Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrucia na weselach - na jakie potrawy trzeba uważać?

/wit/
ilustracja
ilustracja
Możesz po nich wylądować w szpitalu.

Objawy zatrucia pałeczkami Salmonella

Objawy zatrucia pałeczkami Salmonella

Występują najczęściej w ciągu 6-72 godzin po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu. Początek choroby jest nagły i objawia się biegunką, bólami brzucha, mdłościami i wymiotami. Zaburzeniom pokarmowym zwykle towarzyszy gorączka, ból głowy, dreszcze. Burzliwe objawy ustępują po 2-3 dniach, ale wyzdrowienie następuje po 7. O rozpoznaniu decyduje dodatni wynik posiewu z krwi i stolca. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy.

To potrawy, które są podawane niemal na każdym przyjęciu weselnym. Nie każdy jednak wie, że mogą być źródłem poważnych zatruć. Mogą się w nich znaleźć bakterie salmonelli.

Największą liczbę zatruć Sanepid odnotowuje w okresie od maja do września, kiedy następuje wzrost liczby imprez okolicznościowych takich jak wesela i bankiety.

Na częstsze występowanie zatruć pokarmowych w tym okresie wpływ ma wyższa temperatura, która sprzyja szybkiemu rozwojowi bakterii, skracając okres przydatności potraw do spożycia.

Szczególnie niebezpieczne są potrawy przygotowywane na bazie surowych jaj, mięsa, zwłaszcza drobiowego oraz przetworów mlecznych.

Oto ich lista:

kotlet de volaille,

tatar,

krokiety,

drób,

sałatki z majonezem,

ciasta z kremem

(nieprawidłowo przyrządzone lub przechowywane mogą zawierać bakterie salmonelli)

zasmażana kapusta

flaki

(nieprawidłowo przyrządzone lub przechowywane mogą się łatwo zepsuć)

Warto więc zastanowić się czy sięgnąć po tatara wykonanego z surowego mięsa z dodatkiem surowych jaj, krokiety, których farsz zwykle stanowi mięso drobiowe połączone z kapustą albo sałatki obfitujące w majonez. Inspekcja sanitarna jako potrawę podwyższonego ryzyka podaje także kotlet de volaille.

- Bakterie salmonelli mogą być obecne, i w mięsie i w jajach kurzych - podkreśla Beata Nowak, rzecznik radomskiego Sanepidu - Jeśli nie dość rygorystycznie przestrzegana jest higiena, o zatrucie nietrudno.

Zatrucia i zakażenia pokarmowe to ostre i gwałtowne dolegliwości żołądkowo-jelitowe objawiające się zwykle biegunką, wymiotami, bólami brzucha, nudnościami, bólami głowy, gorączką. Występują w stosunkowo krótkim czasie po spożyciu żywności lub płynów skażonych drobnoustrojami (bakterie, wirusy, pasożyty) szerzącymi się drogą pokarmową i ich toksynami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie