Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 57
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W niedzielę, 25 lipca, w parku w Sycynie odbył się rodzinny...
fot. Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna

Za nami 830. urodziny Sycyny. Był przegląd zespołów ludowych i konferencja o Janie Kochanowskim (ZDJĘCIA)

W niedzielę, 25 lipca, w parku w Sycynie odbył się rodzinny festyn „Dni Sycyny”. Na zgromadzonych czekały liczne występy sceniczne zespołów ludowych. Była również prezentacja wydawnictw miejscowego Stwowarzyszenia Oświatowego, a także konferencja naukowa.

Sycyna Północna, czyli rodzinna miejscowość poety Jana Kochanowskiego, ma już 830 lat. Z okazji urodzin społeczność wsi, przy wsparciu lokalnych stowarzyszeń oraz samorządów zorganizowała festyn. Wydarzenie otworzyła konferencja "Innowacje edukacji środowiskowej z legendą Jana Kochanowskiego". Założeniem organizatorów było podjęcie próby rozważań na temat badań związanych z socjologią wsi w kontekście edukacji: W konferencji wzięła udział Maria Jaskot, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego omawiając temat związany z misją edukacyjną placówki w Czarnolesie.

Na temat innowacji społecznych w budowaniu wspólnoty mówiła socjolog, doktor Maria Gagacka z Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Tematykę trwającego przez wiele lat projektu „Europejskie kultury ludowe na ziemi Jana Kochanowskiego” ich rolę edukacyjną w środowisku podsumowała doktor Barbara Borowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„Przegląd nowości wydawniczych w edukacji środowiskowej bibliotek” to temat wystąpienia doktora Pawła Jaskulskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Na zakończenie doktor Katarzyna Madejska, zaprezentowała temat związany z edukacją środowiskową Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.

Zabawa przy muzyce rozpoczęła się o godzinie 16. Po krótkich wystąpieniach zaprezentowane zostały wydawnictwa Stowarzyszenia Oświatowego Sycyna. Później przyszedł czas na występy zespołów ludowych z naszego regionu. Koncert poprowadzili Zofia Jaskulska i Urszula Bronisz-Dąbrowska. Na scenie zaprezentowały się: Chór Sycyna, "Barwy Życia" i "Kontrast" z Pionek, "Wrzos" z Garbatki, "Sobótka" z Czarnolasu, "Złota Jesień" i "Relaks" z Kozienic, "Senior" z Radomia, "Złoty Wiek" z Warki, "Pogodna Jesień", "Kompany" i Dom Kultury ze Zwolenia, "Półborzanki" z Augustowa oraz "Melodia" z Magnuszewa.

Dla wszystkich obecnych przygotowane były też stoiska z wyrobami regionalnymi, również tymi kulinarnymi. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Urząd Miejski w Zwoleniu, Stowarzyszenie "Dziedzictwo i Rozwój", Chór Sycyna, Ochotnicza Straż Pożarna w Sycynie, Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna i sołtys Sycyny.

Zobacz również

Derby Londynu dla Arsenalu. Chelsea rozbita na Emirates!

Derby Londynu dla Arsenalu. Chelsea rozbita na Emirates!

Czynna napaść na policjanta, alarm całej jednostki

Czynna napaść na policjanta, alarm całej jednostki

Polecamy

Polskie wesele w Lux Clubie w Brzozowej. Defis zagra w sobotę, 27 kwietnia

Polskie wesele w Lux Clubie w Brzozowej. Defis zagra w sobotę, 27 kwietnia

W Białobrzegach będzie Dzień Matki z Haliną Frąckowiak

W Białobrzegach będzie Dzień Matki z Haliną Frąckowiak

Białobrzeski Rytm na placu Zygmunta Starego w Białobrzegach, będzie taneczna impreza

Białobrzeski Rytm na placu Zygmunta Starego w Białobrzegach, będzie taneczna impreza