Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabieg Mateusza Dobrasiewicza w Stanach Zjednoczonych wstrzymany. Czy będzie jeszcze potrzebny?

Mateusz Kaluga
Doktor David Feldman (w czarnym stroju) wstrzymał operację i w krótkim nagraniu opowiedział o swojej decyzji.
Doktor David Feldman (w czarnym stroju) wstrzymał operację i w krótkim nagraniu opowiedział o swojej decyzji. archiwum prywatne
Operacja Mateusza Dobrasiewicza w Stanach Zjednoczonych na razie została wstrzymana. W poniedziałek doktor Feldman nagrał filmik, który 19-latek wrzucił do sieci, gdzie wytłumaczył swoją decyzję. Czy zabieg będzie jeszcze potrzebny?

Po załatwieniu wszystkich formalności (wizy, paszporty) i wykonaniu niezbędnych badań, Mateusz wraz z mamą wyleciał się do Stanów Zjednoczonych. Wystartowali 12 sierpnia w Krakowie, z przesiadką w stolicy Norwegii - Oslo. Stamtąd dotarli do miejscowości Fort Lauderdale w Ameryce Północnej na Florydzie. Tam Mateusz przeszedł niezbędne badania i został zakwalifikowany do operacji.

Dlaczego wstrzymali operację?

Pierwotnie operację zaplanowano na poniedziałek w klinice Paley Institute at St. Mary’s Medical Center w West Palm Beach. Miał ją wykonać doktor David Feldman. Obiecywał, że tego dnia będzie operował tylko Mateusza, ponieważ nie chciał czuć presji czasu, ale zabieg został wstrzymany.

Doktor nagrał filmik, który Mateusz Dobrasiewicz wrzucił do sieci na swój profil na Facebook’u. Medyk wyjaśnił w nim swoją decyzję. Zauważył, że obaj panowie poznali się półtora roku temu. Wówczas dziewiętnastolatek przez rozszczep kręgosłupa miał otwartą ranę. Było to bardzo niebezpieczne i konieczna była operacja.

„W międzyczasie mieliśmy kilka zmian. Rana Mateusza zagoiła się, skóra wygląda znacznie lepiej. Pytanie, co teraz zrobimy z gulą na plecach, która pokrywa skórę i może się rozpaść w każdej chwili. Jest duża możliwość, że Mateusz nadal będzie operowany. Na teraz wstrzymujemy operację. Mateusz będzie miał bardzo intensywną fizjoterapię, żeby zobaczyć czy musimy operować w niedalekiej przyszłości, czy może w 2020 roku. Fizjoterapia będzie miała za zadanie, żeby Mateusz był bardziej funkcyjny i żeby rana została w tym samym punkcie. Co do operacji podejmiemy decyzji w kolejnych 4-6 miesiącach kiedy i jeśli musimy operować.
Niebezpieczeństwo operacji wiąże się z tym, że może zaburzyć neurologiczne czynności. Póki co, Mateusz dobrze się trzyma i na razie zostawiamy bardzo dużą możliwość operacji guli którą nazywamy garbem” - powiedział doktor David Feldman.

W zbiórce pieniędzy pomagali ludzie dobrej woli

Akcje zbiórki pieniędzy w trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy były organizowane głównie z inicjatywy Mateusza, który wraz z rodziną, przyjaciółmi i nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepłej prosił o pomoc różne osoby indywidualne, organizacje publiczne czy też osoby duchowne.

Mimo choroby młody mieszkaniec gminy Orońsko aktywnie uczestniczył w lokalnych festynach czy też imprezach. Zadanie nie było proste, ponieważ koszt operacji na Florydzie to ponad 600 tysięcy złotych, ale na szczęście udało się zebrać całą potrzebną kwotę.
Od lipca 2018 roku na portalu siepomaga.pl trwała zbiórka pieniędzy. W czasie jej trwania odbyło się wiele akcji, zwłaszcza w Szydłowcu, ale również w innych miastach regionu radomskiego.

Specjalnie dla Mateusza pod koniec września odbyło się Uliczne Granie na Rynku Wielkim w Szydłowcu. To akcja, podczas której na ulicy grały i śpiewały osoby, które na co dzień nie były związane z muzyką, ale chciały zrobić coś dobrego. Kilka dni później był charytatywny zlot DJ’ów na stadionie w Orońsku.

Pieniądze dla Mateusza zbierano również między innymi na otwarciu szydłowieckiego zalewu, czy specjalnie organizowanych akcjach w Szydłowieckim Centrum Kultury - Zamek. Ostatecznie licznik zatrzymał się na 686 tysiącach, 679 złotych i 77 groszach. Pieniądze zbierano prawie rok, akcja zakończyła się 20 kwietnia.

- Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się nam pomóc. To ogromna radość - mówiła mama chłopca, Lucyna. Mateusz Dobrasiewicz w poprzednim roku dwukrotnie wystąpił w telewizyjnym Pytaniu na Śniadanie. Program emitowany był w Telewizji Polskiej i prowadziła go Marzena Rogalska oraz Tomasz Kammel.

Etna w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie