Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzruszający koncert „Bombardowanie Zwolenia” w rocznicę wybuchu II wojny światowej [zdjęcia]

Barbara Koś
Od lewej: Robert Grudzień- organy, Alicja Węgorzewska - mezzosopran,  Karol Lizak- tenor i  Bogdan Kierejsza - skrzypce.
Od lewej: Robert Grudzień- organy, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Karol Lizak- tenor i Bogdan Kierejsza - skrzypce. archiwum Roberta Grudnia
Wzruszający koncert „Bombardowanie Zwolenia” odbył się w niedzielę, 8 września, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego dla uczczenia 80.rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Uroczystości odbyły się w ramach projektu Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy - Zrozumieć Niepodległą”. Były łzy wzruszenia, owacje na stojąco i podziękowania za pamięć o tragedii sprzed 80 lat.

Jerzy Trela i wybitni soliści

Z programem patriotycznym i religijnym wystąpili wybitni artyści, soliści Teatrów Muzycznych w Łodzi,Lublinie i Warszawie. Narratorem był słynny polski aktor filmowy i teatralny, Jerzy Trela. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili soliści scen muzycznych i operowych: Kamila Lendzion - sopran, Karol Lizak- tenor i Bogdan Kierejsza - skrzypce. Nad całością wydarzenia czuwali Michał Tęcza i Jan Rejczak. Współpraca - Kinga Kołaga i Zofia Grudzień.

Wrzesień 39 w Zwoleniu

Scenariusz oparty był na motywach książki „Dzieje Zwolenia”, autorstwa historyka Cezarego Imańskiego. Jerzy Trela przypomniał o tragedii, która dotknęła miasteczko w pierwszych dniach agresji niemieckiej na Polskę. Pierwsze bomby spadły na Zwoleń już 3 września. Wówczas nie wyrządziły szkód, ale prawdziwa tragedia nadeszła w kolejnych dniach. 6 i 8 września na miasto spadły niemieckie bomby wywołując liczne pożary. Płonęły drewniane obejścia rolnicze, pociski równały z ziemią murowane domy w rynku. Celem bombardowań stały się nie obiekty wojskowe, ale cywilne miasteczko, gdzie nie było zakładów zbrojeniowych czy magazynów paliwa. Zginęło około 500 osób. Historycy szacują, że miasto zostało zniszczone w 85 procentach.

Oddać cześć zabitym

- Chociaż te wydarzenia opisywali historycy i regionaliści, to jednak w zbiorowej pamięci funkcjonują dość słabo. Chcemy to zmienić i oddać cześć tym, którzy zginęli i tym, którzy zostali bez środków do życia - wyjaśnia Robert Grudzień. - Projekt „Zrozumieć Niepodległą” realizujemy już od ponad roku. A nie można zrozumieć Niepodległej, nie upamiętniając 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i upamiętnienia jej ofiar.

Artyści organizatorami

Organizacją koncertu we współpracy z Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego zajęła się śpiewaczka, Alicja Węgorzewska i kompozytor Robert Grudzień, którzy również wystąpili w duecie podczas koncertu. Wydarzenie zyskało wielkie uznanie publiczności.

Szczególnie mocno wzruszeni byli członkowie rodzin, gdzie wciąż żywa jest pamięć zwoleńskiego dramatu. Pochodzący ze Zwolenia Bogdan Zagożdżon po koncercie podziękował w imieniu rodziny. Jego rodzice - Jan i Janina Zagożdżon - przeżyli drugą wojnę światową i często opowiadali w domu o tamtych trudnych czasach. Jego ojciec był żołnierzem AK i po latach otrzymał Srebny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

-Dziękuję za wszelkie dowody sympatii z jakimi spotykaliśmy się po koncercie. To pokazuje jak ważna jest pamięć o rodzinnych tragediach drugiej wojny światowej nawet po 80. latach - dodaje Robert Grudzień. - Serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji wydarzenia pragnę złożyć ks. proboszczowi Bernardowi Kasprzyckiemu, gospodarzowi parafii pw.
Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie