Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVII Marsz Wolności przeszedł ulicami Radomia. Uczestnicy uczcili rocznicę powstania Republiki Radomskiej. Zobacz zdjęcia i film

Tadeusz Klocek
Tadeusz Klocek
Marsz Wolności odbył się w tym roku po raz siedemnasty. Hasłem wydarzenia było "Dla Ciebie Polsko…".
Marsz Wolności odbył się w tym roku po raz siedemnasty. Hasłem wydarzenia było "Dla Ciebie Polsko…". Tadeusz Klocek
W okrojonej formie z powodu pandemii i bez charakterystycznej bryczki z Józefem Piłsudskim - w środę, 10 listopada, ulicami przeszedł XVII Masz Wolności organizowany przez VI Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Tegoroczny Marsz Wolności odbył się pod hasłem "Dla Ciebie Polsko...". Wydarzenie połączone było z jubileuszem 100-lecia powstania 145 pułku piechoty "Błękitnej Armii" generała Józefa Hallera. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, w marszu uczestniczyło mniej osób, niż zazwyczaj.

- Od siedemnastu lat organizujemy te marsze. W tym roku ze względów pandemicznych jest on nieco okrojony, bo zawsze nas tu było kilka tysięcy. Jak zwykle prezentujemy dwa wydarzenia: jedno z historii Radomia, zaś drugie z historii Polski - mówił doktor Adam Duszyk, nauczyciel historii liceum i jednocześnie zastępca dyrektora Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Pierwszym upamiętnianym wydarzeniem było wspomniane już 100-lecie powstania pułku piechoty generała Józefa Hallera, z kolei lokalne dotyczyło proklamowania Republiki Radomskiej. Mowa o wydarzeniach z 2 listopada 1918 roku kiedy to Radom, jako pierwsze miasto w Polsce, odzyskał niepodległość.

Uroczystość rozpoczęło się o godzinie 11. od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a następnie krótkiej prelekcji Adama Duszyka przedstawiające to nieco zapomniane wydarzenie w historii naszego miasta. - W nieskończoność będziemy je utrwalać, aż wszyscy radomianie je będą pamiętać i trafi ono do podręczników historii - mówił Duszyk.

W tym roku zabrakło Adama Wasilewskiego, który od lat wcielał się w postać marszałka Piłsudskiego lub generała Józefa Hallera. - Zabrakło z nami Adama Wasilewskiego, wieloletniego wicedyrektora liceum i wybitnego polonisty, który zawsze odgrywał marszałka Józefa Piłsudskiego lub generała Józefa Hallera. Niestety odszedł od nas. Postanowiliśmy w związku z tym uczcić jego pamięć minutą ciszy - podkreślał Adam Duszyk.

Po zakończeniu prelekcji wszyscy zgromadzeni przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza na placu Kościoła Garnizonowego, gdzie złożone zostały kwiaty. Następnie marsz przeszedł pod pomnik Czynu Legionów na radomskim Rynku, gdzie uroczystość się zakończyła.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto