Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie wokół pensji prezydenta Radomia: duża podwyżka za 40 dni pracy i mniejsza od 1 lutego

Janusz Petz
Janusz Petz
Prezydent Radomia poskarżył się do wojewody na obniżenie mu wcześniej znacznie podniesionej pensji i „wytargował” większe pieniądze za 40 dni pracy.
Prezydent Radomia poskarżył się do wojewody na obniżenie mu wcześniej znacznie podniesionej pensji i „wytargował” większe pieniądze za 40 dni pracy. archiwum Echa Dnia
Trwa gorszący festiwal znacznego podwyższania i obniżania uposażeń w radomskim samorządzie. Najnowszy akt dramatu dotyczy decyzji wojewody, która oznacza, że prezydent Radomia dostanie dużą podwyżkę za 40 dni pracy i mniejszą od 1 lutego.

Festiwal rozpoczęły regulacje przyjęte przez Radę Miejską 29 listopada. Na sesji w tym dniu radni podnieśli pensję prezydenta Radomia do wysokości 20,1 tysięcy złotych miesięcznie brutto, a następnie uchwalili też uchwałę o znacznych podwyżkach diet dla siebie. Szeregowemu radnemu przyznano 3220 złotych diety, przy czym 3 tysiące złotych miesięcznie jest nieopodatkowane.

Jednak 20 grudnia radni Prawa i Sprawiedliwości doprowadzili do obniżenia uchwałą pensji prezydenta Radomia do kwoty 16,4 tysiące złotych brutto miesięcznie. Prezydent odwołał się od tej uchwały do wojewody. Okazało się, że miał rację. Przynajmniej częściowo. Wojewoda uznał, że rada miała prawo obniżyć od 1 lutego pensję do 16,4 tysięcy złotych miesięcznie, ale uchwała ma wadę, bo zgodnie z jej zapisami od 20 grudnia do 31 stycznia Radosław Witkowski zarabiałby według stawek z 2018 roku, czyli mniej niż wynosi obecny ustawowy limit. Podwyżki miały bowiem związek z nowelizacją przepisów dotyczących wynagrodzeń w samorządach.

Ta część uchwały została uchylona przez wojewodę i Radosław Witkowski może cieszyć się bardzo dużą podwyżką, ale tylko za 40 dni pracy. Od 1 lutego będzie zarabiał według stawek uchwały z 20 grudnia, chyba, że odwoła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do czego ma pełne prawo.

„Na swoje” wyszli natomiast radni Rady Miejskiej. Najpierw mocno podnieśli swoje diety, a następnie zarówno klub radnych PiS i klub Platformy Obywatelskiej złożyli projekty uchwał o obniżkach uposażeń dla radnych. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli tylko trochę obniżyć sobie diety, a radni Platformy Obywatelskiej wrócić do poziomu stawek obowiązujących przed 29 listopada. Ten drugi wniosek był zupełnie pozbawiony sensu, bo zgodnie ustawą podwyżki w samorządach są "obowiązkowe". Można jedynie spierać się o ich wysokość. Jeśli podwyżek nie zarządzi rada to musi to zrobić zarządzeniem zastępczym wojewoda. Oba projekty zostały jednak wycofane przez wnioskodawców.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie