Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 4 "Szkołą Humanitarną"

Barbara Koś
Oto zaszczytny certyfikat
Oto zaszczytny certyfikat ZSO nr 4
Pogłębili wiedzę i otrzymali za to nagrodę - Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 4 otrzymał zaszczytny tytuł "Szkoły Humanitarnej".
Wizyta w Oczyszczalni Ścieków w Lesiowie
Wizyta w Oczyszczalni Ścieków w Lesiowie ZSO nr 4

Wizyta w Oczyszczalni Ścieków w Lesiowie
(fot. ZSO nr 4)

Ten tytuł radomska placówka otrzymała podczas konferencji "Młodzież razem dla świata", której organizatorem była Polska Akcja Humanitarna.

Konferencja odbyła się w Rynii nad Zalewem Zegrzyńskim. Obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Grupa Zagranica, Koalicja Klimatyczna, Polska Akcja Humanitarna oraz przedstawiciele szkół biorących udział w projekcie.

Do udziału w projekcie zostało zakwalifikowanych 28 szkół z całej Polski, w tym Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 4. To jedyna szkoła z Radomia w tej edycji, której udało się pomyślnie przejść ogólnopolskie eliminacje.

"Szkoła Humanitarna" to projekt organizowany przez Polską Akcję Humanitarną, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, która bieżący rok szkolny ogłosiła Rokiem Szkoły z Pasją.
Dotyczył edukacji globalnej i skierowany był do całej społeczności szkolnej.

- W ramach programu, w roku 2011/2012 zrealizowaliśmy dwa projekty - mówi Ewa Wziątek, koordynatorka projektu w "Czwórce".

Pierwszy z nich "Edukacja dla wszystkich?" poświęcony był edukacji a jego celem było zwrócenie uwagi na dostęp do edukacji dzieci w krajach globalnego południa.

Drugi zaś "Woda prawem każdego człowieka", dotyczył problemu z dostępem do wody na Południu oraz jej nadmiernego wykorzystywania na Północy.

Pracowali w Klubie

W szkole powstał Klub Humanitarny koordynujący prace. Jego założycielkami były Klaudia Majchrzyk i Oliwia Pawlak, uczennice klasy 2 gimnazjum.

Uczniowie, do których skierowany był projekt podczas całego roku szkolnego uczestniczyli w: warsztatach, wykładach, prelekcjach, pogadankach na temat edukacji globalnej - globalnych współzależności.

Przeprowadzono dyskusje dotyczące miedzy innymi korzyści płynących z dostępu do edukacji i do wody.

Odbyły się także projekcje filmów.

Gimnazjaliści prezentowali swoim rówieśnikom przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki, albumy o sytuacji dzieci w krajach Globalnego Południa, o dostępie do wody. Pisali listy w języku angielskim do kolegi z wybranego kraju Globalnego Południa i wzięli udział w zorganizowanym przez Amnesty International Maratonie Pisania Listów.

Odwiedzili także Oczyszczalnię Ścieków w Lesiowie.

- Jestem przekonana, że dzięki zrealizowanym zadaniom uczniowie pogłębili swoją wiedzę z zakresu globalnych współzależności, a przeprowadzone przez nich akcje charytatywne - sprzedaż gadżetów PAH, zbiórka makulatury, plastikowych nakrętek, zasiliły konto PAH-u - mówi Ewa Wziątek.

W szkole odbyła się projekcja filmu "Święta woda" i warsztaty
W szkole odbyła się projekcja filmu "Święta woda" i warsztaty
ZSO nr 4

W szkole odbyła się projekcja filmu "Święta woda" i warsztaty

(fot. ZSO nr 4)

Wizyta w Muzeum Okręgowym w Radomiu. Młodzież  zwiedza wystawę Tajemnice Czarnego Lądu w Muzeum imienia Malczewskiego
Wizyta w Muzeum Okręgowym w Radomiu. Młodzież zwiedza wystawę Tajemnice Czarnego Lądu w Muzeum imienia Malczewskiego ZSO nr 4

Wizyta w Muzeum Okręgowym w Radomiu. Młodzież zwiedza wystawę Tajemnice Czarnego Lądu w Muzeum imienia Malczewskiego
(fot. ZSO nr 4)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie