Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Jan Kucz – twórca pomnika Jana Kochanowskiego w Radomiu

Janusz Petz
Janusz Petz
14 września zmarł Jan Kucz, polski rzeźbiarz, pedagog, związany z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, twórca pomnika Jana Kochanowskiego w Radomiu.
14 września zmarł Jan Kucz, polski rzeźbiarz, pedagog, związany z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, twórca pomnika Jana Kochanowskiego w Radomiu. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
14 września zmarł Jan Kucz, polski rzeźbiarz, pedagog, związany z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, twórca pomnika Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Jan Kucz urodził się 10 czerwca 1936 roku w Zarzeczu. W 1955 roku ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku Białej, a w 1961 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. W 1982 roku reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji, w latach 1992–2002 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prowadzi pracownię rzeźby na macierzystej uczelni. Był wykładowcą w pracowni malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

O śmierci artysty poinformowało we wpisie na facebooku Centrum Rzeźby Polskiej: „Był w Orońsku od zawsze, tworzył historię tego miejsca razem z nami, w najtrudniejszych momentach wspierał Centrum swoją rozwagą, pełen filozoficznego spokoju i dystansu do zmieniającej się rzeczywistości, ale zawsze życzliwy i uśmiechnięty. Był przedstawicielem nielicznego grona artystów wszechstronnych, którzy z takim samym doskonałym skutkiem, realizowali się w różnych dziedzinach sztuki. Trudno powiedzieć czy był lepszym rzeźbiarzem, czy malarzem, rysownikiem, filozofem, satyrykiem. Dla Orońska był człowiekiem niezastąpionym, tu był jego drugi dom, przez wszystkie lata, kiedy regularnie bywał w Centrum, nadał mu specyficzny koloryt, który stale przyciąga rzeźbiarski świat różnych pokoleń, od najstarszego po adeptów tej sztuki. Gdyby nie Profesor Kucz Orońsko byłoby inne, uboższe duchowo, on był spiritus movens intelektualno-artystycznego wrzenia w Orońsku. Historią są wieczorne rozmowy o sztuce przy ognisku. Będzie nam tego bardzo brakowało, Profesor nigdy już nie podpali ogniska, nigdy nie usiądzie na ławeczce nad stawem, ale zawsze będziemy go pamiętać – człowieka dobrego, życzliwego dla wszystkich i mimo upływających lat pełnego pozytywnej energii”.

Najbardziej znane realizacje profesora to: pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (1973), pomnik Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju (1976), pomnik Gustawa Morcinka w Skoczowie (1987), portrety Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara w Filharmonii w Bydgoszczy, portret von Karajana w Hamburgu, portret Gustawa Holoubka w Teatrze Polskim w Warszawie,
pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie (1997), pomnik Jana Pawła II w Kaliszu (1999), pomnik Cyryla Ratajskiego w Poznaniu (2002), pomnik Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu (2004), pomnik Jana Kochanowskiego w Radomiu (2006), pomnik Jana Pawła II w Bielsku-Białej (2006)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie