Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima zaskoczyła drogowców w Radomskiem? Wygląda na to, że nie

KAR
polskatimes.pl
Spadł pierwszy śnieg w tym roku w naszym regionie. Pierwsze opady nie są zbyt obfite, więc można powiedzieć, że nie było wielkiego zaskoczenia drogowców. Sprawdzamy, jak w tym roku są przygotowane miasta i gminy do odśnieżania.

W tym sezonie utrzymaniem zimowym objętych jest około 300 kilometrów ulic w Radomiu. Utrzymaniem zimowym ulic w Radomiu na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji zajmują się trzy firmy: Perfekt, Interbud i Zyko-Dróg. Firmy te interweniują w przypadku załamania pogody i opadów śniegu niezależnie od tego, czy ma to miejsce w sezonie zimowym czy poza nim.
Każda z firm ma sześć pługopiaskarek, dwie równiarki i jedną ładowarkę. Do usuwania śliskości dróg jest używana, zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, sól drogowa. Kolejność odśnieżania dróg na terenie Radomia jest następująca: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne - w pierwszej kolejności te, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej.

Uruchomiono też numer telefonu, pod którym w sezonie zimowym dyżurują wyznaczeni pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji: 604-984-946. Można tam zgłaszać sprawy dotyczące zimowego utrzymania ulic na terenie miasta.

Białobrzegi
Zakład Usług Komunalnych w Białobrzegach poinformował, że zgromadzono sól drogową, piach i mieszanki do posypywania nawierzchni jezdni. Jak co roku przeznaczono na ten cel około 100 tysięcy złotych. Zakład dysponuje 2 pługami, 2 piaskarkami i 1 samochodem ciężarowym.

Grójec
- Pierwsze działania rozpoczęły się w poniedziałek w nocy. Jesteśmy przygotowani na zimę. Przetarg wygrały trzy firmy – powiedział Jacek Pietrzak, prowadzący sprawy dotyczące odśnieżania dróg w Grójcu. Każda z firm jest odpowiedzialna za inne działania. Pierwsza z nich odpowiada za płużenie i odśnieżania dróg asfaltowych, druga za drogi gruntowe, a trzecia za chodniki.

Kozienice
Kozienice dysponują różnego rodzaju sprzętem: pługosolarki, ciągniki zarówno do odśnieżania chodników, jak i jezdni. – Na tę zimę mamy przygotowane 400 ton soli i 400 metrów sześciennych piachu – poinformował Andrzej Wołos z Zakładu Usług Komunalnych w Kozienicach.

Lipsko
W poniedziałek w Lipsku po raz pierwszy w tym roku posypano nawierzchnię dróg. – Jesteśmy przygotowani. Mamy niezbędny sprzęt do akcji zimowej – powiedział nam Mirosław Łyjak, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Lipsku. Magazyn z zapasami do posypywania nawierzchni w Lipsku jest uzupełniany sukcesywnie.

Przysucha
W Przysusze na zimę oczekuje 350 ton mieszanki piaskowo-solnej, która jest zmagazynowana na placu przy ulicy Skarbowej. Posypywanie należy do obowiązków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wspomagane przez Przysuską Służbę Komunalną. - Dodatkowo w niebezpiecznych punktach rozwieziony jest piasek. W przypadku większych opadów będzie wykorzystywany do tego sprzęt ciężki - powiedział Zbigniew Augustyniak, dyrektor Przysuskiej Służby Komunalnej.

Zwoleń
- Dyżury jeszcze się nie rozpoczęły, ale gmina kontroluje stan pogody na bieżąco - poinformował Paweł Nakonieczny z Urzędu Miejskiego w Zwoleniu. W celu przygotowania dróg gminnych, parkingów, placów i chodników na okres zimy 2016 i 2017 Zwoleń podpisał w 2015 roku dwuletnie umowy na zimowe utrzymanie dróg gminnych z dwiema firmami. Pierwsza z nich to firma Znak, a do jej zadań należy zimowe utrzymanie około 60 kilometrów dróg gminnych i ulic lokalnych miejskich polegające na odśnieżaniu i usuwaniu śliskości. W obowiązkach firmy będzie też 600 godzin odśnieżanie za pomocą koparko-ładowarki . Firma dysponuje pługiem Star 1142, pługopiaskarką Mercedes, koparko-ładowarką i koparką. Jej zadania wyceniono na 215 tysięcy złotych. Z kolei druga firma, Rol-Top z Podzagajnika przez 600 godzin ma odśnieżać za pomocą równiarki około 60 kilometrów dróg gminnych i ulic lokalnych miejskich na terenie gminy Zwoleń. To zadanie będzie kosztowało 84 tysięcy złotych. Urząd Miejski w Zwoleniu ustawił też pojemniki z piaskiem oraz materiał do ich uzupełniania w najbardziej uczęszczanych częściach miasta.

Nie tylko służby
Osoby odpowiedzialne za odśnieżanie w miastach i gminach przypominają, że odśnieżanie chodników przed tymi budynkami, które nie należą do miasta, należy do ich właścicieli lub też zarządców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie