężyckiego.

WSPOMNIENIA I MUSZTARDÓWKI

Takich wspomnień w dniu otwarcia wystawy było więcej, a towarzyszyło im nie tylko oglądanie zdjęć, ale również licznych eksponatów. Zwracała uwagę maszyna do napełniania tuszem wkładów długopisowych z firmy "Długopis" w Radomiu, pocztówki dźwiękowe, stare radio i gramofon, wystrój sklepu. Smakować można było domowy smalec, kaszankę i ogórki popijać to napojami serwowanymi albo w kieliszkach, albo…w szklankach musztardówkach. Całość uzupełniała muzyka "przodowników pracy".

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.

Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.

Prezentowane plansze z fotografiami, z których cześć została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej. Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach mechanizmu 1 procent. Wystawa będzie czynna do 26 marca. Wstęp wolny.

Zwracała uwagę maszyna do napełniania tuszem wkładów długopisowych z firmy "Długopis” w Radomiu, pocztówki dźwiękowe, stare radio i gramofo

Zwracała uwagę maszyna do napełniania tuszem wkładów długopisowych z firmy "Długopis” w Radomiu, pocztówki dźwiękowe, stare radio i gramofon.

Zwracała uwagę maszyna do napełniania tuszem wkładów długopisowych z firmy "Długopis" w Radomiu, pocztówki dźwiękowe, stare radio i gramofon.

Niedługo potem podjęto decyzję o budowie hotelu i sklep został rozebrany. I tak zakończyła się kariera dziadka jako masarza – wspominała Anna Skrzycka,

Niedługo potem podjęto decyzję o budowie hotelu i sklep został rozebrany. I tak zakończyła się kariera dziadka jako masarza – wspominała Anna Skrzycka, wnuczka Stanisława Stężyckiego.

Niedługo potem podjęto decyzję o budowie hotelu i sklep został rozebrany. I tak zakończyła się kariera dziadka jako masarza - wspominała Anna Skrzycka, wnuczka Stanisława Stężyckiego.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie