Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończone konsultacje, ale nie jest przesądzony przebieg linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego w regionie radomskim

jp
W Grójcu konsultacje w sprawie przebiegu trasy kolejowej cieszyły się wielkim zainteresowaniem.
W Grójcu konsultacje w sprawie przebiegu trasy kolejowej cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Dariusz Gwiazda/facebook
10 marca minął termin składania opinii i uwag odnośnie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, które wzbudziło wiele emocji ze względu na przebieg wytyczonych tras kolejowych. Choć terminu składania wniosków nie przedłużono ze względu na epidemię koronawirusa, spółka Centralny Port Komunikacyjny zapewnia, że nic nie jest przesądzone, a lokalne społeczności jeszcze będą mogły wyrazić swoje zdanie.

Przypomnijmy, planowana budowa linii kolejowej, która ma połączyć Sanok i Rzeszów, przez Radom, Warkę i Grójec z Centralnym Portem Komunikacyjnym wzbudziła największe emocji w powiecie grójeckim. Mieszkańcy wyrażali swój sprzeciw wobec planów budowy szybkiej kolei przez tereny mocno zaludnione, gdzie funkcjonuje wiele firm, przetwórni i gospodarstw sadowniczych.

Samorząd Grójca odrzucił trzy zaproponowane warianty trasy, uważając, że linia kolejowa powinna biec istniejącym śladem nieczynnej obecnie kolejki wąskotorowej.

Na mapie kraju Grójec nie był wyjątkiem, bo wiele negatywnych głosów na temat gigantycznej inwestycji spływało z wielu miejscowości w Polsce, gdzie planowana jest budowa nowych linii kolejowych.

Najpierw analizy

- Spółka CPK jest w trakcie dokładnej analizy uwag i opinii, które w ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Mieszkańcy nadesłali ponad 33 tysięcy wniosków elektronicznych, a uwagi nadsyłane pocztą nadal spływają do spółki, liczy się data nadania. Do czasu przygotowania przez nas raportu, w którym podsumujemy konsultacje dla całej Polski, nie podajemy szczegółów dotyczących treści wniosków, ta sama zasada dotyczy też oczywiście Radomia. Raport powinien być gotowy do końca czerwca. Ostateczny termin będzie zależał od liczby i złożoności uwag przekazywanych w wersji papierowej - mówi Konrad Majszyk, dyrektor Komunikacji i PR w spółce Centralny Port Komunikacyjny.

Przypomniał, że nowy przebieg zaplanowano wariantowo: z Radomia przez Wierzbice do Starachowic albo z Radomia przez rejon Iłży i dalej w kierunku Kunowa i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Szczegóły można zobaczyć w dokumencie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego dostępnym na stronie konsultacje.cpk.pl.

Zakładany czas przejazdu z Radomia do Centralnego Portu Komunikacyjnego to jedna godzina (przez Grójec), a do Warszawy też jedna godzina (przez Warkę).

Nic nie jest przesądzone

Spółka Centralny Port komunikacyjny zapewnia, że nic nie jest jeszcze przesądzone w kwestii przebiegu tras kolejowych.

- Cele zakończonych właśnie konsultacji było określenie korytarzy inwestycji kolejowych, o szerokości kilku kilometrów, które będą podstawą do dalszych prac studialno-projektowych. Wewnątrz korytarzy planiści CPK zaproponowali po kilka wariantów przebiegu nowych linii. Na razie mają one charakter orientacyjny i nie są wiążące. Na ich podstawie w żadnym razie nie można wnioskować na temat ostatecznego przebiegu tras kolejowych ani drogowych - zapewnia Konrad Majszyk. Dodaje, że włączenie mieszkańców w proces prac przygotowawczy na tak wczesnym etapie jest dobrą praktyką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie