Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast książki laptop, zamiast tablicy multimedia - tak uczą się dzieciaki z Chmielewa (video, zdjęcia)

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
Uczniowie z Chmielewa w czasie lekcji wykorzystują teraz laptopy.
Uczniowie z Chmielewa w czasie lekcji wykorzystują teraz laptopy. archiwum szkoły
W tej podstawówce w gminie Magnuszew wykorzystuje się najnowocześniejsze metody nauczania.

Henryk Plak, wójt gminy Magnuszew:

- Możliwości, które oferują pozyskane dla szkoły w Chmielewie technologie, są ogromne. Jako gmina na pewno będziemy cały czas wspierać projekt "Cyfrowa szkoła". Mam nadzieję, że dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologii cyfrowej, uczniom i nauczycielom uda się odnosić kolejne sukcesy.

Co dają nowe technologie?

Technologiczna zmiana w podstawówce. Starą tablicę na kredę zastąpiła nowoczesna, interaktywna.
Technologiczna zmiana w podstawówce. Starą tablicę na kredę zastąpiła nowoczesna, interaktywna.

Technologiczna zmiana w podstawówce. Starą tablicę na kredę zastąpiła nowoczesna, interaktywna.

Co dają nowe technologie?

Adam Matysiak, nauczyciel w szkole podstawowej w Chmielewie: - Stosowanie nowych technologii na lekcjach powoduje, że zajęcia są bardziej atrakcyjne dla uczniów, a młodzi ludzie uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Dzięki nowoczesnym formom nauki, na lekcjach jest większa frekwencja, a dzieciaki mają większą motywację do nauki. Same uczą się też wykorzystywać nowinki techniczne, a takie umiejętności są niezbędne we współczesnym świecie.

W Chmielewie zamiast tablic na kredę są tablice interaktywne, sterowane komputerem, a dzieciaki w czasie nauki mogą korzystać z laptopów. Wszystko dzięki ministerialnemu programowi "Cyfrowa szkoła".

Rządowy program "Cyfrowa Szkoła" jest przedsięwzięciem pilotażowym dla planowanego do realizacji wieloletniego programu w sprawie stosowania nowych technologii w edukacji. Program został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

To oznacza, że rząd ma plany wprowadzenie programu do wszystkich szkół, ale na razie trafił on do nielicznych. W województwie mazowieckim do pilotażu zgłosiły się 602 podstawówki, a wybrano tylko 50. W powiecie kozienickim szkoła w Chmielewie jest jedyną, która realizuje program "Cyfrowa szkoła".

PIENIĄDZE Z MINISTERSTWA

Na realizację programu szkoła dostała dodatkowo ponad 112 tysięcy złotych. Większość pochodziło z budżetu państwa, jedną piątą tej kwoty dorzuciła gmina Magnuszew.

- Za te pieniądze kupiliśmy nowoczesne pomoce dydaktyczne, które są niezbędne do realizacji specjalnych programów nauczania, zakładających wykorzystanie nowoczesnych technologii - mówi Adam Matysiak, nauczyciel ze szkoły w Chmielewie.

Te pomoce to piętnaście laptopów dla uczniów i pięć dla nauczycieli, dwie tablice interaktywne, mobilna szafka, w której można bezpiecznie przechowywać sprzęt, urządzenie wielofinkcyjne, które drukuje, skanuje i kopiuje, drukarka, cztery projektory, dwa ekrany do projekcji, urządzenia, dzięki którym w szkole jest bezprzewodowy Internet oraz oprogramowanie do tego wszystkiego.

POKAZOWA LEKCJA

Pod koniec marca w szkole odbyła się pokazowa lekcja z użyciem nowych technologii. - Cały czas uczymy się, jak twórczo pracować w świecie nowych technologii oraz jak uczynić lekcje w naszej szkole ciekawszymi i atrakcyjniejszymi - zapewnia Adam Matysiak.

Temat lekcji pokazowej brzmiał "Nasz ojczyzny: duża i mała". W czym nowoczesny sprzęt pomagał uczniom? Po zapisaniu tematu można było bez przeszkód wyświetlić definicję ojczyzny w encyklopedii internetowej, albo rozwiązywać łamigłówki. Czwartoklasiści rozwiązywali quiz, odpowiadając między innymi na pytania o to, jakie miasta były stolicami Polski, a kiedy mówiły o małej ojczyźnie, na mapie, która pokazała się na interaktywnej tablicy szukały swoich rodzinnych miejscowości.

Potem na podstawie wyszukanych informacji liczyły, która miejscowość w gminie Magnuszew jest największa, albo jaki odsetek mieszkańców gminy mieszka w Chmielewie.

TEST NA KONIEC

Na koniec zajęć, uczniowie pracując samodzielnie na komputerach rozwiązali test podsumowujący lekcję, którego wyniki zostały przedstawione na tablicy i omówione.
Lekcja została przygotowana przez zespół nauczycieli w składzie: Małgorzata Giza, Katarzyna Kęsik, Beata Grądziel i Adam Matysiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie