Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Jubileuszowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. Zobacz program

Barbara Koś
W sobotę, 18 września, o godzinie 19  w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu(Glinice) - Galowy Koncert Finałowy z okazji 100-lecia Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu i 15 lecia festiwalu. Wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, wielokrotny laureat Nagrody Muzycznej Fryderyk.
W sobotę, 18 września, o godzinie 19 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu(Glinice) - Galowy Koncert Finałowy z okazji 100-lecia Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu i 15 lecia festiwalu. Wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, wielokrotny laureat Nagrody Muzycznej Fryderyk. Bartek Barczyk - materiały festiwalowe
Zbliża się XXV, Jubileuszowy, Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. W tym roku odbędzie się on w dniach 15 - 18 września w Radomiu, Zwoleniu i Kozienicach.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia popularyzuje europejską muzykę dawną, a w szczególności dzieła najsłynniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia - przypomina Ewa Gęga- Osowska, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. - "Alleluja" Mikołaja z Radomia rozbrzmiewa podczas każdego koncertu festiwalowego. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści polscy i zagraniczni - dodaje.

Festiwal od początku swego istnienia czyli 1997 roku, gromadzi wielbicieli i znawców muzyki dawnej. Każdy rok przynosi nowe prezentacje wybitnych wykonawców i nierzadko historyczne wydarzenia artystyczne.

- To wydarzenie w najszlachetniejszy sposób promuje kulturę miasta Radom, jego muzyczne korzenie, a przede wszystkim twórczość wielkiego kompozytora - Mikołaja z Radomia- reformatora i awangardzisty średniowiecza - podkreśla Ewa Gęga-Osowska.

W tym roku festiwalowe koncerty odbędą się w Radomiu, Zwoleniu i Kozienicach.

Festiwal zainauguruje w środę, 15 września, koncert „Muzyka włoskiego i niemieckiego baroku”, który odbędzie się w kościele p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu(Fara) o godzinie 18,30. Wykonawca - zespół AMOS ensemble z Katowic.

W czwartek, 16 września, o godzinie 11.30 w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu Miłosz Bazelak -z Akademii Muzycznej w Łodzi wygłosi wykład multimedialny pt. Styl fantazyjny epoki baroku, czyli jak i po co wymyślono wirtuozów“

Natomiast w Kozienickim Domu Kultury o godzinie 18 wystąpi Duo PROJEKT R&C, które zagra muzykę Londynu z przełomu XVII i XVIII stulecia.

PROJEKT R&C to duo prezentujące muzykę minionych epok zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Działalność artystyczną prowadzi od 2019 roku, a w jego skład wchodzą: Magdalena Spielmann - flety proste (ang. recorders) oraz Szczepan Dembiński - wiolonczela (ang. cello). Muzycy poznali się podczas studiów w Pôle Aliénor de Poitiers (Francja) i od tamtej pory stale ze sobą współpracują.
Formacja postawiła sobie za cel zbadanie i ożywienie zapomnianej dziś praktyki wykonawczej, w której wiolonczela była jedynym instrumentem realizującym bas cyfrowany. Technika ta była szeroko rozpowszechniona na przełomie XVII i XVIII wieku.

W piątek, 17 września, o godzinie 18.30 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu wysłuchać możemy koncertu „Z dedykacją dla Jana Kochanowskiego”. Wykonawca to Zespół Discors Concordia z Poznania , specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej pozostającym w zgodzie z historyczną praktyką wykonawczą. Zespół debiutował w 2017 roku w Londynie. Tworzą go studenci i absolwenci Royal College of Music (Londyn) oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W sobotę, 18 września, o godzinie 19 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu(Glinice) - Galowy Koncert Finałowy z okazji 100-lecia Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu i 15 lecia festiwalu. Tytuł koncertu "Od Mikołaja z Radomia do Henryka Mikołaja Góreckiego” a wykonawcą będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, wielokrotny laureat Nagrody Muzycznej Fryderyk. Dyryguje Anna Szostak.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przede wszystkim ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
W ciągu 30 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, promując Polskę podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji.

Partnerem Głównym festiwalu jest ENEA Wytwarzanie sp.z o.o. a festiwal jest współfinansowany przez Gminę Miasta Radomia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie