Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast testów mała matura. Sprawdź zmiany w egzaminach gimnazjalnych

Sok
Uczeń będzie miał ocenę z języka obcego.

Terminarz

24 kwietnia 2012 r. Część humanistyczna - godzina 9.00 historia i wiedza o społeczeństwie - 60 minut; 10.45 - język polski - 90 minut.
25 kwietnia 2012 r. Część matematyczno-przyrodnicza -9.00 - biologia, chemia, fizyka, geografia, 60 minut; 10.45 - matematyka - 90 minut.
26 kwietnia 2012 r. Część z języka obcego nowożytnego - 9.00 - poziom podstawowy - 60 minut; 10.45 - poziom rozszerzony - 60 minut.

Już w tym roku szkolnym egzamin gimnazjalny będzie wyglądał inaczej. Przede wszystkim będą dwa poziomy trudności z języka obcego. Ponadto gimnazjaliści zdający egzamin w kwietniu aż pięć razy zasiądą do testów. - To wygląda jak mała matura - komentują nauczyciele.

Zmiany w egzaminach opublikowała właśnie Centralna Komisja Egzaminacyjna. Do tej pory, jeśli uczniowie zdawali jedną część egzaminu, na przykład humanistyczną, pytania testowe były w jednym bloku, z wielu przedmiotów. Po zmianie przedmioty będą rozdzielone. Osobno uczniowie zasiądą do testu z historii i wiedzy o społeczeństwie, oraz rozwiążą osobny test z pytaniami z języka polskiego.

Podobnie będzie z częścią matematyczno - przyrodniczą. Najpierw gimnazjaliści zasiądą do pytań z biologii, chemii, fizyki, a potem jeszcze raz pochylą się nad testem z matematyki.

Według nowego harmonogramu egzamin będzie trwał trzy dni. Zdający zaczną we wtorek 24 kwietnia 2012 roku o godzinie 9.00. Mają na to godzinę. Po 45-minutowej przerwie, przez 90 minut będą musieli zmierzyć się z kolejnymi zadaniami.

DWA POZIOMY JĘZYKA

Już w tym roku gimnazjalista będzie sobie mógł wyobrazić, jak wygląda matura, bo po raz pierwszy można będzie zdawać język obcy na poziomie podstawowym, lub rozszerzonym, a tak jest właśnie na maturze. Jednak poziom rozszerzony jest obowiązkowy dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą jeszcze w szkole podstawowej. Pozostali także mogą przystąpić do poziomu rozszerzonego, jeśli czują się na siłach i zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.

Gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Zwykle jest to albo język angielski, rzadziej niemiecki.

Nowy też będzie sposób oceniania prac. Egzaminatorzy będą musieli odtworzyć sposób rozumowania ucznia i postawiać gimnazjaliście punkty za to, jak daleko doszedł do poprawnego rozwiązania. Na zaświadczeniach o wynikach uczniowie otrzymają wyniki procentowe z pięciu zakresów wiedzy.

NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ

Twórcy nowych zmian zauważają, że nowe zasady egzaminowania pozwolą w przyszłości porównywać wiedzę i umiejętności uczniów z tych przedmiotów na wszystkich egzaminach zewnętrznych.

Z kolei sami nauczyciele dostrzegają, że uczniowie i tak nie mają się czego bać, bo jest niż demograficzny w szkołach.

- Wystarczy więc samo podejście do egzaminu, przy tej ilości uczniów i tak większość dostanie się do swojej wymarzonej szkoły średniej - dodają.
Z kolei dyrektorzy szkół dostaną teraz podgląd, jakie wyniki osiągają sami nauczyciele pracując z uczniami.

- Kiedyś wyniki testów dawały ogólny poziom wiedzy, teraz poznamy, jak wypadają poszczególne przedmioty, jakie wyniki maja biolodzy, matematycy - mówi Tomasz Gogacz, dyrektor Publicznego Gimnazjum imienia Noblistów Polskich w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie