Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa dieta odchudzająca na Europejski Dzień Walki z Otyłością. Przykładowy jadłospis na tydzień [PRZEPISY]

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zdrowa dieta musi być oparta o różne potrzebne badania oraz wywiad żywieniowy. Wprowadzenie dobrej diety i zmiana stylu życia powoduje poprawę zdrowia, samopoczucia oraz poprawia się stan skóry czy włosów. W dodatku czujemy się lepiej i jesteśmy pełni energii. ZOBACZCIE JADŁOSPIS NA KOLEJNE DNI >>>
Zdrowa dieta musi być oparta o różne potrzebne badania oraz wywiad żywieniowy. Wprowadzenie dobrej diety i zmiana stylu życia powoduje poprawę zdrowia, samopoczucia oraz poprawia się stan skóry czy włosów. W dodatku czujemy się lepiej i jesteśmy pełni energii. ZOBACZCIE JADŁOSPIS NA KOLEJNE DNI >>>pixabay
Każdego roku obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Warto nie tylko tego dnia zwrócić uwagę, że otyłość i nadwaga, w tym otyłość dzieci, to coraz większy problem społeczny. Europejski Dzień Walki z otyłością ma na celu zwiększenie świadomości w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie. I że zdrowa dieta powinna być podstawą naszego życia. Dobrze dobrana zdrowa dieta odchudzająca pozwala nie tylko zachować szczupłą sylwetkę, ale także zdrowie i urodę. Zapomnijmy jednak o szybkich dietach odchudzających. Te niestety zbyt często kończą się efektem jo-jo. Zdrowa dieta to pewien styl życia, którego się codziennie trzymamy. Ma być zdrowo, ale też smacznie. Zobaczcie nasz przykładowy jadłospis (tygodniowy) zdrowej diety odchudzającej. Pamiętajcie jednak, ze każda dieta powinna być indywidualnie dobrana.

Wiemy, że to co spożywamy, wpływa na nasz organizm w 100 procentach. Podstawowe zasady zdrowej diety to spożywanie pięciu posiłków o stałych porach co 2,5-3 godziny. Spożywanie warzyw o owców w ilości 700g dziennie, wypijanie min. 2 litry wody dziennie. Dodajmy do tego także aktywność fizyczną. Stosując te podstawy prawidłowego odżywiania powinniśmy zachować szczupłą sylwetkę i poprawić stan naszego zdrowia. Zrezygnujmy ze słodyczy i fast-foodów i mocno przetworzonej żywności. Takie produkty, często bogate w duże ilości cukru, powodują otyłość i sprzyjają rozwojowi różnych chorób np. cukrzycy.

Zdrowa dieta musi być oparta o różne potrzebne badania oraz wywiad żywieniowy. Wprowadzenie dobrej diety i zmiana stylu życia powoduje poprawę zdrowia, samopoczucia oraz poprawia się stan skóry czy włosów. W dodatku czujemy się lepiej i jesteśmy pełni energii.

Zobacz galerię poniżej. Kolejne slajdy to gotowy jadłospis na każdy dzień tygodnia

Zdrowa dieta odchudzająca to zmiana nawyków żywieniowych... na stałe

Krótkotrwałe diety, które powodują szybki spadek masy ciała nie są zawsze zdrowe. W takich przypadkach organizm na początku reaguje spadkiem masy ciała, ale potem waga staje. Następnie pojawia się efekt jo-jo. Takich przypadków jest bardzo dużo. To tylko pokazuje, ze zdrowa dieta to zmiana nawyków żywieniowych. Nie na chwilę, ale już na cale życie. Najlepiej, gdy dieta jest ułożona pod szczegółowy wywiad żywieniowy, badania laboratoryjne, historię choroby pacjenta czy nietolerancje pokarmowe.

Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu, a sylwetkę chcemy utrzymać na zawsze, dietę zawsze powinniśmy dopasować do obecnych wyników badań laboratoryjnych. Każdy, kto planuje podjąć dietę redukcyjną, powinien wykonać podstawowe badania laboratoryjne m.in.:

  • morfologię,
  • glukozę,
  • TSH,
  • lipidogram,
  • ALT
  • i kreatyninę.

Zdrowa, dobrze dobrana dieta odchudzająca będzie powodowała nie tylko spadek masy ciała, lecz także łagodziła istniejące jednostki chorobowe. Pamiętajmy również o tym, że nie ma diety idealnej dla wszystkich. Nawet ciemne pieczywo, powszechnie uważane za zdrowe, może szkodzić.

Zdrowa dieta: popularna dieta bezglutenowa

Już w 2017 roku rekordy popularności biła dieta bezglutenowa, która uważana jest za dietę odchudzającą. Jest to rodzaj diety eliminacyjnej, w której wykluczamy z diety produkty będące źródłem glutenu (to białko znajdujące się w niektórych zbożach) - m.in. pieczywo, makaron, kaszę jęczmienną, kaszę kuskus, płatki zbożowe, ale też ciasta czy inne wypieki pochodzące z mąki pszennej, żytniej, orkiszowej czy jęczmiennej.

Dozwolone są produkty nie zawierające glutenu, czyli np. kasza jaglana, ryż, kasza gryczana, wafle ryżowe, ziemniaki, oraz wszystkie warzywa i owoce, mięso, ryby,jaja, nabiał, oleje itp. Dieta bezglutenowa to jednak nie dieta odchudzająca, a dieta lecznicza. Sama eliminacja glutenu nie przyniesie spadku masy ciała, jeśli nadal będziemy jeść ciastka czy pizzę (w wersji bezglutenowej).

DIETA PUDEŁKOWA: CENA, CO TO JEST? Catering dietetyczny podbija duże miasta na Śląsku

Zdrowia dieta odchudzająca: nie wszystkie diety są dobre dla organizmu

Niestety wciąż popularne są diety mocno restrykcyjne, popularna dieta 1.000 kcal lub dieta kopenhaska. W przypadku pierwszej z nich, dozwolone są wszystkie produkty, przy założeniu, że dzienna ilość kalorii nie będzie przekraczała 1000. To rodzi obawę, iż pacjenci będą spożywać produkty wątpliwej jakości (np. pizzę, frytki, drożdżówki), koncentrując się jedynie na liczeniu kalorii i starając się nie przekroczyć dziennego limitu.

Dieta ta często zatem jest niedoborowa, powoduje spadek energii życiowej, spadki koncentracji, nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych, w związku z czym po jej zakończeniu, szybko następuje efekt jojo związany z powrotem do dawnych przyzwyczajeń. Dieta kopenhaska trwa 13 dni (krótki czas stosowania diety kusi pacjentów szczególnie z dużą nadwagą) i polega na spożywaniu monotonnych posiłków o bardzo niskiej kaloryczności - jest dietą naprawdę restrykcyjną, jej kaloryczność zazwyczaj nie przekracza 800kcal, co szybko może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Spadek masy ciała jest szybki, ale nie tracimy tkanki tłuszczowej. Redukcji podlega głównie masa mięśniowa, obserwujemy też duże spadki nawodnienia.

Dieta 1000 kalorii w praktyce MENU [ZASADY + JADŁOSPIS NA 9 DNI]

Dietą można poprawić stan zdrowia, ale źle dobrane może wywołać nawet choroby. Spowoduje niedobór witamin lub inne schorzenia organizmu. Dlatego przede wszystkim powinniśmy słuchać naszego ciała. Zdrowa dieta powinna być dopasowana do nas i sprawiać, że czujemy się dobrze i mamy dużo energii. Efektem zdrowej diety powinny być także dobre wyniki zdrowotne.

Zobacz galerię poniżej. Kolejne slajdy to gotowy jadłospis na każdy dzień tygodnia

Pamiętajmy, że zdrowia dieta to indywidualnie dobrany jadłospis. Dietetyk indywidualnie przydziela każdej osobie produkty i ich ilości, jakie może jeść w ciągu dnia. Uzależnione jest to od wielu czynników: preferencji, uczuleń pokarmowych, chorób i schorzeń.

Zdrowa dieta: czego powinniśmy unikać w naszym jadłospisie?

Zdrowe odżywianie to odżywianie dopasowane do naszych potrzeb i naszego stanu zdrowia. Nie powinniśmy jeść produktów, które nam szkodzą, po których czujemy się źle. Oznacza to, że nawet jeżeli powszechnie uważa się, że surowe warzywa i owoce są zdrowe, lecz ich zjedzenie sprawia, że czujemy się źle, ciężko i mamy gazy - powinniśmy ich unikać. Współcześnie wiele osób ma duże problemy z trawieniem pokarmu. Czynników, które na to wpływa jest wiele. Stres, bak regularnych posiłków, zbyt mała ilość wody, zbyt dużo przetworzonej, niezdrowej żywności, pośpiech... Dobrze dobrana zdrowa dieta sprawia jednak, że powraca lekkość ciała, płaski brzuch i zdrowe trawienie.

Dieta cud nie istnieje. Jak skutecznie schudnąć? Ważna jest konsekwencja

Wiele osób niestety uważa, że płatki śniadaniowe typu “fitness”, reklamowane jako odchudzające są zdrowie. W wielu przypadkach takie płatki oblane czekoladą lub słodką polewą o aromacie jogurtu. Równie chętnie kupujemy batoniki musli, które zawierają duże ilości cukru czy jogurt owocowe, które w swoim składzie mają bardzo małą zawartość owoców.

Zdrowa dieta: jakich produktów unikać:

  • fast-foodów
  • ciast i ciasteczek
  • paluszków i krakersów
  • słodzonych, gazowanych napojów
  • słodzonych soków
  • przetworzonej żywności
  • chipsów
  • solonych orzeszków
  • słodkich bułek
  • białe pieczywo
  • alkohol
Mięso to produkt, który ma najwięcej roślinnych zamienników. Są ogólnie dostępne, smaczne i w większości zdrowe. Zobacz, czym zastąpić mięso – oraz ile kalorii i składników odżywczych zawierają wegańskie alternatywy (w porcji 100 g produktu surowego lub bez dodatków). Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Czym zastąpić mięso? Polecamy najlepsze roślinne zamienniki ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie