Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zahamowany wzrost cen na stacjach benzynowych. Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze?

Janusz Petz
Janusz Petz
Cena autogazu na stacji Orlenu przy ulicy Wierzbickiej w Radomiu przekroczyła poziom 2 złotych za litr. Taniej jest na małych stacjach poza Radomiem.
Cena autogazu na stacji Orlenu przy ulicy Wierzbickiej w Radomiu przekroczyła poziom 2 złotych za litr. Taniej jest na małych stacjach poza Radomiem. Janusz Petz
W ubiegłym tygodniu po systematycznych wzrostach ustabilizowały się ceny paliw na stacjach w regionie radomskim. Analitycy rynku paliw przewidują, że benzyna i olej napędowy nie będą drożały, a może nawet będą kilkugroszowe spadki.

W niedzielę cena oleju napędowego na stacji Orlen przy ulicy Wierzbickiej w Radomiu wynosiła 4,48 złotego za litr, benzyny bezołowiowej „PB 95” 4,56 złotego za litr i autogazu 2 złote i 3 grosze za litr. Na stacji Lotosu przy ulicy 1905 roku olej napędowy kosztował 4,48 złotego za litr, benzyny „PB 95” 4,56 za litr i autogazu 2,07 za litr. Na sąsiedniej stacji WST paliwa kosztowały odpowiednio 4,34 za litr diesla, 4,39 za litr najtańszej benzyny, 1,92 złotego za litr propanu – butanu. Z kolei na stacji AMIC Energy przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić 4,62 złotego, za litr benzyny „PB 95” 4,49 i za autogaz 1,98 złotego.

Tradycyjnie taniej jest na małych stacjach nie należących do znanych sieci, ale też na stacjach przy centrach handlowych. Niskie ceny były na stacji, która w święta jest samoobsługowa – przy hipermarkecie E.Leclerc. Za litr oleju napędowego trzeba było tam zapłacić 4,19 złotego, za litr benzyny bezołowiowej „PB 95” - 4,29 i autogazu 1,95. Jeszcze niższe ceny można spotkać na stacjach poza Radomiem i dotyczy to zwłaszcza propanu – butanu, paliwa, w przypadku którego jest największa rozbieżność w cenach. Tanio autogaz można zatankować na małych stacjach na trasie od Radomia do Zwolenia, albo na trasie od Radomia do Kozienic.

Zdaniem analityków łódzkiej firmy Reflex, która zajmuje się monitorowaniem rynku paliw w kraju, zmiana sytuacji na rynku ropy naftowej powinna przynieść pozytywne efekty dla kierowców. Notowana w ubiegłym tygodniu korekta cen surowca w dół przyniosła już obniżki na rynku hurtowym, a na stacjach stabilizację cen wokół poziomów z poprzedniego tygodnia. W kraju za benzynę bezołowiową „PB 95” płaciliśmy w ubiegłym tygodniu 4,5 złotego za litr, za olej napędowy 4,42 złotego za litr. Autogaz podrożał średnio w Polsce w ubiegłym tygodniu o 4 grosz i jego przeciętna cena wynosiła 2 złote 5 groszy.

W tym tygodniu analitycy spodziewają się podobnych cen jak w ubiegłym tygodniu, jednak jeśli nie będą rosły ceny hurtowe to jest szansa na lekkie obniżki, przynajmniej na części stacji. Powinno to być możliwe ze względu na korekty cen w hurcie w tym tygodniu. Ceny hurtowe benzyn i oleju spadły w ubiegłym tygodniu o około 6 groszy na litrze.  Analitycy nie są zgodni co do tego jak będą wyglądały tendencje cenowe w okresie jesiennym, trudno bowiem przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna na świecie, a koronawirus ma wpływ na ceny paliw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie