Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Radomiu doczeka się odbudowy? Padły ważne deklaracje [WIDEO]

jp
W spotkaniu noworocznym uczestniczył biskup radomski Henryk Tomasik - prawny właściciel obiektu, który jest pozostałością zamku i pełni rolę plebanii kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela.
W spotkaniu noworocznym uczestniczył biskup radomski Henryk Tomasik - prawny właściciel obiektu, który jest pozostałością zamku i pełni rolę plebanii kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Janusz Petz
Są pieniądze na odbudowę zamku królewskiego w Radomiu, jest wola ze strony władz kościelnych, potrzebne są jedynie ramy organizacyjne instytucji, która przeprowadzi inwestycję i zagospodaruje odbudowany obiekt. - Myślę, że rok 2019 będzie przełomowym w kwestii odbudowy zamku - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan podczas noworocznego spotkania Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.

Na spotkaniu noworocznym w hotelu Aviator spotkali się członkowie kolegium, ale także politycy, samorządowcy oraz przyjaciele pomysłu odbudowy historycznego obiektu.

- Myślę, że już za kilka tygodni będziemy mogli ogłosić dobrą wiadomość na temat rozpoczęcia realizacji tego projektu. Liczna obecność na tym spotkaniu pokazuje, że jest to projekt ważny nie tylko dla radomian, ale wszystkich Polaków. To ważny projekt związany z poprawą wizerunku Radomia. Już w przyszłym roku zostanie oddane do użytku przebudowane lotnisko w Radomiu. To oznacza kilka milionów dodatkowych turystów. Chcemy zrobić wszystko, aby zachęcić wszystkich turystów do tego, aby zostali dłużej w Radomiu, albo wrócili jeszcze raz - powiedział Adam Bielan.

Dodał, że zamek radomski będzie mógł być odbudowany w ramach projektu rządowego odbudowy zamków kazimierzowskich. - Mamy wszystkie deklaracje polityczne, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury Piotra Glińskiego, mamy wstępnie zabezpieczone pieniądze. Brakuje nam jedynie pewnej formuły organizacyjnej, potrzebujemy instytucji, która przyjmie dotację, zajmie się organizacją odbudowy i zagospodarowaniem obiektu - powiedział Adam Bielan. Stwierdził, że taką rolę mogłoby przejąć jedno z muzeów. Niewykluczone, że jedno z muzeów warszawskich.

Spotkanie noworoczne Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu - zapis transmisji na Facebooku

Na początku z odbudową zamku będzie się wiązało przeprowadzenie kwerendy w Szwecji. Zamek został złupiony podczas potopu szwedzkiego i być może w szwedzkich bibliotekach lub muzeach będzie można znaleźć zachowane dokumenty dotyczące zamku. Konieczne będzie też przeprowadzenie badań archeologicznych co może potrwać co najmniej rok. Nie ma jeszcze zgody czy zamek ma być odbudowany w stanie z okresu gotyku, czy renesansu. Jest natomiast wstępna koncepcja wykorzystania w przyszłości pomieszczeń zamkowych. Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu chce na drugiej kondygnacji odbudowanego w przyszłości obiektu utworzyć Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej.

W centrum tym mogłyby być pokazywane zabytkowe dokumenty związane z Konstytucją Nihil Novi, ale też inne historyczne dokumenty. Na pierwszej kondygnacji, czyli obecnej piwnicy byłoby lapidarium z zabytkami odkrytymi podczas prowadzenia prac archeologicznych. Na ostatniej kondygnacji powstałoby z kolei Muzeum Świętego Kazimierza Królewicza. Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego liczy ponad stu członków - osób wywodzących się z różnych środowisk radomskich, społecznych, biznesowych, samorządowych. Osób wspierających inicjatywę jest około 800.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie