Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie księżyca już w piątek, 19 listopada. Nie przegap!

Lidia Cichocka
W piątek 19 listopada, czeka nas częściowe zaćmienie księżyca. Będzie niezwykłe, bo bardzo długie. Jak wyjaśnia Marcin Drabik z Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, będzie ono trwało aż 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy.

Zaćmienie księżyca 2021. Najdłuższe częściowe zaćmienie od 580 lat!

- NASA obliczyła, że będzie to najdłuższe częściowe zaćmienie od 580 lat - mówi astronom. Jak do tego dojdzie? - Księżyc, naturalny satelita Ziemi świeci światłem odbitym Słońca. On krąży dookoła Ziemi, a nasza planeta wokół Słońca. 19 listopada Ziemia znajdzie się między Słońcem a księżycem i rzuci na niego cień. Zaćmienie księżyca, które nastąpi 19 listopada, będzie częściowe - nasza planeta zasłoni 97 procent księżycowej tarczy

Gdzie można oglądać krwawy księżyc?

Zaćmienie może być widoczne jedynie w zachodnich oraz centralnych regionach Polski, na kilka chwil przed zachodem Księżyca, a więc tuż przed godziną 7 rano. Warto jednak obejrzeć relacje z innych miejsc na świecie, bo jest to wyjątkowo ciekawe widowisko: Srebrny Glob zmienia kolor na rdzawo-czerwony. Nazywany nawet bywa krwawym księżycem. Wytłumaczenie tego zjawiska jest proste: atmosfera ziemi rozprasza promienie słoneczne - widzimy te o największej długości, czyli czerwone, pomarańczowe, żółte a nie te krótsze - niebieskie i fioletowe.

Tych, którzy lubią obserwować gwiazdy Marcin Drabik zachęca do patrzenia w jesienno-zimowe niebo.

- W tej chwili nad naszymi głowami króluje Saturn i Jowisz. Oba widać wyraźnie w godzinach wieczornych, koło godziny 20 - 21. Saturna wypatrzymy w pobliżu Księżyca, a jeśli użyjemy lornetki to zobaczymy jego pierścienie - mówi.

Do 23 listopada (maksimum przypada na 17/18 listopada) można też obserwować rój spadających gwiazd - leonidów. Meteory są pozostałością po komecie 55P/Tempel-Tuttle, którą odkryto na przełomie lat 1865-1866.

"Bobrzy Księżyc". Listopadowa pełnia

Warto przypomnieć, że listopadowa pełnia nosi nazwę "Bobrzego Księżyca" i chociaż nie wiadomo, dlaczego to można domyślać się, że związana jest z zwiększoną aktywnością bobrów lub polowaniami na nie. Są też inne, pasujące do listopadowego nastroju nazwy: "Mroźny Księżyc" i "Ciemny Księżyc".

Kolejne zaćmienie Księżyca w nocy z 15/16 maja 2022 roku będzie widoczne w Polsce nad ranem – między godz. 3:32 a 4:27.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaćmienie księżyca już w piątek, 19 listopada. Nie przegap! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie