Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza zwolnienia

/wit/
W pierwszym półroczu tego roku ZUS cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 milionów złotych.

Co dziesiąta osoba, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od stycznia do czerwca 2010.

- W radomskim oddziale kontrole prowadzone są dwutorowo. Sprawdzana jest nieprawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień. ZUS prowadzi kontrole wśród osób, którym sam wypłaca zasiłek, a także na wniosek pracodawcy wśród pozostałych ubezpieczonych - tłumaczy Wiesława Sadowiska- Golka, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Radomiu.

W okresie orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy radomskiego oddziału ZUS przeprowadzili w pierwszym półroczu tego roku 2058 badań. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 208 osobom.

W przypadku 99 osób lekarze ZUS wydali decyzję o potrzebie odbycia rehabilitacji. Wstrzymane z tego tytułu zasiłki opiewają na kwotę ponad 41 tysięcy złotych.

- ZUS sprawdził jak chorzy pracownicy korzystają ze zwolnień. 17 osób straciło prawo do zasiłku chorobowego na łączną kwotę 17 tysięcy 795 złotych - mówi rzecznik radomskiego ZUS.

ZUS ograniczył kwotę wypłacanego zasiłku chorobowego do 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia, na przykład z powodu nieopłacenia składki. Suma ograniczonych w ten sposób świadczeń to ponad 510 tysięcy złotych.

ZUS ma też prawo do ograniczenia o 25 procent kwoty wypłacanego zasiłku chorobowego i opiekuńczego, gdy chory w ciągu siedmiu dni nie przedłoży pracodawcy zwolnienia lekarskiego.
Świadczenie w zmniejszonej kwocie wypłacane jest do dnia dostarczenia zwolnienia. Z tego tytułu od stycznia do czerwca Zakład obniżył świadczenia na kwotę 70 tysięcy 236 złotych.

Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy łącznie za 33 dni w roku kalendarzowym, w przypadku osób po 50 roku życia - jest to okres do 14 dni.

Od 1 sierpnia, od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba będzie odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi na przykład o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym (odpowiednio od 15 dnia) pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. Do 33 dni niezdolności do pracy zlicza się poszczególne jej okresy w roku kalendarzowym, nawet jeśli między nimi występują przerwy i jeśli pracownik w danym roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

ZUS prowadzi kontrole wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia, a także na wniosek zainteresowanych pracodawców.

Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mają też możliwość samodzielnej kontroli zwolnień lekarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie