Zakończył się finał wojewódzki "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku w Miętnem". Jak poradziły sobie zespoły z regionu radomskiego?

Bartosz Wartałowicz
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN Białobrzegi
Zakończyły się finały województwa mazowieckiego turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Zawody odbywały się w Miętnem w dniach 22-23 maja. Zobaczcie, jak radziły sobie zespoły z regionu radomskiego.

Zespoły z regionu radomskiego grały w finałach województwa mazowieckiego turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku w Miętnem

W kategorii dziewczynek u-12 do ćwierćfinału Pucharu Tymbarku doszła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach, która w grupie odniosła dwa zwycięstwa, ale w dalszej fazie rozgrywek musiała uznać wyższość Szkoły Podstawowej w Sobolewie. Porażka 1:4 nie jest żadnym powodem do wstydu, bo dziewczynki z Sobolewa zajęły 3 miejsce w klasyfikacji końcowej. Na tym samym etapie rozgrywek, swoją przygodę z turniejem “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zakończyła również Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Grójcu, która w fazie grupowej odniosła jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Grójecka “jedynka” w 1/4 finału przegrała 1:6 z zespołem o wdzięcznej nazwie “Laleczki”, który zajął 4 miejsce. W najstarszej kategorii wiekowej wśród dziewczynek grała jeszcze Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Radomiu, która w grupie zajęła drugą lokatę - za zespołem z Zamienia. To była jednak kolejna drużyna, której przygoda z turniejem zakończyła się przed półfinałem, bo lepsze od radomianek okazały się zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Komorowie.

Ciekawe rozstrzygnięcia zapadły również w kategorii dziewczynek do lat 10. Jak burza przez fazę grupową przeszły zawodniczki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu i dopiero w półfinale uległy rywalkom ze Skórca 0:8. Mecz o 3 miejsce również nie poszedł po myśli zawodniczek z Szydłowca i musiały zadowolić się czwartym miejscem w województwie.

W kategorii U-8 dziewczynek nie zagrała żadna z drużyn z regionu radomskiego. Całe rozgrywki wygrała Szkoła Podstawowa w Jackowie.

W najstarszej kategorii chłopców - U-12 najlepiej poradziła sobie Publiczna Szkoła Podstawowa numer 30 w Radomiu. Młodzi zawodnicy w dwóch meczach fazy grupowej, zdobyli aż 14 goli i jak burza przeszli 1/8 finału, pokonując Szkołę Podstawową nr 4 w Ząbkach aż 4:1. Więcej problemów chłopcy z Radomia mieli w ćwierćfinale, ale w rzutach karnych udało się im pokonać drużynę z Nowego Miasta 3:2, w wyniku czego radomska “trzydziestka” znalazła się w półfinale. Tam czekał jednak zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Siedlcach, który wygrał 8:3, a następnie wygrał całe rozgrywki. Drużynie SP 30 w Radomiu został bój o trzecie miejsce, ale lepsza była Szkoła Podstawowa nr 31 w Warszawie. Na 1/8 finału, swoją przygodę z Pucharem Tymbarku zakończyły zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach i Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu. Fazy grupowej nie przeszli: PSP 1 Grójec, PSP 1 Białobrzegi, Szkoła Podstawowa w Krępie Kościelnej i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Pionkach.

Wśród chłopców do lat 10, blisko wyjścia z fazy grupowej była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu, ale lepsza okazała się szkoła na warszawskiej Białołęce, która zajęła 1 miejsce. Z grupy G nie wyszła również Publiczna Szkoła Podstawowa w Rusinowie oraz zespoły PSP Lipsko i PSP 33 Radom, które musiały uznać wyższość drużyny z Otwocka, a w bezpośrednim starciu podzieliły się punktami.

W najmłodszej kategorii wiekowej chłopców aż do półfinałów dotarł zespół PSP 1 Lipsko, który w meczu o 3 miejsce uległ "Małym Olimpijczykom" 2:5. Młodzi adepci futbolu z Lipska wygrali wszystkie mecze grupowe i w ćwierćfinale okazali się lepsi od ZSP Rusiec.

Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" ma na celu: propagowanie zdrowego, aktywnego trybu życia, promocję zachowań fair play, wyłonienie zdolnych i perspektywicznych, młodych piłkarzy, którzy w przyszłości będą mogli zagrać w wyższych ligach, a nawet reprezentacji narodowej. W poprzednich latach, zwycięzcy turnieju o Puchar Tymbarku mieli okazję odwiedzić największe stadiony w Europie, oraz oglądać najlepszych zawodników na świecie. Zdobywcy prestiżowego trofeum byli na takich stadionach jak: PGE Narodowy, Camp Nou, San Siro, Amsterdam ArenA, Santiago Bernabeu, Imtech Arena w Hamburgu (obecnie Volkspark Stadion), Stadion Energa w Gdańsku, czy Wembley. Co ciekawe turniej nie jest "zarezerwowany" wyłącznie dla wielkich miast. W województwie mazowieckim finał odbywał się w małej miejscowości - Miętne. Podobnie było w województwie świętokrzyskim, gdzie miejscem finałów były Nowiny, czy na Dolnym Śląsku (Brzeg).