Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiokulkas - roślina, która wytrzyma wiele

Marzena SMORĘDA [email protected]
Zamiolulkas świetnie rośnie i w domu, i w biurze.
Zamiolulkas świetnie rośnie i w domu, i w biurze. archiwum
Chociaż zamiokulkas na światowych giełdach kwiatowych pojawił się przed około pięciu laty, a w kwiaciarniach trzy lata temu, w szybkim tempie staje się równie popularny, jak dracena czy juka. Dlaczego?

Poza oryginalnym pokrojem i lśniącymi liśćmi odznacza się skromnymi wymaganiami i dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Świetnie rośnie i w domu, i w biurze.

Zamiokulkas jest afrykańska byliną, która w warunkach naturalnych rośnie na suchych kamienistych terenach w cieniu wyższych roślin. Główną ozdobą rośliny są liście. Zamiokulkas gromadzi w nich wodę. Co roku roślina wypuszcza od 3 do 7 nowych liści. Każdy z nich przyrasta w ciągu doby o 1-2 cm i niemal widać to gołym okiem.

Pielęgnacja

Najlepiej się czuje w miejscach półcienistych. Może rosnąć nawet w głębi pokoju, w cieniu. Tylko przy silnym niedoborze światła jego liście wyciągają się i są jasnozielone. Ostre słońce zdecydowanie mu szkodzi, wywołując na liściach brązowe plamy, lubi ciepło: 20-30 stopni C; tylko zimą, gdy odpoczywa, może być chłodniej, 16-18 stopni C). Minimalna temperatura, jaką zamiokulkas znosi przez krótki okres, to 10 st. C, a przy spadku poniżej 5 stopni ginie. Dlatego zimą w jego pobliżu nie wolno otwierać okna.

Gatunek ten nie znosi nadmiernego podlewania. Zalany okaz traci liście, jego kłącze gnije, roślina zamiera. Zamiokulkas toleruje natomiast krótkotrwałe okresy przesuszenia. Więc w okresie intensywnego wzrostu należy go podlewać tak, by podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Natomiast zimą, kiedy jest chłodniej oraz gdy roślina stoi w miejscu słabo oświetlonym, podlewanie znacznie ograniczamy. Woda powinna być odstała o temperaturze pokojowej. Unikamy polewania liści, bo wtedy pojawiają się na nich brzydkie plamy (osady soli).

Zamiokulkas dobrze rośnie zarówno wtedy, gdy powietrze jest suche, jak i wilgotne.
Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co dwa, trzy lata, w marcu lub kwietniu. Najlepsze są płaskie pojemniki, w których kłącza mogą się swobodnie rozrastać.
Na dnie doniczki musi się znajdować warstwa drenażu. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, np. mieszanina substratu torfowego z piaskiem lub drobnym żwirem i mieć odczyn kwaśny albo lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Podczas przesadzania uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni.

W okresie wegetacji zasilamy rośliny co 2-3 tygodnie roztworem nawozów wieloskładnikowych, zawierających komplet mikroelementów, ponieważ roślina jest wrażliwa na ich brak.

Rozmnażanie

Rozmnażanie z nasion jest proste, jednak w uprawie amatorskiej trudno je zdobyć. Wiosną można podzielić dobrze rozrośnięte karpy albo od kwietnia do czerwca sporządzić sadzonki liściowe. Z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego odcinamy poszczególne listki (tuż przy nasadzie). Następnie umieszczamy je w podłożu, zagłębiając ich dolną część na około 1 cm lub układając listki zupełnie płasko. Najlepszym podłożem do ukorzeniania jest perlit bądź torf zmieszany pół na pół z piaskiem (lub perlitem). Przy temperaturze podłoża 21-23 st. C sadzonki ukorzeniają się po 3-4 tygodniach, a u nasady listka pojawia się młoda roślina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamiokulkas - roślina, która wytrzyma wiele - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie