sportowy24
  Zaczyna PlusLiga. Cerrad Czarni Radom kontra Effector Kielce...

  Zaczyna PlusLiga. Cerrad Czarni Radom kontra Effector Kielce (WIDEO)

  /W.Ł./

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Na dobre nie przebrzmiały jeszcze echa mistrzostw świata i wspaniałego występu reprezentacji Polski, który zakończył się zdobyciem złotego medalu przez "biało-czerwonych", a już w piątek startuje PlusLiga.
  Lukas Kampa, nowy rozgrywający Cerrad Czarnych Radom.

  Lukas Kampa, nowy rozgrywający Cerrad Czarnych Radom. ©Łukasz Wójcik  W stawce czternastu drużyn, jest Cerrad Czarni. Radomianie prowadzeni przez trenerów, Roberta Prygla i Wojciecha Stępnia w ubiegłym sezonie PlusLigi pokazali, że każdy zespół musiał się z Czarnymi liczyć. Nikt w radomskim klubie nie mówi tego głośno, ale Czarni będą walczyć o pierwszą czwórkę, chociaż wszyscy mówią, że cztery pierwsze miejsca są już zarezerwowane dla Skry Bełchatów, Asseco Resovii Rzeszów, Jastrzębskiego Węgla i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Radomianie chcą namieszać faworytom i sami też myślą o awansie do najlepszej czwórki.

  W pierwszej kolejce, Czarni jadą do Kielc na mecz z tamtejszym Effectorem.
  Początek meczu, w niedzielę o godzinie 17. - Dobrze, że już się sezon zaczyna. Nasze przygotowania do niego przebiegały w zasadzie bez większych zakłóceń. Mimo, że dopiero na niewiele ponad tydzień przed rozpoczęciem sezonu dołączyli do nas Lukas Kampa, Mikko Oivanen i Dirk Westphal, którzy grali na mistrzostwach świata. Mecze z Kielcami, to takie mały derby. Każdy mecz trzeba wygrywać, ale z Kielcami szczególnie - mówi Robert Prygiel, trener Cerrad Czarnych.  KONKRETNE TRANSFERY

  Żeby myśleć o awansie do najlepszej czwórki, potrzebne były konkretne transfery. Wydaje się, że władzom udało się polowanie na rynku transferowym, co tylko podwyższa cele Cerrad Czarnych.

  Transferem numer jeden, jakiego udało się dokonać, to pozyskanie nowego rozgrywającego reprezentanta Niemiec, Lukasa Kampy. We wrześniu rozgrywający z reprezentacją Niemiec zdobył brązowy medal mistrzostw świata. By tego było mało wybrany został najlepszym rozgrywającym mundialu. Kampa nie mógł chyba w lepszy sposób przedstawić się polskiej publiczności.

  Po odejściu atakującego Wytze Kooistry radomianie pozyskali, równie dobrego, a może jeszcze lepszego, Fina Mikko Oivanena. Czarni pozyskali bardzo utytułowanego środkowego bloku, wicemistrza świata, mistrza Europy, wielokrotnego mistrza Polski ze Skrą Bełchatów, Daniela Plińskiego.
  Radomska drużyna bardzo wzmocniła przyjęcie. Wrócił do Radomia Wojciech Żaliński, który ostatni sezon spędził w Lotosie Treflu Gdańsk. Z belgijskiego Euphony AsseLennik przybył Igor Grobelny, syn byłego siatkarza Czarnych Dariusza Grobelnego. Kolejnym nabytkiem jest najwyższy siatkarz Cerradu i całej PlusLigi, Jacek Ratajczak, środkowy bloku, który podobnie jak Grobelny grał w belgijskim klubie.

  BEZ WACHNIKA?

  Kto wybiegnie w podstawowym składzie na parkiet w Kielcach? - Wyjściowy skład mam w głowie. Na środowym treningu lekko staw skokowy pokręcił przyjmujący Jakub Wachnik, ale to nic groźnego i w niedzielę zagra. Na 60-70 procent do gry jest gotowy Mikko Oivanen. Od poniedziałku będzie trenował na pełnych obciążeniach - dodał radomski szkoleniowiec.

  KRZYSIEK JESZCZE NIE

  W Effectorze doszło do sporych zmian. Trener Dariusz Daszkiewicz cieszy się, że w jego zespole przed pierwszym meczem atmosfera jest bojowa i zawodnicy z nadzieją czekają na inaugurację sezonu. - Oby tylko omijały nas kontuzje, bo te są zmorą każdego zespołu. Zespół prezentuje się coraz lepiej, ale tak naprawdę wszystko zweryfikuje liga - mówi kielecki szkoleniowiec.

  W pierwszych meczach nie pomoże zespołowi nowy atakujący Effectora Bartosz Krzysiek, który wraca do pełnej formy po operacji kręgosłupa. Urazu nabawił się w marcu, reprezentując barwy AZS Olsztyn. - Miałem przepuklinę i dlatego musiałem poddać się operacji. Ale jest już coraz lepiej. Trenuję już na siatce i mam nadzieję, że za miesiąc będę już w stanie być w takiej formie fizycznej, że trener będzie mógł brać mnie pod uwagę przy ustalaniu składu - mówi Bartek Krzysiek.
  Jeden z ostatnich treningów siatkarzy Effectora był nietypowy, gdyż zagrali w piłkę nożną, a potem pracowali w siłowni. - Takie urozmaicenie na pewno im się przyda. W PlusLidze jest od tego sezonu jest 14 drużyn, więc grania w siatkówkę, zwłaszcza w tym roku, będzie bardzo dużo - dodał trener Daszkiewicz.
  Zmiany kadrowe w Cerrad Czarnych

  Przybyli: Daniel Pliński (Skra Bełchatów), Lukas Kampa (Casa Modena, Włochy), Wojciech Żaliński (Lotos Trefl Gdańsk), Igor Grobelny, Jacek Ratajczak (Asse-Lennik, Belgia), Mikko Oivanen (VaLePa Sastamala, Finlandia).

  Ubyli: Bartłomiej Neroj (BBTS Bielsko-Biała), Jozef Piovarci, Adam Kamiński (szukają klubów), Jakub Radomski (AZS Politechnika Warszawa), Wytze Kooistra (BBSK Stambuł, Turcja), Rafał Faryna (Camper Wyszków), Łukasz Zugaj (Lechia Tomaszów Mazowiecki), Paweł Filipowicz (Espadon Szczecin).

  Zmiany kadrowe w Efectorze

  Przybyli: Jędrzej Maćkowiak (Skra Bełchatów), Grzegorz Pająk (Indykpol AZS Olsztyn), Marcin Janusz (AZS Częstochowa), Andreas Takvam (Nyborg VBK, Norwegia), Rozalin Pen-czew (Victoria Volley, Bułgaria), Bartosz Dzierżyński, Adam So-bota (obaj z drużyny Młodej Ligi Effectora).
  Ubyli: Piotr Lipiński (AZS Politechnika Warszawska), Piotr Orczyk (Volley Euphony Asse-Lennik, Belgia), Cristian Poglajen (Montes Claros Volei, Brazylia), Łukasz Polański (BBTS Biel-sko-Biała), Nikodem Wolański (Transfer Bydgoszcz), Bruno Romanutti (Untref Volley, Argentyna).


  Zestaw par pierwszej kolejki

  AZS Częstochowa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, piątek, godz. 18.30, MKS Banimex Będzin - Skra Bełchatów, sobota, godz. 14.45, Transfer Bydgoszcz - AZS Politechnika Warszawa, sobota, godz. 17, Jastrzębski Węgiel - BBTS Bielsko-Biała, so-bota, godz. 17, Lotos Trefl Gdańsk - AZS Olsztyn, niedziela, godz. 15.30, Effector Kielce - CERRAD CZARNI RADOM, nie-dziela, godz. 17, Cuprum Lubin - Asseco Resovia Rzeszów, poniedziałek, godz. 18.

  Więcej czytaj w piątkowym "Echu Dnia".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ