Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za drogie zdrowie

Magdalena SULICH-KOSIEC
Czy ratunkiem dla szpitali będzie częściowa odpłatność za zabiegi?
Czy ratunkiem dla szpitali będzie częściowa odpłatność za zabiegi? P. Mazur

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku radomianie będą musieli płacić za badania specjalistyczne nawet te, na które będą mieli skierowania. Sytuacja taka ma miejsce w kilku warszawskich szpitalach. Dojdzie do tego i w Radomiu, gdy fiaskiem zakończą się renegocjacje tegorocznych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pierwszą placówką, która zdecydowała się na pobieranie od pacjentów opłat za badania diagnostyczne w swoich poradniach był Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Litewskiej w Warszawie. W ślad za nim poszły inne ośrodki. W takiej sytuacji jest kilkadziesiąt polskich szpitali.

Radomskie placówki mają podpisane kontrakty na cały rok. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, rozpoczną wkrótce renegocjacje umów, aby wywalczyć lepsze warunki płacenia za świadczone usługi.

- Fundusz jest nam winien 3,5 miliona zł za wykonanie większej liczby usług, niż przewidywał kontrakt. Jednocześnie potrącił nam 600 tysięcy złotych za to, że w poradniach specjalistycznych nie wykonaliśmy kontraktu takiego, jak w ubiegłym roku. Było to nierealne. Mimo że przyjęliśmy o dwa tysiące pacjentów więcej, otrzymaliśmy za to mniej pieniędzy. Stało się tak dlatego, że w tym roku fundusz płaci za poradę mniej niż w ubiegłym roku - mówi Bożenna Pacholczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie. - Jeśli nie poprawi się sytuacja i fundusz nie będzie nam płacił za usługi, które wykonaliśmy ponad wyznaczony limit, będziemy zmuszeni pobierać od pacjentów opłaty za niektóre badania. Na razie tego nie robimy, bo nie mamy ku temu podstaw prawnych.

Podobna sytuacja jest także w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana. Pacjenci nie płacą za badania i - jak zapewnił dyrektor placówki Andrzej Cieślik - nie będą płacić.

_Andrzej Cieślik, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana: - Za złą sytuację w służbie zdrowia niesłusznie obwiniane są szpitale i przychodnie. Prawda jest taka, że to państwo zapomniało o ochronie zdrowia swoich obywateli. Pan Mariusz Łapiński powinien stanąć przed Trybunałem Stanu i odpowiadać za swoje pomysły, jak chociażby słynny koszyk świadczeń czy likwidacja kas chorych i utworzenie w ich miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia. To on przyczynił się do tego bałaganu. Rozgardiasz panuje w funduszu, a przez to cierpią pacjenci._

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie