Za mundurem praca...sznurem?

/mod/
Uczniowie z klasy ogólnopolicyjnej biorą udział, między innymi, we wspólnych patrolach z szydłowiecką policją.
Uczniowie z klasy ogólnopolicyjnej biorą udział, między innymi, we wspólnych patrolach z szydłowiecką policją. Policja w Szydłowcu
W Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza powstaje klasa strażacka

Od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu ruszy trzecia już klasa mundurowa. Tym razem będzie ona przeznaczona dla uczniów, którzy swoje życie zawodowe chcą związać ze strażą.

Okazuje się, że klasy mundurowe cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród absolwentów gimnazjów w naszym powiecie. Ma to z pewnością związek z faktem, że o wiele łatwiej znaleźć jest pracę w służbach mundurowych niż w innych zawodach.

- Nie możemy sobie pozwolić na to, aby w powiecie, w którym wciąż jest bardzo duże bezrobocie, kształcić młodych ludzi, którzy zasila szeregi ludzi bez pracy - mówi Maria Michajłow.
Dyrektor dodaje, że już od dawna była przekonywana o słuszności utworzenia klasy strażackiej. Udało się. Od nowego roku szkolnego ona powstanie. Będzie się w niej uczyć mniej więcej 25 uczniów.

CO ICH CZEKA?

- Jesteśmy już po rozmowach z osobą, z którą przyszli uczniowie tej klasy będą mieli zajęcia teoretyczne - mówi Maria Michajłow, dyrektor zespołu Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza.

W planach szkoły jest, aby uczniowie wyjeżdżali na letnie obozy szkoleniowe i odbywali inne szkolenia związane z pożarnictwem. Oprócz podstaw psychologii, nauki niezbędnej w zastosowaniu praktycznym w sytuacjach kryzysowych, uczniowie będą uczyć się ratownictwa medycznego.

- Chcemy, aby w tej klasie była rozszerzona nauka chemii - dodaje Maria Michajłow. - We wszystkich klasach mundurowych realizujemy innowacje pedagogiczne, obejmujące cotygodniowe zajęcia specjalistyczne z funkcjonariuszami Straży Granicznej lub Policji, dodatkowe zajęcia z podstaw psychologii, elementów prawa oraz rozszerzony język angielski - tłumaczy Maria Michajłow. - Klasy mundurowe przechodzą szkolenia z musztry, strzelectwa oraz ratownictwa przedmedycznego.

Uczniowie wszystkich klas licealnych realizują zgodnie z reformą programową we wszystkich szkołach takie same przedmioty w zakresie podstawowym. Dodatkowo muszą wybrać od 2 do 4 przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym.

WSPÓŁPRACE ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ

Klasy ochrona granicy państwowej są dobrze znane lokalnej społeczności. Dzięki współpracy ze Strażą Graniczną szkoła organizuje wycieczki programowe na lotnisko Okęcie oraz obozy szkoleniowe w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i Koszalinie. W styczniu bieżącego roku podpisana została umowa o współpracy między dyrektorem Zespołu Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu i komendantem Centralnego Ośrodka Straży Granicznej w Koszalinie.

W trakcie obozów szkoleniowych uczniowie zapoznają się z następującymi zagadnieniami: historia formacji granicznych, musztra indywidualna i zespołowa, kontrola ruchu drogowego, zatrzymanie osoby przy użyciu psa służbowego, kontrola ruchu granicznego, sprzęt używany do kontroli dokumentów, wybrane elementy techniki kryminalistycznej, teleinformatyka, udzielanie pierwszej pomocy, ćwiczenia w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, techniki interwencji.

- Kilka razy w roku organizowane są zajęcia specjalistyczne z technik interwencji i samoobrony, strzelectwa, musztry, oraz psychologii prowadzone przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej - mówi Maria Michajłow. - Młodzież uczestniczy w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez Straż Graniczną, między innymi, w uroczystych ślubowaniach funkcjonariuszy w Muzeum Powstania Warszawskiego, w uroczystościach związanych z obchodami Święta Straży Granicznej w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, w konferencjach popularnonaukowych.

Bardzo często Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej pomagają uczniom przygotować się do testów kompetencyjnych i rozmów kwalifikacyjnych do służby.

- Oprócz języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, uczniowie uczą się języka rosyjskiego lub niemieckiego. Troje absolwentów tej klasy zostało w tym roku przyjętych do służby w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej - dodaje dyrektor Michajłow.

WSPÓŁPRACA Z POLICJĄ

Klasy ogólnopolicyjne uczestniczą w akcjach i zajęciach specjalistycznych, organizowanych przez Powiatową Komendę Policji w Szydłowcu. Mają zajęcia z funkcjonariuszem policji oraz, tak jak klasa ochrona granicy państwowej, mają przywilej noszenia munduru w szkole.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
absolwent
Ta szkoła zawsze była dla ludzi i dużo ciekawych rzeczy tam się działo. Za Kazimierza też było wesoło. Do mundurówki trzeba się urodzić. Gdybym znów miał 16 lat poszedłbym do elektronika albo mechatronika, a potem na politechnikę. Kolesie po szydłowieckim technikum maja łeb na karku i ci, którzy tak zrobili dziś nie mają problemów z pracą.
o
olo
świetny pomysł wreszcie coś nowego i ciekawego:)
Dodaj ogłoszenie