Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczenia przeciwśniegowe na dachach

.
Zalegający śnieg na dachach może być przyczyną uszkodzeń orynnowania oraz jest niebezpieczny na ludzi. Stanowi zagrożenie i utrudnia wyjście z domu lub wyjazd z garażu. Często może doprowadzić do licznych zniszczeń materialnych.

Podczas budowy pokrycia dachowego, należy zastanowić się nad montażem specjalnych barier, które uchronią nas przed osuwającym się śniegiem. Wiele osób korzysta z zabezpieczeń ochronnych tylko w niektórych miejscach. Głównie bariery umieszczane są nad drzwiami wejściowymi, bramą garażową i chodnikami o zwiększonym natężeniu ruchu.
Sprzedaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych oferuje wiele firm będących producentami dachówek, a także oddzielne działalności produkujące bariery przeciwśniegowe. Zabezpieczenia przed osuwającym się śniegiem mogą być w formie zastosowania odpowiedniej dachówki przeciwśnieżnej lub specjalnych akcesoriów.

Dachówka przeciwśnieżna
Dachówka przeciwśnieżna jest wykonana z trwałego i mrozoodpornego materiału. Używana jest głownie w rejonach narażonych na duże opady śniegu. Dachówka pozwala zatrzymać śnieg na połaci dachu i niweluje możliwości gwałtownego obsunięcia śniegu. Dachówka przeciwśnieżna jest skonstruowana ze specjalnego materiału, do którego śnieg dobrze przylega, a podczas odwilży powoli topnieje.

Akcesoria przeciwśnieżne
Do głównych akcesoriów przeciwśnieżnych można zaliczyć: płotki, drabinki i belki. Płotki przeciwśnieżne skutecznie zabezpieczają dach przed osuwaniem się śniegu. Wystający płotek nad dach powoduje gromadzenie się śniegu i pozwala mu powoli topnieć. Płotki są dostępne w przeróżnych wielkościach, długościach, kształtach i kolorach. Płotki przeciwśnieżne można montować na dachówkach ceramicznych, cementowych, bitumicznych, blacho dachówkach, blachach trapezowych oraz płytach falistych. Zazwyczaj powstają z ocynkowanej ogniowo stali.

Płotki należy montować do połaci za pomocą wsporników. Ilość płotków jest uzależniona od kąta nachylenie dachy oraz jego powierzchni. Warto skorzystać z pomocy ekspertów podczas zakupu płotków, aby wybrać odpowiednią ilość zabezpieczeń. Płotki przeciwśnieżne są dostępne w stosunkowo niskich cenach.

Co zyskamy dzięki montażu płotków przeciwśnieżnych?
Śnieg nie zostanie gwałtownie osunięty na elementy znajdujące się wokół dachu. Będzie zbierany na płotkach i powoli zacznie ulegać topnieniu. Dzięki płotkom nie dojdzie do jakichkolwiek zniszczeń wywołanych opadającym śniegiem oraz unikniemy zagrożenia życia ludzkiego. Po za tym nasze rynny i inne elementy znajdujące się na dachu pozostaną nienaruszone.
Dachy o dużym nachyleniu wymagają montażu płotków przeciwśniegowych, zwłaszcza w rejonach narażonych na spore opady. Im większa jest długość połaci dachowej, tym więcej śniegu zbiera się przy okapie dachu. Dlatego też w przypadku dużych dachów poleca się umieszczanie dwóch rzędów zabezpieczeń. Najlepiej jeden z rzędów umieścić tuż przy samym okapie, a drugi w połowie połaci.

Montaż pozostałych barier przeciwśniegowych

Montaż barier wymaga specjalnego wzmocnienia więźby dachowej. Warto, zatem przed projektem dachu zastanowić się nad zabezpieczeniami przeciwśnieżnymi. Miejsca, na których mocowane będą bariery śniegowe powinny być odpowiednio wzmocnione. Przy okapie stosuje się murłatę, a na połaci mogą być to kleszcze. Wówczas zapewniona będzie stabilizacja, a zalegający śnieg nie będzie obciążał krokwi.

Bariery przeciwśniegowe powinny być wybierane po konsultacji z fachowym dekarzem. Inne rodzaje śniegołapów i uchwytów należy zakupić do dachówek inne zaś do blachodachówek. W przypadku stoperów korzysta się z nich, gdy mamy do czynienia z pokryciem dachowym wykonanym z gontów bitumicznych. Pełnią one rolę podobną do drabinek przeciwśnieżnych. Przybijane są do poszycia i zakrywane pasem gontów. Na zewnątrz wystaje część stopera, która zatrzymuje śnieg. Wszystkie akcesoria przeciwśniegowe dostępne są w przeróżnych kolorach oraz wymiarach, z łatwością można wybrać odpowiedni produkt dla swojego dachu.

Bariery muszą być wykonane z trwałych materiałów, jeżeli mamy do czynienia z domem mieszczącym się w rejonie dużych i mocnych opadów śnieżnych. Polecane są głównie drewniane bale oraz podwójne stalowe rurki. Dachy narażone na niewielkie opady śnieżne, mogą być wyposażane jedynie w drabinki rozpraszające.

Płotki przeciwśniegowe oraz inne bariery można usuwać na okres letni z dachu. Taki zabieg pozwoli uniknąć zbierania zanieczyszczeń na zabezpieczeniach. Zdjęcie barier należy polecić fachowcom. Oczywiście nie wszystkie elementy zabezpieczające można z łatwością zdjąć z dachu. Wówczas należy pamiętać o usunięciu zanieczyszczeń z barier przed kolejną nadchodzącą zimą.
Dachy Białystok - Traffic
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok
tel.: 85 678 54 80

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie