Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapowiadają się ciekawe wydarzenia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Barbara Koś
Już  29 lutego w Elektrowni odbędzie się spotkanie z cyklu „Wieczory z gwiazdą”, którego bohaterem będzie Jerzy Trela.
Już 29 lutego w Elektrowni odbędzie się spotkanie z cyklu „Wieczory z gwiazdą”, którego bohaterem będzie Jerzy Trela. Materiały prasowe
Na ciekawe spotkania i wernisaże zaprosi w ciągu najbliższych tygodni Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ulicy Kopernika 1.

Już w sobotę, 29 lutego, o godzinie 18 w Elektrowni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory z gwiazdą”, którego bohaterem będzie Jerzy Trela.

Aktor-legenda

Wybitny aktor i pedagog pracę na scenie rozpoczął w 1961 roku w Teatrze Lalek w Nowej Hucie, tuż po maturze w krakowskim Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1964 był w zespole Teatru Groteska, w drugiej połowie lat 60. współtworzył Teatr STU. Po studiach w krakowskiej szkole teatralnej został zaproszony do zespołu Starego Teatru i już tam pozostał. Współpracując z wieloma teatrami do dziś niezmiennie pozostaje wierny temu zespołowi i scenie.

Jerzy Trela - artysta gigantycznego talentu o nieograniczonych możliwościach: „Trela to zjawisko. W moim przekonaniu jest to człowiek dotknięty palcem bożym, nieświadomy wartości swego talentu. Korzysta z niego podobnie jak Aztekowie, którzy złota używali do wyrobu najprostszych narzędzi. Jest szalenie skromny i pokorny-powiedział nieżyjący już Jerzy Bińczycki.

CZYTAJ: Edward Lubaszenko był kolejnym gościem spotkań z cyklu "Wieczory z gwiazdą" w Elektrowni

Kilkadziesiąt ról stworzonych przez Jerzego Trelę w Starym Teatrze głęboko wpisuje się w powojenną historię tej sceny. Trela od wielu lat uczy aktorskiego rzemiosła studentów szkoły teatralnej w Krakowie, a w latach 1984-1990 wielce się zasłużył uczelni jako jej rektor. Artysta jest laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych, telewizyjnych.

Czuły Barbarzyńca

Bartek Jarmoliński, „Czuły Barbarzyńca” to tytuł ekspozycji w ramach projektu „Kadry pod napięciem”, która otwarta zostanie 6 marca, o godzinie 15. ”Czuły Babarzyńca”, to cykl 29 kolaży, prowadzących nasze skojarzenia w dwóch kierunkach: ku literackiej klasyce i w stronę współczesnych działań łączących wysoką kulturę z rozrywką.

- Jarmoliński jest czuły na piękno i korzenie czy też tradycje europejskiej kultury - pisze kuratorka wystawy, Monika Małkowska.- Do tego fascynuje go natura, świat zwierzęcy w całym swym bogactwie i zróżnicowaniu. Jego kompozycje wyróżniają się precyzją, co do której można mieć wątpliwości, czy istotnie zostały stworzone ludzką ręką. Formy, postaci, sceny, które kreuje Jarmoliński, najprościej nazwać surrealistycznymi.

Ulżyj klimatowi

W sobotę, 7 marca, o godzinie 12, odbędzie się spotkanie naukowe z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi. Temat spotkania: „Ulżyj klimatowi, w kilku prostych krokach zmniejsz swój ślad węglowy.”

Cóż może jednostka wobec wielkich elektrowni węglowych i bezczynnych polityków? Otóż może i powinna działać. Zmiany trzeba zacząć od siebie i naszego otoczenia. Jak to zrobić? Pokażą to Ola i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka, autorzy książki „Fakt, nie mit”, prowadzący audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Małżeństwo Stanisławskich od blisko 20 lat pisze o nauce. To blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie