Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Guzowianki z gminy Orońsko przypomina dawnych muzyków i melodie. Gościł u państwa Gawędów w Wysokiej. Zobacz wideo

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Danuta i Władysław Gawędowie to muzycy ludowi dobrze znani w powiecie szydłowieckim. Mieszkają w Wysokiej.
Danuta i Władysław Gawędowie to muzycy ludowi dobrze znani w powiecie szydłowieckim. Mieszkają w Wysokiej. Zdjęcia Michał Świątek Videographer
Młodzieżowy Zespół Ludowy Guzowianki z Guzowa w gminie Orońsko zrealizował pierwszy reportaż, który ma na celu archiwizację dawnych i zapomnianych melodii od doświadczonych muzyków z naszego regionu.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Kapela Guzowianki Pomysł na ten projekt powstał już w 2017 roku, lecz z różnych przyczyn nie został zrealizowany, jednak udało się to zrealizować w 2020 roku w okresie można uznać za ciężki do realizacji z powodów pandemii.

Udało się, bowiem pierwszy film zrealizowany został w Wysokiej gdzie od lat mieszkają Danuta i Władysław Gawędowie, którzy są bardzo znani w powiecie szydłowieckim. Projekt koordynowali opiekunowie zespołu Guzowianki: Wioleta Fijałkowska i Rafał Sadowski. Tradycyjnie stroną muzyczną zajęła się Wiola, wraz z braćmi Bartkiem i Czarkiem Bursa. Za reżyserię był odpowiedzialny Rafał Sadowski.

Spotkanie pokoleń

- Spotkania maja na celu łączenie pokoleń, przekazywanie wartości i zdobycie cennej wiedzy i dlatego dziewczynki z zespołu uczyły się od Państwa Gawędów tradycyjnych ludowych pieśni i zaśpiewały wraz z nimi. W pierwszym odcinku były to Agata, Irmina, Kasia i Oliwia - informuje Wioleta Fijałkowska, kierowniczka zespołu Guzowianki.

- Mamy nagrane jeszcze trzy filmy które są w trakcie produkcji i montażu. Planujemy kontynuację na wiosnę, gdy tylko warunki pozwolą , bo pandemia uniemożliwia realizację kolejnych filmów a i nie chcemy narażać starszych osób - dodaje Fijałkowska.

„Lokalny Kolberg”

Film trwa dwadzieścia minut, ale Guzowianki ze swoją ekipą starały się zmontować go tak, by pomieszać rozmowę ze śpiewaniem, aby film oglądało się miło i przyjemnie i nie zanudzić widza.

- Wierzymy w to że film dotrze do dzieci i młodzieży, by poszerzać wiedzę na temat muzyki ludowej regionu. Mamy świadomość, że podobny format już jest „Szlakiem Kolberga” dlatego chcemy być taki lokalnym Kolbergiem ziemi szydłowieckiej, a może i ruszymy dalej w Polskę jeśli znajdziemy finansowanie - mówią artystki.

- Jesteśmy początkującym zespołem lecz pełnym chęci i radości z tego, że możemy robić to co kochamy i szerzyć to co w naszych tradycjach zanika. Mamy nadzieję, że to co robimy będzie owocowało i zachęcało ludzi do wgłębiania się w swoje tradycje - piszą Guzowianki na swoim profilu na Facebooku.

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie