Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa przy "Piekielnym Szlaku" w Starej Kuźnicy. W przyszłym roku w dziewięciu świętokrzyskich gminach powstaną miejsca odpoczynku

Marzena Kądziela
Miejsca biwakowe powstana w każdej gminie, przez którą będzie przebiegał "Piekielny szlak"
Miejsca biwakowe powstana w każdej gminie, przez którą będzie przebiegał "Piekielny szlak" UMiG Końskie
Konkursy na najwolniejszą jazdę na rowerze, przeciąganie liny czy próba okiełznania jednokołowego roweru to tylko niektóre z zabawnych konkurencji, jakie towarzyszyły w sobotniej zabawie mieszkańcom Starej Kuźnicy. Celem pikniku była nie tylko zabawa, ale także promocja nowego miejsca biwakowego na "Piekielnym Szlaku".

Przypomnijmy, iż "Piekielny Szlak" to przygotowywana turystyczna trasa wiodąca przez pięć gmin powiatu koneckiego, trzy gminy powiatu opoczyńskiego i jedną powiatu skarżyskiego. Gminy: Końskie, Stąporków, Ruda Maleniecka, Smyków, Gowarczów, Białaczów, Żarnów, Paradyż i Bliżyn to obszar działania Lokalnej Grupy Działania "U Źródeł".

- W tym roku oddamy do użytku turystów 142 km specjalnie oznakowanego szlaku - mówi prezes LGD "U Źródeł" Emilia Kupis. - W roku następnym zakończymy prace na kolejnych 83 km. W sumie więc, aby zaliczyć całą trasę, turyści będą mieć do pokonania 225 km. Przewidujemy też na niektórych odcinkach organizować modne ostatnio wędrówki questingowe, czyli takie, podczas których turyści będa rozwiązywać zagadki związane z regionem.

TRASY DO NORDIC WALKING

Do "Piekielnego Szlaku", jako elementy uzupełniające, pojawią się między innymi mostek na rzece Czarnej w Sielpi (za ośrodkami wczasowymi), a także trzy trasy do nordic walking. - Chcemy zachęcić wypoczywających w naszych ośrodkach do spacerów z kijkami - mówi prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sielpi Waldemar Szkatuła. - Zakupimy kije, które w ramach projektu będzie można wypożyczać bezpłatnie. Bezpłatnie także instruktor będzie udzielał lekcji poprawnego chodzenia z kijami. Najpierw jednak musimy wyznaczyć trzy trasy. Jedną z nich chcemy poprowadzić w kierunku zachodnim, po drugiej stronie drogi Końskie - Sielpi, wzdłuż malowniczego kanału. Najdłuższa trasa będzie miał ponad 15 km. Trasy będą gotowe w listopadzie.

INSPIRACJA DO ORGANIZACJI IMPREZ

Niezwykle ważnymi elementami przygotowywanego szlaku jest mała infrastruktura turystyczna czyli miejsca, w których wędrowcy czy rowerzyści będą mogli odpocząć, zjeść posiłek, skryć się przed deszczem. - Ale miejsca te będą służyć także lokalnym społecznościom, stąd pomagają w realizacji budowy gminne samorządy - dodaje Emilia Kupis. - Gmina Końskie ma już dwa takie miejsca: w Niebie koło sklepu i w Starej Kuźnicy nad zalewem. Przykład tej drugiej wioski świadczy o tym, że taki turystyczny przystanek może stać się inspiracją do organizacji imprez integrujących społeczeństwo.

W STAREJ KUŹNICY JUŻ DRUGI RODZINNY PIKNIK

Już w lipcu, zaraz po zbudowaniu miejsca biwakowego nad zalewem w Starej Kuźnicy, odbył się pierwszy wiejski piknik. W minioną sobotę rada sołecka wraz z sołtys Mieczysławą Kamodą po raz drugi zaprosiły swych sąsiadów z wioski i okolicy na wspólna zabawę. Z relacji osób w niej uczestniczących, było naprawdę wesoło.

- Nad zalewem śpiewały "Rogowianki", a wraz z nimi goście imprezy - opowiada Krzysztof Dulewicz naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Końskich. - Całe rodziny brały udział w licznych konkursach z nagrodami, które wręczała prezes LGD Emilia Kupis. Najzabawniejsze z konkursów to najwolniejsza jazda rowerem i próba okiełznania jednokołowego roweru cyrkowego. Jego właściciel i współorganizator imprezy Krzysztof Serafin obiecał, że podaruje jednoślad temu, kto choć minutę się na nim utrzyma. Niestety, nikomu się to nie udało. Najwięcej emocji jednak wzbudziła rywalizacja pięciu drużyn w przeciąganiu liny.

Organizatorzy zadbali też o to, by uczestnicy zabawy nie byli głodni. Grzegorz Telka, prezes Klubu Sportowego "Neptun" i współwłaściciel restauracji przygotował grochówkę, były też kiełbaski i kaszanka.

- Czekamy na kolejne miejsca odpoczynku na naszym "Piekielnym Szlaku" - kończy Emilia Kupis. - Oficjalne otwarcie trasy wiodącej z Piekła do Nieba nastąpi w przyszłym roku, ale już dziś można na stronie LGD "U Źródeł" obejrzeć film, który pokazuje największe jej atrakcje, jak między innymi Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem, Gagaty Sołtykowskie, Klasztor Bernardynów w Paradyżu, Rezerwat Górna Krasna, Dom Tkaczki w Bliżynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabawa przy "Piekielnym Szlaku" w Starej Kuźnicy. W przyszłym roku w dziewięciu świętokrzyskich gminach powstaną miejsca odpoczynku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie