Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaległy urlop z 2019 roku. Do kiedy w 2020 roku trzeba go koniecznie wykorzystać?

(TIK)
Pixabay.com
Już niedługo koniec roku. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać całego urlopu wypoczynkowego z 2019 roku? Kiedy niewykorzystany urlop tego roku przepada?

Ile pracownikowi co roku przysługuje urlopu wypoczynkowego? Zależy to od stażu pracy - 20 lub 26 dni. Urlop ten pracownik zobowiązany jest wykorzystać w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Jeśli zaś (z różnych przyczyn) mu się to nie uda, musi wykorzystać urlop najpóźniej do 30 września roku następnego - tłumaczą eksperci rządowej "Zielonej Linii".

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne - tzn. pracownik nie może przekazać swego urlopu innej osobie. Nie może też zrezygnować z wypoczynku na rzecz rekompensaty finansowej.

- Jeśli pracownik zwleka z urlopem wypoczynkowym i zbliża się ostateczny termin na jego wykorzystanie, pracodawca zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego może (bez uwzględniania i planowania terminu z podwładnym) wysłać go na zaległy wypoczynek - podają specjaliści "Zielonej Linii". - Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracodawca powinien dysponować dowodami wskazującymi na to, iż zwracał się do pracownika z wnioskiem o zaplanowanie urlopu, a ten ignorował jego prośby.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Wysłanie pracownika na zaległy urlop pozwoli także pracodawcy uniknąć kary – naruszenie przepisów prawa pracy dotyczących wykorzystania urlopu wypoczynkowego grozi bowiem karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Uwaga - wystarczy, aby pierwszy dzień urlopu przypadał na 30 września 2020 r., a wymogi przepisu zostaną spełnione – zaległy urlop z 2019 r. zostanie wykorzystany w terminie.

Co z zaległym urlopem, gdy nie wykorzystamy go do 30 września kolejnego roku?

Przepisami Kodeksu pracy mówią o tym, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat. Co oznacza, że niewykorzystanie urlopu do 30 września nie powoduje utraty prawa do urlopu. Roszczenie o udzielenie zaległego urlopu przedawnia się dopiero z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.

Dodatkowe pieniądze za niewykorzystany urlop - kiedy?

- Pracownik nie może zrzec się urlopu na rzecz rekompensaty finansowej, chyba że następuje rozwiązanie umowy - wyjaśnia Joanna Kuzub z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia. - Kwestię urlopu w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę reguluje Kodeks pracy. Zgodnie z art. 1671 pracownik w okresie wypowiedzenia zobowiązany jest wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca udzieli mu go w tym okresie. Decyzja dotycząca wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia należy do pracodawcy. Zgoda pracownika nie jest niezbędna. Pracodawca też wybiera dogodny mu termin urlopu pracownika. Ważne, aby urlop zakończył się przed końcem okresu wypowiedzenia, a jego wymiar nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów. Jeśli pracodawca nie zdecyduje się na wysłanie pracownika na urlop w trakcie wypowiedzenia, zobowiązany jest wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie