Wyższa składka zdrowotna dla rodziców nieszczepiących...

  Wyższa składka zdrowotna dla rodziców nieszczepiących dzieci?

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wyższa składka zdrowotna dla rodziców nieszczepiących dzieci?
  Rodzice, którzy sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom ochronnym dzieci powinni płacić wyższą składkę zdrowotną - postulują lekarze i prawnicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Prawa Medycznego. W Krakowie z udziałem ponad 200 uczestników rozpoczyna się dziś 7. Ogólnopolski Kongres Prawa Medycznego.
  Wyższa składka zdrowotna dla rodziców nieszczepiących dzieci?
  - Odmowa korzystania z obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci - to świadome zwiększenie ryzyka określonych chorób zakaźnych i ich powikłań, a tym samym zwiększenie wydatków na leczenie finansowane ze środków publicznych - wyjaśnia dr Marcin Mikos z Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego.

  Dlatego lekarze i prawnicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Prawa Medycznego postulują aby rodzice, którzy sprzeciwiają się obowiązkowemu szczepieniu dzieci odprowadzali wyższe składki na leczenie.

  Takie rozwiązanie zdaniem prawników nie narusza konstytucyjnego prawa obywateli do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

  Postulat przekazany zostanie obecnym w Krakowie na 7.Ogólnopolskim Kongresie Prawa Medycznego Rzecznikowi Praw Pacjenta, Rzecznikowi Praw Obywatelskich oraz przedstawicielom ministerstwa zdrowia.

  Uczestnicy kongresu rozmawiać będą ponadto o bieżących problemach prawnych w relacjach lekarz - pacjent.

  - Minęło 10.
  lat od uchwalenia ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - to dobry moment, aby porozmawiać o konieczności aktualizacji tego aktu prawnego np. w kwestii obowiązków pacjentów w systemie ochrony zdrowia, które do tej pory nie były regulowane - mówi dr Marcin Mikos z Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego.

  W czasie kongresu, z udziałem prokuratorów analizowana będzie działalność specjalnych wydziałów ds. błędów medycznych utworzonych przez ministra sprawiedliwości w 2016 roku w części prokuratur w kraju.

  W konferencji bierze udział ponad 200 lekarzy, prawników, dyrektorów szpitali oraz ekspertów z całej Polski.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »