Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Andrzejem Oziębło, dyrektorem WUP rozmawiamy o zadaniach radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy

ik
Andrzej Oziębło, dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu.
Andrzej Oziębło, dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu. Facebook/Andrzej Oziębło
Rozmowa z Andrzejem Oziębło, dyrektorem filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu.

Kieruje Pan filią Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu od marca tego roku. Czy poznał Pan już specyfikę pracy urzędu?

- Myślę, że tak. Przez 12 lat byłem starostą białobrzeskim, kierowałem znacznie większym urzędem i zespołem ludzi, dlatego przejście do filii WUP nie stanowiło dla mnie większego problemu.

A nowa problematyka związana z rynkiem pracy i bezrobociem?

- Te tematy nie są mi obce, przecież, jako starosta współpracowałem także z Powiatowym Urzędem Pracy. Ale oczywiście teraz pogłębiam swoją wiedzę. Poznaję i ludzi i zagadnienia, na przykład poprzez uczestnictwo w wielu wydarzeniach. Chociażby ostatnio uczestniczyłem w otwarciu nowej siedziby Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Miałem tam okazję spotkać liczne grono osób zajmujących się ekonomią społeczną w naszym regionie.

Czy jest coś, co chciałby pan przenieść z pracy w Starostwie Powiatowym w Białobrzegach?

- Chyba nie ma takiej potrzeby. W filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy pracują doświadczeni urzędnicy, którzy dobrze wypełniają swoje zadania. Dyscyplina pracy też jest na wysokim poziomie. Nie mam większych zastrzeżeń.

Co jest najważniejszym zadaniem filii, której pracą Pan kieruje?

- Trudno tak wartościować, każde zadanie ma swoją specyfikę, jest ważne dla innej grupy naszych klientów. Dla osób, które pracowały zagranicą i teraz wracają do kraju, najważniejszy będzie system koordynacji zabezpieczeń społecznych, czyli wydawania, w imieniu marszałka województwa, decyzji s sprawie przyznania zasiłku. Osobom, które szukają możliwości zarobkowania za granicą pomocą służy doradca EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia. Ułatwia znalezienie oferty bezpiecznego, gwarantowanego zatrudnienia. Osoby, które szukają ścieżki rozwoju zawodowego mogą uzyskać doradców zawodowych, którzy dodatkowo prowadzą zajęcia aktywizacyjne z bezrobotnymi oraz młodzieżą w ośrodkach szkolno – wychowawczych. W poprzednich dwóch latach nasi pracownicy uczestniczyli także w programie mającym na celu aktywizację ponad 100 osób długotrwale bezrobotnych z powiatów szydłowieckiego i zwoleńskiego. Pełniliśmy w nim rolę kontrolną, wykonawcą był Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.

A projekty unijne? Klika lat temu filia WUP realizowała projekty polegające na przyznawaniu dotacji dla osób, które zakładały własną działalność gospodarczą …

- Rzeczywiści, ale te projekty były realizowane w poprzednim budżecie unijnym na lata 2007 – 2014. W obecnej perspektywie unijnej, obowiązującej do 2020 roku, takich projektów nie mamy, nie są także realizowane w pozostałych filiach WUP w: Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku i Siedlcach. Generalnie, w bieżącej perspektywie unijnej obserwujemy odchodzenie od dotacji do tak zwanych instrumentów zwrotnych, w pierwszej kolejności pożyczek. Zmieniła się także rola Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Z realizującego projekty stał się instytucją, która odpowiada za wdrażanie i rozliczanie niektórych instrumentów wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, czyli POWER, oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Instrumenty w ramach POWER są adresowane do osób młodych – bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo do 30 roku życia. W przypadku RPO mamy dwie grupy docelowe. Pierwsza nich to osoby powyżej 30 roku życia, z grup szczególnie zagrożonych bezrobociem, a więc długotrwale bezrobotne, kobiety, osoby 50 plus oraz niepełnosprawne. Druga grupa to osoby, które wychowują dzieci w wieku do trzeciego roku życia i chciałby znaleźć pracę lub do niej wrócić. Z myślą o nich WUP ogłasza konkursy na projekty polegające na tworzeniu żłobków i klubów dziecięcych w warszawie oraz pozostałych regionach Mazowsza. Ostatni taki konkurs został ogłoszony w sierpniu tego roku. Zainteresowanie było bardzo duże, nadesłano ponad 60 projektów z całego województwa.

Jaka jest w tym rola radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy?

- Nasi pracownicy uczestniczą w ocenie wspomnianych projektów oraz kontrolach żłobków, które powstały w wyniku dofinansowania Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jakie zadania postawił Pan przed sobą jako nowy dyrektor urzędu?

- Na pewno chciałbym, aby nasza filia była bardziej widoczna w mieście i regionie, aby pracownicy częściej uczestniczyli nie tylko w różengo rodzaju targach i konferencjach branżowych, ale także w imprezach plenerowych. Powinno się to przełożyć i na większą rozpoznawalności filii i na lepszą promocję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Mam wrażenie, że w ostatnich latach nie było z tym najlepiej. Musimy to nadrobić.

Co już udało się zrobić w tym zakresie?

Całkiem sporo. Od marca radomska filia była obecna między innymi na Ogólnopolskich Taragach Szkół Wyższych, Akademickich Targach Pracy oraz Targach Pracy w Pionkach, Szydłowcu i Białobrzegach. W maju zorganizowaliśmy Forum „Wszyscy Równi”, które promowało problematykę zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Ostatnio, 20 września, nasza filia, wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu zorganizowała kolejną, 15 edycję targów pracy. Tradycyjnie odbyły się one w sali koncertowej radomskiego Urzędu Miejskiego.

A jakie są plany na najbliższą przyszłość?

- W październiku, oprócz oceny projektów żłobkowych, czekają nas dwa duże wydarzenia. 18 października, w naszej siedzibie przy ulicy Mokrej 2, organizujemy Europejskie Dni Pracodawców. Jest to cykliczna impreza, którą w tym roku adresujemy do podmiotów ekonomii społecznej naszego regionu. W programie są między innymi promocja zwrotnych i bezzwrotnych instrumentów wsparcia oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Z Funduszu można sfinansować podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Z kolei 24 i 25 października planujemy zorganizować dwudniową konferencję na temat profilaktyki uzależnień oraz wykluczenia społecznego. Naszym partnerem będzie Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.

Dziękuję za rozmowę

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie