Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zenon Gierała wydał znaną już, ale jakby całkiem nową książkę

Barbara Koś
-Staram się ocalić przeszłość – mówi Zenon Gierała pokazując swoją odmienioną książkę "Cztery pory roku
-Staram się ocalić przeszłość – mówi Zenon Gierała pokazując swoją odmienioną książkę "Cztery pory roku Fot. Barbara Koś
Dawna książka Zenona Gierały 'Od szczodrakow do kusakow" zmienia tytuł i szatę graficzną. Dlaczego?"

Książka "Cztery pory roku w obrzędach i podaniach ludowych" Zenona Gierały jest już w księgarniach. Jak sprawdziliśmy, cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Czemu nie chwali się pan kolejnym sukcesem? - pytamy autora.

- Bo nie bardzo mogę - tłumaczy pan Zenon. - To jest po prostu nowe, uzupełnione, wydanie mojej dawnej książki, znanej pod tytułem "Od kusaków do szczodraków" . Ale sukcesem może być tylko to, że teraz już każdy czytelnik zrozumie tytuł w lot!

Problem, jak wyjaśnił nam pan Zenon, był w tym, że nikt nie wiedział, co to są szczodraki.

-Każde spotkanie z uczniami zaczynałem od pytania: kto wie, co to są szczodraki ? -opowiada Zenon Gierała.- Nikt nie podnosił ręki...Wyjaśnialem, że to rodzaj ciasta, które gospodynie piekły na Trzech Króli... W końcu pomyślałem, że trzeba coś zrobić z tym tytułem.

Takiego samego zdania byli wydawcy. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza podpowiedziała, że najlepszym tytułem będzie tytuł prosty: "Cztery pory roku w obrzędach i podaniach ludowych". I tak już zostało.

Książka stawała się coraz popularniejsza

Po raz pierwszy "Szczodraki", jak przypomina pan Zenon, ukazały się jeszcze w roku 1984.

- Wydał książkę istniejący wówczas w Radomiu Wojewódzki Dom Kultury w nakładzie 500 egzemplarzy - przypomina nasz rozmowca. - Drugie wydanie - w nakładzie 20 tysięcy ukazało się w roku 1989 . Teraz książka wyszła już po raz trzeci. Pod nowym tytułem a dzięki temu, że uzupełniłem opis obyczajów, jej treść stala się jeszcze bogatsza.

Chociaż profesjonalny badacz folkloru nazwie książkę Gierały :"nienaukową", barwne opowieści o zwyczajach ludowych w zimie, na wiosnę, w lecie i jesienią, uwzględniający przede wszystkim okresy świąteczne, stanowią niezwykle interesującą i kształcącą lekturę. O Wieczorze Trzech Króli, Dniu Świętego Lejka, święcie Kupały, andrzejkowych wróżbach czy świętym Mikołaju czyta się jednym tchem.

- Na tę książkę złożyły się lata systematycznej często bardzo żmudnej pracy zbierackiej - przypomina Zenon Gierała. - Zachowane w pamięci moich najstarszych rozmówców informacje pozwoliły mi, choć w częściowo, uratować dochodzący świat początku XX wieku.

W nowym wydaniu książki Zenon Gierala zamieścił też opis "Ścięcia Śmierci", które każdego roku odgrywane jest w "kusy wtorek" w Jedlińsku. Obrzęd ten, jedyny w Polsce, mogą teraz poznać czytelnicy nie tylko Ziemi Radomskiej.

Zenon Gierala, ma 61 lat. Pochodzi z okolic Krosna, w Radomiu mieszka od lat 60 - tych. Ukończył Politechnikę Rzeszowską. Długie lata uczył przedmiotów zawodowych w nieistniejącym już Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Folklor to jego pasja. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Ziemi Radomskiej. Jego najnowsza książka - powieść "Zapomniana historia" czeka na wydawcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie