Zlikwidują szkołę w Gzowicach? W piątek decyzja

  Zlikwidują szkołę w Gzowicach? W piątek decyzja

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Rgzowice1W spotkaniu uczestniczył wójt Piotr Leśnowolski (w środku), główny księgowy gminy Marcin Narożnik (od lewej) i naczelnik wydziału edukacji Ewa

  Rgzowice1 W spotkaniu uczestniczył wójt Piotr Leśnowolski (w środku), główny księgowy gminy Marcin Narożnik (od lewej) i naczelnik wydziału edukacji Ewa Świdzikowska. ©T. Klocek

  Najdroższa szkoła w gminie Jedlnia-Letnisko ma zostać zamknięta, rodzice jeszcze walczą.
  Rgzowice1W spotkaniu uczestniczył wójt Piotr Leśnowolski (w środku), główny księgowy gminy Marcin Narożnik (od lewej) i naczelnik wydziału edukacji Ewa

  Rgzowice1 W spotkaniu uczestniczył wójt Piotr Leśnowolski (w środku), główny księgowy gminy Marcin Narożnik (od lewej) i naczelnik wydziału edukacji Ewa Świdzikowska. ©T. Klocek

  Na spotkanie przyszli mieszkańcy Gzowic, nie tylko rodzice uczniów.

  Na spotkanie przyszli mieszkańcy Gzowic, nie tylko rodzice uczniów.


  Są plany likwidacji szkoły w Gzowicach. Stosowną uchwałę intencyjną złożył wójt w gminie Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski. Rodzice dzieci są przeciwni likwidacji. W środę w tej sprawie odbyło się spotkanie w siedzibie szkoły. - Czekaliśmy już rok aż sytuacja w szkole się poprawi i jest jeszcze gorzej- mówił wójt.

  Zła sytuacja w szkole trwa od 2009 roku, kiedy rodzice zaczęli przepisywać dzieci do innych placówek w sąsiednich gminach.
  Placówka zatrudnia 9 nauczycieli i jednego pracownika obsługi. Obecnie do Gzowic uczęszcza zaledwie 25 uczniów z 60, które podlegają obowiązku szkolnemu w klasach I-VI w tym obwodzie. - To 58 procent uczniów poza szkołą - tłumaczył wójt. - Z powodu tak małej liczby uczniów, w ogóle nie utworzono klasy trzeciej.

  UCIEKAJĄ POZA OBWÓD

  Już w ubiegłym roku wójt spotkał się z rodzicami, by omówić sytuację placówki. Wtedy obiecali, że zrobią wszystko, by przyciągnąć dzieci do szkoły. Poza obwód uczęszczało wtedy 48 procent dzieci z Gzowic. - Dałem mieszkańcom rok na próbę nakłonienia rodziców dzieci do powrotu do tej placówki, ale jest jeszcze gorzej - mówił wójt.- Teraz nie chodzi tu aż 58 procent dzieci z tego obwodu.

  Według wyliczeń urzędu gminy w kolejnych latach nie będzie lepiej. Dane demograficzne terenu zgodnego z obwodem szkolnym PSP w Gzowicach wskazują na bardzo małą liczbę urodzeń w latach 2007-2012 więc liczba uczniów będzie utrzymywała tendencję spadkową.
  Jak tłumaczyli pracownicy urzędu gminy, niepokojące są również wyniki sprawdzianów zewnętrznych. - Bardzo małe klasy nie gwarantują odpowiedniego poziomu nauczania - tłumaczyli.

  NAJDROŻSZA SZKOŁA

  Szkoła w Gzowicach jest najdroższa w utrzymaniu w przeliczeniu na jednego ucznia. Utrzymanie jednego dziecka miesięcznie kosztuje 2100 złotych. Dla porównania w Jedlni-Letnisku to koszt 681 złotych, w Słupicy 1340 złotych a w Natolinie 769 złotych. - To koszt trzykrotnie wyższy niż w Jedlni-Letnisko. Wiem, że to temat drażliwy, należy jednak uwzględniać też aspekt ekonomiczny - mówił wójt. - Musiałem w jakiś sposób zareagować, bo moim obowiązkiem jest dbałość o edukację, ale także o sytuację finansową gminy.

  W spotkaniu uczestniczył też radny z terenu Gzowic Robert Borkowski, który jest przeciwny likwidacji. - Szkoła była zaniedbywana przez ostatnie lata, nie mieliśmy czasu na poprawienie sytuacji, to się dzieje za szybko - mówił w rozmowie z nami radny. - Teraz warunki są tu naprawdę dobre. Największe oburzenie budzi fakt, że wójt nie zaproponował w zamian żadnej alternatywy .

  Prosimy o jeszcze dwa lata na poprawę sytuacji w szkole – mówili rodzice i nauczyciele. – Jeśli nic się nie poprawi, to wrócimy do tematu.

  Prosimy o jeszcze dwa lata na poprawę sytuacji w szkole - mówili rodzice i nauczyciele. - Jeśli nic się nie poprawi, to wrócimy do tematu.

  CO ZAMIAST SZKOŁY?

  Rodzice twierdzili, że od początku gmina chciała zamknąć szkołę, żeby sprzedać budynek. Wójt uspakajał i tłumaczył, że nie po to tyle zainwestował w placówkę w minionym roku, żeby ją teraz sprzedawać.

  - Zrobiliśmy ogrodzenie, boisko do piłki plażowej czy parking i nie po to, by to zniweczyć - tłumaczył. - Gdybym chciał zamknąć szkołę to zrobiłbym to już w ubiegłym roku.
  Pojawiła się propozycja utworzenia w budynku klubu środowiskowego, przedszkola, biblioteki czy sali komputerowej, które służyłyby mieszkańcom. Z boiska sportowego i placu zabaw wciąż mogliby po szkole korzystać dzieci z Gzowic.

  Pojawiały się też zarzuty, że wójt chce na szkole zarabiać. - Szkoła to nie butik i nie musi przynosić zysków - mówili rodzice. - Owszem, ale pieniądze na jej prowadzenie są publiczne - odpowiadał wójt.

  DOWIOZĄ UCZNIÓW

  Po likwidacji szkoły, dzieci z Gzowic należałyby do obwodu w Słupicy, jednak wybór szkoły dla dziecka będzie w gestii rodziców. Obecnie dzieci z obwodu w Gzowicach uczęszczają do szkół w Słupicy, Jedlni-Letnisko czy Kuczek.
  Szkoła w Gzowicach kosztuje rocznie 600 tysięcy złotych. - Przewożąc dzieci stąd do innych placówek nie dołożyłbym złotówki, bo autobusy i tak dowiozą dzieci do gimnazjum - wyjaśniał Piotr Leśnowolski.

  Rodzice prosili wójta, by wycofał swój wniosek w sprawie likwidacji jeszcze przynajmniej o rok. Tę decyzję wójt zostawił jednak radnym.

  W czwartek odbyło się posiedzenie komisji oświatowej w tej sprawie, w którym uczestniczyli rodzice dzieci z Gzowic. W piątek uchwałą intencyjną wójta mają się zająć radni, którzy zadecydują czy utrzymać czy zamknąć szkołę od września.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ