Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Domu Kultury w Iłży "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości"

/kop/
Na ekspozycję składają się fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę.
Na ekspozycję składają się fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ewelina Witkowska
"Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" to tytuł wystawy, która została zaprezentowana w iłżeckim Domu Kultury. Na otwarciu można było też posmakować potraw kojarzonych z latami PRL i wczuć się w tamtych lat atmosferę.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się PRL-owski bufet.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się PRL-owski bufet.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się PRL-owski bufet.

Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy a niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Współorganizatorem prezentacji w Iłży został Dom Kultury, który zaprosił też do wzięcia w niej udziału miejscowych przedsiębiorców.

Witał ich i wszystkich uczestników, w tym przewodniczącego Rady Miejskiej Iłży Andrzeja Pałkę w czwartek na otwarciu wystawy Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury.

- To nietypowa w naszej placówce wystawa, ma ona charakter edukacyjny i liczymy, że obejrzy ją dużo młodzieży. Ale liczymy także, że stanie się ona zaczątkiem do większego integrowania środowiska naszych przedsiębiorców Iłży - mówił Krzysztof Kozera.

O tym, jak wyglądała polityka władz PRL wobec "prywaciarzy" opowiedział Piotr Kutkowski, komisarz wystawy. A potem było już oglądanie ekspozycji, na którą składają się fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Również plansze z informacjami o wydawanych przez władze PRL przepisach i tajnych instrukcjach dotyczących zwalczania "prywaciarzy i efektach takich działań.

Niespodzianką było pokazanie w drugiej sali eksponatów pochodzących z Iłży oraz przedmiotów, które są tam obecnie wytwarzane oraz oferowanych usług. Także dokumentów i świadectw mówiących o wysokim poziomie prezentowanym przez lokalne formy.

Ale były jeszcze inne niespodzianki. Na scenie przygotowany został bufet nawiązujący czasami do lat PRL z oryginalnymi butelkami, opakowaniami i przedmiotami z tamtych czasów. Na wieszaku wisiała tabliczka informująca, że "klienci nierozpłaszczeni nie będą obsługiwani", a księga pamiątkowa opatrzona została napisem "księga skarg i wniosków".

Na stole "królowały" chleb ze smalcem, pasztetowa, kaszanka, kiszone ogórki, śledzie oraz na osłodę pyszne ciasta - sernik oraz szarlotka. Niestety, choć były butelki po spirytusie' do celów spożywczych i domowych" i wina "patykiem pisanego", to alkoholu nie serwowano. Serwowano natomiast świetny kompot, który najbardziej smakował uczestnikom w szklankach musztardówkach. Przy tych napojach i jedzeniu a także przy płynącej z radia "pionier" dźwiękach muzyki z lat 50- tych XX wieku można było dokładnie obejrzeć wystawę a także wspominać i rozmawiać.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.

Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.

Prezentowane plansze z fotografiami, z których cześć została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej. Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach mechanizmu 1 procent. Wystawa będzie czynna do 30 listopada. Wstęp wolny.

Obsługiwani byli tylko klienci "rozpłaszczeni”
Obsługiwani byli tylko klienci "rozpłaszczeni”

Obsługiwani byli tylko klienci "rozpłaszczeni"

Część wystawy poświęcona jest iłżeckim przedsiębiorcom i lokalnej historii przedsiębiorczości
Część wystawy poświęcona jest iłżeckim przedsiębiorcom i lokalnej historii przedsiębiorczości

Część wystawy poświęcona jest iłżeckim przedsiębiorcom i lokalnej historii przedsiębiorczości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie