Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół "IRA" laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej 2012 (zdjęcia)

Barbara Koś
Oto symboliczny czek na 5 tysięcy złotych który wręcza Wojtkowi Owczarkowi Katarzyna Nagrodzka
Oto symboliczny czek na 5 tysięcy złotych który wręcza Wojtkowi Owczarkowi Katarzyna Nagrodzka Łukasz Wójcik
- Cieszymy się, że ta nagrodę przyznano rockowi! - mówił w imieniu wszystkich muzyków Wojciech Owczarek, perkusista zespołu "IRA". - Postaramy się nadal godnie reprezentować Radom!

[galeria_glowna]

IRA (nazwa stylizowana IRA; łac. gniew)

Cieszymy się, że ta nagrodę przyznano rockowi! – mówił w imieniu wszystkich muzyków Wojciech Owczarek, perkusista zespołu "IRA”
Cieszymy się, że ta nagrodę przyznano rockowi! – mówił w imieniu wszystkich muzyków Wojciech Owczarek, perkusista zespołu "IRA” Łukasz Wójcik

Cieszymy się, że ta nagrodę przyznano rockowi! - mówił w imieniu wszystkich muzyków Wojciech Owczarek, perkusista zespołu "IRA"
(fot. Łukasz Wójcik)

IRA (nazwa stylizowana IRA; łac. gniew)

- polski zespół rockowy założony w 1987 roku w Radomiu przez gitarzystę Kubę Płucisza.

To jeden z najpopularniejszych polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90., mający na koncie trzy złote płyty i jedną platynową. Krążki "Mój dom," 1993 rok oraz koncertowy IRA Live osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka. Dzięki takim sukcesom, zespół miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju, m.in. trzykrotnie na Festiwalu w Jarocinie, na Przystanku Woodstock, oraz na Festiwalu Odjazdy. Utwory z płyt zadebiutowały na prestiżowej polskiej Liście przebojów Programu III Polskiego Radia.

Uroczystość wręczenia Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2012 rok odbyła się w poniedziałek w Teatrze Powszechnym. Na koncert galowy z okazji Dni Radomia przybyli licznie przedstawiciele środowisk kulturalnych miasta i mieszkańcy bywający na imprezach proponowanych przez placówki kultury w mieście.

Prowadzący imprezę: Waldemar Różycki i Karolina Adamczyk najpierw przypomnieli historię Nagrody i nazwiska poprzednich piętnastu laureatów a potem przedstawili tegorocznych nominowanych przez Komisję Nagrody.

To Grzegorz Bartos, pisarz, Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, Włodzimierz Mancewicz, emerytowany aktor Teatru Powszechnego w Radomiu oraz zespół muzyczny IRA.

Wszyscy nominowani zaproszeni zostali na scenę by każdy z nich otrzymał akt nominacji.

Następnie przewodniczący Komisji, wiceprezydent Ryszard Fałek oznajmił, że laureatem Nagrody został zespół "IRA".

Reprezentujący grupę Wojciech Owczarek otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Kosztowniaka statuetkę nagrody dłuta Jarosława Pajka a Katarzyna Nagrodzka, przedstawicielka sponsora Nagrody, którym jest Poland Business Park XI Inwestor Centrum Słonecznego w Radomiu, symboliczny czek na 5 tysięcy złotych.

- Gratuluję! Chciałbym, żeby ta nagroda stała się motorem napędowym dla innych - powiedział do Wojciecha Owczarka prezydent Kosztowniak.

- Jesteśmy zaskoczeni i szczęśliwi - mówił Wojciech Owczarek. -Zawsze czujemy się bardzo związani z naszym miastem. Będziemy nadal godnie go reprezentować.

W koncercie galowym wystąpili Stan Breckenridge i Klaudia Kowalik. Był to trzeci już w Radomiu koncert duetu znakomitego amerykańskiego jazzmana i niezwykle utalentowanej radomianki, uczennicy szkoły muzycznej. Bohaterów koncertu nagrodzono dużymi brawami.

Radomska Nagroda Kulturalna przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku (w danym roku nagroda jest wręczana za rok poprzedni) lub animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek Radomia i przyczyniają się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju.

Przyznano ją już po raz szesnasty.

W maju 1994 roku zespół jako jedyny spośród setki polskich zespołów rockowych został wybrany do supportowania Aerosmith.

1 września 1996 roku grupę opuszcza założyciel grupy Kuba Płucisz, a parę miesięcy później kapela zawiesza swoja działalność.

Zespół wrócił na polską scenę muzyczną pod koniec 2001 roku po siedmioletnim okresie spowodowanym zawieszeniem działalność.

Od momentu powrotu na scenę grupa nagrała cztery studyjne albumy, oraz jeden koncertowy, który jest zapisem wielkiego jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia istnienia zespołu, który się odbył w 2003 roku w rodzinnym Radomiu w amfiteatrze.

Nowe utwory grupy ponownie zagościły na krajowych listach przebojów. W listopadzie 2003 roku, grupa supportowała podczas dwóch koncertów w Polsce hardrockową grupę "Def Leppard". W 2002 roku grupa została nominowana do nagrody Fryderyki 2002 za album "Tu i Teraz", a dwa lata później za album "Ogień"

Obecnie zespół wciąż intensywnie koncertuje w całym kraju i poza jego granicami w roku 2012 obchodził 25 - lecie istnienia, wydając związane z tą rocznicą płyty.

W roku 2012 IRA obchodziła 25-lecie działalności. Z tej okazji zespół wyruszył w urodzinową trasę klubową pod hasłem "IRA - 25 LAT!", serwując swoim fanom utwory w nowych aranżacjach, jak i grając te dotychczas niewykonywanie na koncertach.

Wraz z początkiem roku 2012 światło dzienne ujrzał też nowy singiel - utwór pt. "Taki sam", zapowiadający nową płytę. W czerwcu pojawił się drugi singiel - piosenka "Szczęśliwa".

Od maja do września 2012 roku zespół grał trasę plenerową, natomiast w październiku rozpoczęła się druga odsłona trasy jubileuszowej.

W marcu 2013 roku ukazał się trzeci singiel - utwór "Uciekaj", zapowiadający nową płytę

Po blisko czterech latach od wydania krążka "9", 16 kwietnia 2013 roku na rynku ukazało się najnowsze, dwupłytowe wydawnictwo zespołu - płyta "X". Pierwszy krążek zawiera 10 premierowych utworów, a wśród nich dobrze już znane single "Taki sam", "Szczęśliwa" oraz "Uciekaj". Drugi krążek jest prawdziwym rarytasem dla wszystkich fanów i miłośników zespołu. Nigdy dotąd muzycy nie nagrali swoich utworów w wersjach anglojęzycznych. Aż do teraz! Zespół postanowił nagrać w języku angielskim 3 piosenki.

Obecny skład zespołu : Artur Gadowski - śpiew, Piotr Sujka - gitara basowa, Wojciech Owczarek - perkusja, Marcin Bracichowicz - gitara elektryczna i Piotr Konca - gitara elektryczna.

Śpiewa Klaudia Kowalik
Śpiewa Klaudia Kowalik Łukasz Wójcik

Śpiewa Klaudia Kowalik
(fot. Łukasz Wójcik)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie