Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarejestruj się w bazie dawców szpiku! Niebawem akcja w Radomiu

/wit/
- Zachęcam do zaglądania na stronę fundacji DKMS: www.dkms.pl .Znajdziecie tam ponad 50 historii ludzi, którzy przeszli przeszczep. Opisują jak on wyglądał z punktu medycznego i osobistych odczuć – mówi Krzysztof Motyka lokalny współorganizator akcji rejestracji dawców szpiku w Radomiu.
- Zachęcam do zaglądania na stronę fundacji DKMS: www.dkms.pl .Znajdziecie tam ponad 50 historii ludzi, którzy przeszli przeszczep. Opisują jak on wyglądał z punktu medycznego i osobistych odczuć – mówi Krzysztof Motyka lokalny współorganizator akcji rejestracji dawców szpiku w Radomiu. archiwum
1 czerwca, w Dzień Dziecka, w V Liceum Ogólnokształcącym imienia Romualda Traugutta będzie prowadzona rejestracja potencjalnych dawców.

Gdzie rejestracja?

Gdzie rejestracja?

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku będzie prowadzona pierwszego czerwca w V Liceum Ogólnokształcącym imienia Romualda Traugutta w Radomiu przy ulicy Traugutta 52a, w godzinach: 11-18.30
W Polsce kilka lat temu zarejestrowanych było około 40 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Dziś jest ich już około 330 tysięcy. Z tej grupy już kilkaset osób oddało malutką cząstkę siebie, w postaci komórek macierzystych, ratując życie innym.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Piotruś ma 10 lat. Od urodzenia choruję na zespół genetyczny Schwachmana - Diamonda, którego konsekwencją (jedną z wielu) jest całkowity brak odporności i bardzo ciężka postać anemii aplastycznej.

Od wiosny 2010 roku szpik chłopca przestał zupełnie "pracować". Lekarze podjęli decyzję, że potrzebuje przeszczepu. Przez ponad dwa lata nie można było znaleźć bliźniaka genetycznego dla chłopca. Teraz znalazła się osoba zgodna genetycznie, która może ofiarować cząstkę siebie i uratować życie 10-latka.

Teraz Piotruś jestem przygotowywany do przeszczepu. Osób w podobnej sytuacji jest wiele, stąd apel Fundacji DKMS Polska o rejestrację w bazie dawców szpiku.

- Los tych osób jest w twoich rękach, dlatego zarejestruj się. Będziesz mógł to zrobić już pierwszego czerwca w godzinach 11-18.30 w V Liceum Ogólnokształcącym imienia Romualda Traugutta w Radomiu - mówi Krzysztof Motyka, lokalny współorganizator akcji rejestracji dawców szpiku.

Jeżeli lekarze stwierdzają, że jest konieczny przeszczep szpiku to konieczne jest znalezienie bliźniaka genetycznego.

- Często rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, że jest to prawie niemożliwe - to tak jakbyśmy szukali jednej osoby wśród kilku milionów osób - zaznacza Krzysztof Motyka.

Dzięki wspólnemu działaniu ludzi dobrej woli obecnie na świecie istnieje już kilkumilionowa baza potencjalnych dawców szpiku. Spośród tej grupy coraz częściej udaje się znaleźć tę jedną wyjątkową osobę.

- Znalazł ją 10- letni Piotruś, teraz czas pomóc innym, dlatego zachęcam do rejestracji - mówi Krzysztof Motyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie