MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki żołnierzy 2023. Tyle można zarobić na służbie w Wojsku Polskim! [nowe stawki]

PP
Na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej ustala się stawki i zarobki żołnierzy w Wojsku Polskim. W przypadku żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (a także podchorążych uczelni wojskowych) wynagrodzenie zaczyna się od 4560 zł. Doświadczenie oraz nabywanie kolejnych stopni gwarantuje wyższe zarobki. Ile zarabiają żołnierze na poszczególnych stopniach wojskowych? SPRAWDŹCIE AKTUALNE STAWKI! >>>>>>
Na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej ustala się stawki i zarobki żołnierzy w Wojsku Polskim. W przypadku żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (a także podchorążych uczelni wojskowych) wynagrodzenie zaczyna się od 4560 zł. Doświadczenie oraz nabywanie kolejnych stopni gwarantuje wyższe zarobki. Ile zarabiają żołnierze na poszczególnych stopniach wojskowych? SPRAWDŹCIE AKTUALNE STAWKI! >>>>>>Pixabay
Na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej ustala się stawki i zarobki żołnierzy w Wojsku Polskim. W przypadku żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (a także podchorążych uczelni wojskowych) wynagrodzenie zaczyna się od 4560 zł. Doświadczenie oraz nabywanie kolejnych stopni gwarantuje wyższe zarobki. Ile zarabiają żołnierze na poszczególnych stopniach wojskowych? Zobaczcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Zarobki porucznika, generała, ale także i szeregowego w Wojsku Polskim

Zgodnie z rozporządzeniem MON z 28 marca 2022 roku zostały ustalone stawki na rok 2023. W galerii przygotowaliśmy konkretne kwoty na poszczególnych stanowiskach.

Oprócz tego warto pamiętać o tym, że żołnierze mogą korzystać ze specjalnych dodatków i różnych form wsparcia. Oto one.

Dodatek służbowy

Przysługuje on osobom będącym na określonych stanowiskach kierowniczych lub dowódczych bądź samodzielnych. Dodatek ten mają żołnierzy służący przy obronie dyplomatów RP, jednostek JW. GROM, i innych. Dotyczy to również orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Polecamy

Dodatek specjalny

W ramach pełnionej służby żołnierze zawodowi mogą korzystać z dodatków specjalnych. Przysługują one m.in. z tytułu warunków pełnienia służby lub szczególnych właściwości. Mowa o:

 • Wykonywaniu bezpośredniej obsługi wojskowych statków powietrznych;
 • Wykonywaniu lotów w składzie załóg wojskowych statków powietrznych;
 • Pełnieniu służby w SKW lub SWW;
 • Wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych bądź dochodzeniowo-śledczych w Żandarmerii Wojskowej;
 • Pełnienie służby w składzie załóg jednostek pływających Marynarki Wojennej, które wychodzą na morze;
 • Pełnienie służby polegającej na bezpośrednim zwalczaniu terroryzmu (fizycznym) lub szkoleniu w tym właśnie zakresie;
 • Wykonywaniu zadań pod wodą z użyciem sprzętu nurkowego lub oraz wykonywaniu skoków ze spadochronem;
 • Pełnieniu służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia;
 • Dodatku za wykonywanie zadań związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych - lub ich usuwaniem, a także z zadaniami ratowniczymi;
 • Wykonywanie czynności rozminowania terenu lub oczyszczenia go z przedmiotów niebezpiecznych albo wybuchowych.

Polecamy

Świadczenie mieszkaniowe

Żołnierze zawodowi od dnia wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe aż do dnia zwolnienia mają prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełnią służbę lub też w jej pobliżu. Tu żołnierze zawodowi mogą decydować pomiędzy przydziałem lokalu mieszkaniowego lub też przyznaniem wypłaty świadczenia mieszkaniowego.

Dodatek motywacyjny

Przysługuje on żołnierzom mającym co najmniej dobrą ocenę służby. Jednocześnie muszą oni zdać egzamin na klasę kwalifikacyjną w specjalności wojskowej.

Dodatek kompensacyjny

W przypadku wyznaczenia żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe w szczególnym trybie przyznaje się również dodatek kompensacyjny. Ma on charakter stały i jego wysokość stanowi różnica pomiędzy stawką bazową uposażenia żołnierza a zajmowanym przez niego stanowisku. Dotyczy to sytuacji, gdy sprawuje on stanowisko służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych, a nie doszło do mianowania na wyższy stopień wojskowy.

Dodatek za długoletnią służbę

Każde 3 lata służby czynnej wojskowej zwiększają dodatek za długoletnią służbę wojskową o 3%. Trwa do 15 roku służby (wtedy osiąga to 15%). Następnie każdy kolejny rok służby aż do 35 lat dodaje kolejny 1%. W efekcie maksymalnie można zwiększyć ten dodatek do 35%.

Polecamy

Nagrody jubileuszowe

Specjalna nagroda za konkretny jubileusz służby wojskowej. Wynosi ona określony procent miesięcznego uposażenia oraz wszystkich dodatków o charakterze stałym. Otrzymuje się:

 • Po 20 latach służby - 75%
 • Po 25 latach służby - 100%
 • Po 30 latach służby - 150%
 • Po 35 latach służby - 200%
 • Po 40 latach służby - 300%

Uposażenie roczne - dodatkowe

Żołnierze zawodowi, którzy pełnią służbę przez rok kalendarzowy, mogą otrzymać dodatkowe uposażenie w wysokości 1/12 sumy rocznego uposażenia. Jest ono wypłacane w pierwszym kwartale roku po tym, za który ono nam przysługuje.

Zapomogi

Żołnierze mogą je otrzymać w związku ze śmiercią członka rodziny, z racji długotrwałej choroby czy też w następstwie klęsk żywiołowych lub zdarzeń losowych.

Przeniesienie służbowe i należności

Jeśli w ramach zmiany miejsca pełnienia służby dochodzi do przesiedlenia, żołnierz zawodowy może otrzymać dietę (również członkowie jego rodziny) np. za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu, ryczałt z tytułu przeniesienia, zasiłek osiedleniowy oraz zwrotu kosztów przewozu.

Służba za granicami państwa a należności

Podczas pełnienia służby poza terytorium państwa żołnierze mogą otrzymać m.in. zasiłek adaptacyjny, prawo do lokalu, należność zagraniczną, uposażenie i inne należności pieniężne, czy też należność zagraniczną.

Należności za podróże służbowe

Za podróże służbowe krajowe i zagraniczne żołnierze otrzymują należności w postaci diety, zwrotów kosztów przejazdu, zwrotów kosztów noclegów, zwrotów kosztów dojazdów komunikacją miejską. Otrzymują oni również zwrot z tytułu innych wydatków np. z racji opłaty za parking.

Nagrody uznaniowe

Niektórzy żołnierze mogą być wyróżnieni za przejawianie inicjatywy w służbie, wykonując przy tym duży nakład pracy. Żołnierze zawodowi mogą dostać nagrodę za zastąpienie nieobecnego żołnierza, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim.

Ile zarabiają żołnierze w Wojsku Polskim? Sprawdźcie w Galerii!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki żołnierzy 2023. Tyle można zarobić na służbie w Wojsku Polskim! [nowe stawki] - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie